“Geniuses are Always Branded as CRAZY”

Sık sık ziyaret ettiğimiz sosyal medyada gezerken haber akışına şu yazı düştü; “Dahiler her zaman deli damgası yer”. Sizcede çok doğru değil mi?

Toplum tarafından yapılması mümkün görünmeyen bir durumu biri çıkıp bu yapılabilinir dediğinde herkes ona deli gözü ile bakar. Çünkü sanırlar ki kendilerinin yapamayacağı şeyi bir başkasının yapması olasıksız.

21. yüzyılın deliside pardon dahiside Elon Musk! Uzayda bir koloni oluşturup insanlığın soyunu tükenmekten kurtarmak gibi bir hayali var. Hemde tanımadığı insanlar dahil. Bu zamanda kim tanımadığı çıkarı olmayan birileri için iyilik yapmak ister ki? Petrol yüzünden çıkan savaşların bitmesi adına elektrikli araba üretmesi bu arabaların enerji kaynakları konusunda ise insanların evlerindeki çatıları değerlendirerek güneş enerjisini arabaların enerji kaynağı olarak kullanması.Gerçekten bu adam deli arkadaşlar.

İnsanların birine bağlı kalmadan kendi kendine yetebileceği bir dünya kurma peşinde. Üstelik bu bahsettiğimiz kaynaklardan çok iyi paralar kazanabilir servetine servet katabilir. Ama insanlığın geleceği için insanlığa yatırım yapan bir insandan bahsediyoruz.

ELON MUSK

Güney Afrikada doğmuş Amerikalı çılgın mucit ve girişimci.SpaceX’in kurucusu ve Tesla Motors ile PayPal’ın kurucu ortağı.Aynı zamanda SolarCıty’nin de başkanı. Hani şu çatılardaki kiremitlere güneş enerjisini depolayacak panellerini yapan şirket.
12 yaşında geliştirdiği Blastar adındaki uzay oyununu yaklaşık 500$’a satarak ilk girşimini yaptı. Ardından 17 yaşında Kanada’ya yerleşti. *1992 yılında, Kingston, Ontario’daki Queen’s University’de iki yıl geçirdikten sonra, University of Pennsylvania’da işletme ve fizik okumak için Kanada’dan ayrlıdı. The Wharton School of the University of Pennsylvania’da Ekonomi alanında lisans diploması aldı. Ayrıca University of Pennsylvania, School of Arts and Sciences’dan da,Fizik alanında yan dal diploması aldı. Daha sonra Uygulamalı Fizik ve Malzeme Bilimi alanında doktora yapmak için Kaliforniya’nın Silikon Vadisi bölgesine taşındı. Ancak doktorayı tamamlamadı.*(ceostudent.com)

Kardeşi ile zip2 yi kurarak girişimci ruhunu bırakmayan musk şirketi büyüterek 1999 yılında o dönemin en büyük arama motoru AltaVista ya sattı.

Musk 99 yılında bir çevrimiçi finans ve ödeme sistemi olan X.com’un kurucu ortaklığını yaptı. Bir sonraki sene açık arttırma sistemi olan Confinity firmasınıda bünyesine katarak PayPal’ı oluşturdu. Ekim 2002 ye geldiğinde PayPal eBay tarafından 1.5$ milyarlık hisse senedi karşılığında satın alındı.

Elon Musk bu satış sonrası hayatını hiç çalışmadan devam ettirebilirdi. Bir ada satın alıp kendi hayatını kendi istediklerine göre şekillendirebilirdi. Fakat bu çılgın adamın aşağıdaki sözü onun ne kadar ilerisini düşündüğünün kanıtıydı.

“Er ya da geç hayatı mavi-yeşil topun ötesine genişletmek zorunda kalacağız ya da soyumuz tükenecek.”

PayPaldan kazandığı parayı 3 sektöre yatırım yaparak kullandı.

-Solarcıty
-Tesla
-SpaceX

Solarcıty; Peter ve Lyndon Rİve Kardeşler tarafından kuruldu. Şirket günümüzde güneş panelinden şarj istasyonlarına çeşitli amaçlar için kullanılan sistemler geliştirmekte.

Tesla; yüksek performanslı elektrikli araçlar üretmeyi hedefleyen bir şirket. Petrol kaynaklarını kullanmadan sadece elektrik enerjisi ile çalışan arabalar icat etmektedir.

SpaceX; En büyük hayali uzayda koloni oluşturmak,gezegenler arası seyahat ettirmek aynı zamanda bunları ekonomi sınıfı uçak bileti fiyatına yapmak.

Bunların yanında birde kendi tasarımı olan Hyperloop aracı var. Elon Musk bizzat kendi tasarladığı aracı, metro gibi tüneller içinden geçerek vakum teknolojisini kullanarak ulaşımı sağlayacak. Ayrıca araç enerjisini yine güneş panellerinden toplanan enerji ile çalışacak.

Kısaca hayatına dair bahsettiğim bu çılgın mucitte dikkatimi çeken bir durum var. Küçüklüğünden beri bir hayali var. Bu hayaline ulaşmak için adım adım ilerliyor. Her zaman başarılı değil elbette ama başarısızlıkları onu daha da başarılı kılacak yeni çözüm yollarına itiyor. Uzaya gitmek istiyor. Şuan bunu gerçekleştirebilecek bir mal varlığı var illaki yapar. Ama herkesi bu hayaline dahil etmek istiyor. Dünyanın yaşanılabilecek bir yer olması için çabalıyor. Doğa enerjilerini nasıl kullanabilir hale getireceğini bulmaya çalışıyor.İnsanların savaşmadan , kavga etmeden bir şeyler üretip bir arada da huzurlu bir şekilde yaşayabileceğimizi göstermeye çalışıyor. Aslında en önemlisi hayalini gerçekleştirmek için birilerini beklemiyor. İnatla,azimle çalışıyor ve adım adım ilerliyor.

Tesla’yı kuruyor. Elektirikli araç üretiyor.Bu araçların şarj yapmak için bir enerjiye ihtiyacı var. Bunun için Solarcıty gibi bir firma ile çalışıp evlerin kendi enerjisini üretecek bir hale getirip Tesla araçları için enerjiyi buluyor. Bu şirketlerden kazandığı paralar ile SpaceX için yeni teknolojiler üretiyor.

Elon Musk aslında döngüsel bir iş modeli kuruyor. Birbiri ile bağlantılı şirketler ama sektörler farklı ve buradan kazanılan para bir sonraki girişimi için kaynak oluşturuyor ve bunları kimseyi sömürmeden elde ediyor. Alım gücüne ve ihtiyaca odaklı ürünler üreterek kişinin almasını sağlıyor. Yanında çalışan kişilerin fikirlerini ve bilgisini doğru kullanması konusunda yönlendiriyor. Doğru sorular ile sorunu tespit edip çözüm bulma sürecini kolaylaştırıyor.

Elon Musk bir girişim yapacağı zaman bence aşağıdaki adımları kafasında kurguluyor 🙂

-Hayal Kur
-Kaynak Araştır
-İnsanlığa Faydalı mı?
-İleride bu girişim yanlış amaçlar için kullanılır mı?
-Bir sonraki girişim için alt yapı oluşturur mu?

İncelediğim çoğu çalışması bana bunları düşündürdü. Bencil olmadan döngüsel işler yaparak çalışmalarına devam ediyor ve asla vazgeçmiyor.

Sanırım ölmeden önce yapılacaklar listemde Elon Musk ile tanışmayıda ekleyeceğim.

Bir sonraki yazıya kadar…

4 thoughts on ““Geniuses are Always Branded as CRAZY”

 • 27 Kasım 2017 tarihinde, saat 10:01
  Permalink

  Güzel Bir Yazı Olmuş. Emeğinize sağlık Ülkemiz adına da bu tip kişilerin geleceği şekillendirdiği Bugünü yaşanabilir kıldığı günlere diyelim…

  Yanıtla
 • 17 Şubat 2018 tarihinde, saat 15:21
  Permalink

  I think this is among the most vital info
  for me. And i’m glad reading your article. But wanna remark on few general
  things, The site style is great, the articles is really great : D.
  Good job, cheers

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir