Evdeyken YouTube’a İçerik Üretmek

İçinde bulunduğumuz bu durumdan dolayı maalesef evlerimizden dışarı çık(a)mıyoruz. Adeta gelişmiş bir dünya simülasyonunun içindeymişiz gibi yaşıyoruz. Varlık içinde yokluk çekiyoruz. Birçok sektör tamamen durmuş durumda. Çalışma şekillerimiz tamamen uzaktan çalışmaya evrilmek zorunda kaldı. Yarın işsiz kalmayacağımızın kesinlikle bir garantisi yok. 

İçinde bulunduğumuz bu durumu lehimize çevirmenin en kolay yolu kaliteli içerik üretmekten geçiyor. Bir Beyaz Yakalı YouTube’da Neden İçerik Üretmeli yazımda neden sorusunun cevabını vermiştim. Bu yazımda ise oturduğumuz yerden YouTube’a nasıl içerik üretileceğimiz konusunda bilgiler aktaracağım.

İçerik Listesi Hazırlayın

Öncelikli olarak bildiğimiz sularda yüzmenin her zaman daha güvenli ve sağlıklı olduğunu düşünenlerdenim. YouTube’a içerik üretecekseniz (başlangıç için) kesinlikle tecrübeli ve yetkin olduğunuz bir konuda içerikler üretmenizi tavsiye ederim. Planlamacıysanız planlama, pazarlamacıysanız pazarlama, iş geliştirmeciyseniz iş geliştirme vs. vs. 

Yetkin olduğunuz mesleğin/konunun başlıklarını çıkartarak başlayabilirsiniz. Böylelikle içerik serisinin genel çerçevesini belirleyebilirsiniz. Mümkün oldukça basit düşünün. Basit bir içerik listeniz olsun. İçeriğinize samimiyet katın ve bunu deneyimlerinizle harmanlayın.

Ekipman

Hiç merak etmeyin. Bu dönemde sizleri gereksiz masrafa sokmaya hiç niyetim yok 🙂 150 TL’lik bir masrafla güzel bir başlangıç yapabilirsiniz. Yakın zamanda yayınladığım YouTube Ekipman Listesi: Girişimci Setinde değindiğim gibi her şeyi basit tutmakta fayda var. Çok profesyonel olmaya şimdilik kesinlikle hiç gerek yok! Zaten ileride ister istemez profesyonel olmak zorunda kalacaksınız..

Günümüzdeki telefonların çekim kaliteleri gayet tatmin edici bir seviyede. Tek yapmanız gereken Boya BY-M1 yaka mikrofon ve Tefeng TF3120 tripodunu almanız yeterli olacaktır. Böylelikle 150 TL’lik bir maliyet ile çalışma alanınızı stüdyoya çevirebilir ve içerik üretmek konusunda çalışmalara başlayabilirsiniz. 

Başlangıç için profesyonel olmanın kesinlikle hiçbir anlamı yok. Bu konuda Reid Hoffman’ın girişimcilik camiasındaki o meşhur sözünü hatırlatmak istiyorum. 

Eğer ürününüzün ilk versiyonundan utanç duymuyorsanız, ürününüzü çok geç sunmuşsunuzdur.

Reid Hoffman

Gün gelecek ilk içeriklerimizden utanacağız. Onun için yarın yokmuş gibi içerikler üretmeliyiz!

İçerik listemiz ve ekipmanlar hazır. Şimdi işin en eğlenceli kısmına geldik. Çekim 🙂

Çekim

Bence videonun en önemli bölümü kesinlikle çekim. Arkasından kurgu geliyor. 

Videolarınızı mümkünse çalışma masasında çekmeye özen gösterin. Kameraya bakarak videolar üreteceğiniz için kamerada görünecek bölümlerin biraz güzel ve özenli olmasına dikkat etmelisiniz. Birazcık göze hoş görünsün 🙂

Başlangıç için kameraya bakarak çekim yapmanın çok zor olduğunu biliyorum. Her ne kadar tavsiye etmesem de gözükmediğiniz videolarda çekebilirsiniz. Slaytlı veya stok fotoğraflar/videolar kullanabilirsiniz. Ama ben kesinlikle görünmenizin gerektiğini düşünüyorum. 

Böylelikle oluşturduğunuz içerik listesine göre içerikleri çekmeye başlayabilirsiniz.

Kurgu & Montaj

Wondershare’ın ücretsiz Filmora9 uygulaması ile videolarınızı düzenleyebilirsiniz. Böylelikle hem Mac’de hem de Windows’ta sorunsuz çalışan bu ücretsiz uygulamayı kullanabilirsiniz. Ücretsiz bu uygulama ile şimdilik kurgu uygulamasına vahşi paralar vermekten kurtulmuş olursunuz. 

Adobe üyeliğiniz varsa Premiere Pro kullanırsanız tadından yenmez. Aynı şekilde Final Cut lisansınız varsa (Apple içinde bulunduğumuz süreçten dolayı 2.000 TL’lik uygulamayı 3 aylık ücretsiz yaptı) kullanabilirsiniz. 

Yayınlama

Artık içerik oluşturmayı, çekmeyi ve montajlamayı biliyorsunuz. Açtığınız YouTube kanalında içeriklerinizi düzenli aralıklarla paylaşabilirsiniz. İçeriklerinizle birçok kişiye ilham vererek onlara dokunacaksınız.

Video içeriği oluşturma konusunda kaygılarınızı ve çekincelerinizi çok iyi anlayabiliyorum. Ürettiğiniz içerikler slime videolarından daha kaliteli olacağı için hiç utanmaya ve sıkılmaya gerek yok 🙂 

En fazla ne olabilir ki? 

Yazının sonuna kadar geldiğinize göre içeriğimi okudunuz 🙂 Vaktinizi içeriğime ayırdığınız için çok teşekkür ederim. Bana Twitter, Linkedin ve YouTube üzerinden ulaşabilir ve çekinmeden sorularınızı iletebilirsiniz 🙂


Kaynaklar:

Tarık Çayır

Video İçerik Yapımcısı ve Üreticisi. Çay Kahve İnsan YouTube kanalının beyni.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir