Gratis Effect

19-20 Ekim tarihlerinde Gratis’ in tüm ürünlerinde 50% indirim kampanyası vardı. Bunu görmeyen duymayan yoktur herhalde. Birçok insan -ben dahil- birçok şey aldı. Belki aylık alışverişini belki de yıllık alışverişlerini bu kampanya ile tamamladı. Özellikle bu kampanyada gözlemlerimi aktarmak istiyorum %50 indirimlere olan insan eğilimleri hakkında.

Kampanya o kadar güzel yürütüldü ki ansızın ağızdan ağza ilerleyen bir iletişim ile oldu. Kampanyayı duyan bir çok kadın birbirlerini tetikleyerek markanın yapacağı TV, Radyo, gazete gibi kanallardan daha efektif bir başarıya ulaştı. Hızlı yayıldı ve büyük bir kitleyi etkisi altına aldı. Bu kampanya ile -benim şahsi fikrim- erkek müşteri oranlarını da arttırdığını gözlemledim. Her ne kadar sosyal medyada daha çok erkekler dışarıda bekliyor gözükse de bizzat kendi alışveriş yaptığım mağazada erkeklerin de sepetlerini doldurması ve kişisel ihtiyaçları için onların da bu tip mağazaları tercih etmesi güzel bir iş yapıldığını gösteriyor.

Peki Gratis bundan ne kazandı? Aslına bakarsanız örneğin; Dove deodorant bir ay önceki indirim fiyatı ile aynıydı ya da diş macunları ortalama 14 tl ye satılıyorken indirimde gene aynı fiyata alınıyordu. Acaba müşteriyi çeken etki 50% ve “Tüm Ürünler” ibaresi miydi?

Düzenli alışveriş yapanlar bilir, bu tip fiyatlar tüm ürünlerde olmasa da mağazaların genel stoğunun 30%-40% arasında her ay belirli dönemlerde uygulanıyordu. Tabi şimdi ekonomik kriz algısı,fiyatların artışı ve iki gün tüm ürünleri indirime sokması insanlarda; Cem Yılmaz’ ın da dediği gibi ” Biteceeek” kavramının tetiklemesiyle inanılmaz sıralar uzun kuyruklar ve dillerden düşmeyecek “Gratis deki indirimden neler aldım neler” sohbetleri ile marka bilinirliğini bir sonraki indirimine kadar yükselterek devam ettirecek.

Rakipleri neler yaptı diye incelediğimizde Watsons 50 büyük markayı 50% indirime koydu. T-shop bir kaç hafta öncesinde 50% yapmıştı tüm ürünlerde ama bir Gratis kadar etkili olmadı. Hatta bir çok influencer kendi sayfalarında reklamını da yaptı ama sosyal medyada Gratis kadar post gözlemleyemedik.

Sonuç olarak Gratis’ in pazarlama çalışması gayet başarılı ve etkili olduğunu söylesek yanılmış olmayız. Bir süre daha sosyal medya akışında Gratis capsleri görmeye devam edeceğiz.

Bir sonraki yazıya kadar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir