Retailde Fit Gap Analizi

Fit gap, fark analizi, gap analizi yada ideal analizi. Siz adına ne derseniz diyin, içine strateji yedirilmiş bir talep tahmin yöntemindir.

İdeal şartlarda gerçekleşmesini beklediğiniz durum ile gerçekleşen durumun net fotoğrafını ortaya koyan bir analizdir.

Tabi bunu gösterebilmek için idealin ne olduğunu konuşmak gerekir. İdeal durum retail için,

 • Döviz piyasasının beklenen yükselişinden/düşüşünden farklı bir aksiyonun gerçekleşmediği
 • Ham madde (gıdasal hammadde vb. dahil)/Pamuk fiyatlarının artmadığı
 • İklim ve küresel krizlerin olmadığı
 • Modanın/beslenmenin aniden yön değiştirmediği
 • Doğal afetlerin olmaması

Normal şartlar altında yani bu durumlardan 1-2 tanesinden daha fazlasının gerçekleşmediği durumlarda ideal kabul edilir.

Fit gap analizi firmaların planladıkları sezonların gerçek performansları ile yukarıda saydığımız ve eklenebilecek diğer durumlar içinde olması beklenen performansının karşılaştırma analizidir. Bir örnek üzerinden gidersek daha akılda kalacaktır.

Maske üreten bir konfeksiyon atölyesi bulundukları ayda üretim performansını incelemek istediler. Diğer sene aynı dönem için yapacakları üretim hizalanmasında kullanmak için

Kasım ayındaki gerçekleşen tablo aşağıdaki gibidir.

Bu tabloya göre baktıklarında desenli maskede planladıklarından daha fazla satmış, siyah maske ise toplam planın yalnızca 57% sini gerçekleştirmiştir.

Önce buna neden olan sebepleri araştırılır. İdeal kabul ettiğimiz durumlardan hangisi gerçekleşmedi/gerçekleşti? Başarılı olanlar neden başardı? Daha fazla stok neden koyamadık?

Bu soruların cevaplarını vererek yeni sene için yeni bir ideal bütçe planı yapılır.

 Yukarıdaki tabloda görüldüğü üzere problem yaratan alanlar tespit edilerek bu doğrultuda yeni bütçe planı yapılır.

 • Stoktan aldığı pay arttırılır/azaltılır.
 • Ürün grubunun range dengesine bakılarak ticari olarak satış,kar getirilecek alanlara yatırım yapılır
 • Veri analizi iinde boğulduğumuz bir yerde hangi alanın iyileştirilmesi/geliştirilmesi konusunda bizlere o anın fotoğrafını çeker ve yeni reçete hazırlamamızı sağlar.

Fit gap analizi bunların yanında stratejik karalar alınmasında da etkin rol alır. Bir ürün grubundan çıkma yada yeni bir ürün gamı eklemekte bu aşamada devreye girer ve karar almamıza yardımcı olur. Bu tamamen gelecek sene yapacağınız satışın,kar dengesinin tahminine göre hazırladığınız bir reçetedir.

Fit gap analizi, istatistiksel denklemler yardımı ile hazırladığınız tahminden beslendiği için bu noktada taktik geliştirebilir, operasyonunuzun aşamalarına yeni basamaklar ekleyebilir, stratejinizi yeniden şekillendirebilirsiniz.

Yukarıdaki analizlere ek olarak fit gap analizinizde kullanacağınız bütçe genel analizlerden de beslenir.

 • Sektörün ortalama üretim kapasitesi
 • Pazarın hedefleri ve gerçekleşenleri
 • Rakiplerin süreçleri yani benchmarklarını da ekleyerek ideale yakın bir bütçe yapabilirsiniz.

Son olarak fit gap analizinizi yaptığınızda ürünlerinizi dağıtan kanallardan aldığınız geri bildirimler, müşterinizin ürünlerden beklentileri ve tepkileri, ürünlerinizi kullanan ekip arkadaşlarınız, yaptığınız kampanyaları da ekleyerek analizinizi çeşitlendirebilirsiniz. Burada önemli olan kullanacağınız istatistik modellemenin şirketinize uygunluğu. Bir sonraki yazıda retail de en çok kullanabileceğiniz istatistik denklemlerini konuşacağız. Yeni yazıya kadar tüm sorularınız için [email protected] hesabına mail atabilirsiniz.

Not: örnekte verilen şirket hayalidir. tablo olarak paylaşılan veriler tamamen random verilmiştir hiç bir bağlayıcılığı yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir