Mücbir Sebepler

Başlığa bakıp sakın aldanmayın, instagramın yeni live-fenomenlerini analiz etmeyeceğim ama yaptıkları yeni pazarlama çalışmalarına değineceğim. Ortalığı kasıp kavuran influencer sistemini patlatan bu iki kişi, dijital pazarlamanın kurallarını yeniden kurguluyor.

Biliyorsunuz ya da artık bilmek durumunda kaldığınız ınfluencer dünyasının bizim hayatlarımızın ne kadar içinde olduğunu. Alacağımız kıyafetten tutunda wc de kullanacağımız tuvalet kağıdına kadar karışıyor oluyorlar. Hepsi Trendyol’un pazarlama ajanları gibi her yerde. Yanlış anlaşılmasın işini iyi yapan gerçekten anlamlı içerik oluşturan ınfluencerlara değil lafım zaten onlarda bir elin parmağını geçmez.

Pandemi döneminden önce Avon, Farmasi markalarının ürünlerini tanıtan abiler/ablalar gibi her gün bu kadar şeyi nasıl alıyor bu kadar ürünü bir haftada nasıl tüketiyor anlamaya çalışırken araya bir es molası geldi ve karantina dönemine girdik. Hızlı tüketim ürünlerinin hayatımızı nasıl bu kadar ele geçirmesini anlamlandırıyorken hala instagramda bize, bu tayt çok güzel alsana, bu ayakkabı ile inanılmaz güzel spor yaparsın pazarlama çalışması devam ediyordu. Duru durağı olmayan sürekli “satın al”, “satın al” uyaranından artık bir bıtkınlık geldi ve belkide bir çoğunuz severek takip ettiğiniz insanları unflow etmek durumunda kaldınız. Ee dışarıda çıkılmıyor seyahatte edilmiyorsa bu arkadaşların paylaşıcak neleri kaldı ki? Bazıları spor hocası gibi sürekli youtubedan çalıştığı sporların videolarını paylaşırken bazıları ise evde kendini ahçı ilan edip sürekli tarif veriyordu. Biz tüketiciler ise çalışmalar sekteye uğrarsa nasıl kiramızı öder ay başını getiririz kara kara düşünüyor olmuştuk. Sonunda bu duruma alışan tüketiciler artık zamanın bolluğundan mı yoksa bir bilinçli tüketici olma fikrine sıcak mı baktığından bilinmez, alacağı herşeyi tek tek analiz ederek almaya, beğendiği ürünleri bir çok eticaret sayfasında araştırmaya başlayarak almaya başladı.

Bugünlerde ise gece 00:30 da başlayan (şimdilerde 00:00 da başlıyor) Mücbir sebepler programına takılmaya başladı. Aslında bir program olmak için açılmamış, iki arkadaşın gündemin komikliğinden ve absürük haberleri tiye alması ile oluşmuş bir canlı yayın programı. Matikler dedikleri yani ünlülerinde içinde olduğu eğlenceli, samimi sanki onların bir arkadaşı hissi çokça olan güzel bir yayın hazırlıyorlar. İzleyen ve takip eden kişi sayısı gün geçtikçe artarak ilerliyor ve sonunda bazı markaların yorumlar kısmına kendi reklamlarını yazmaları ile birlikte ürün yerleştirme konseptine giriyorlar. Öyle bildiğiniz tüm gün link verelim yukarı kaydıralım değil tamamen o saatler içinde yapılmış yaratıcı içerikler. Neredeyse şu konuma geldiğimizi söylemeden geçemeyeceğiz acaba bugün hangi ürün gelicek heycanı ile yayını izler olduk.

Özellikle Moov by Garenta markasının reklamını yaşayarak göstermeli uygulamalı deneyimin en güzel örneği. O programı izleyipte moov uygulamaını indirmeyen yoktur bence 😊

Melikşah’ın mavi tik alması konusunda tatlı çaba ise izlenmeye değerdi. Yavaş yavaş takipçisi artan mavi tikli olması için konuşulan muhabbetler ve sonrasında kazanılmış mavi tik. Bunu da zekice bize sunan ve bu konuya da ekledikleri ürün muazzam güzeldi. Mavi markası, Melikşah’ın mavi tik almasını kendi ürünleri ile kutladı ve tam yerine rast geldi reklamı ile pazarlama tarihine örnek olarak yerini aldı.

@twitter

Son olarak tiktok videolarından bahsedecek olursak Bartu’nun astral nezahati taklit etmesi ardından Fruko markasının içeriğini oluşturması ve son olarak Kuşum Aydın ve Melikşah’ında içinde olduğu bir astral seyahat Pepsi reklamı ile dijital pazarlamanın geçilmesi zor bir içerik üreticiliği ile zirveye kondular. İzlemeniz için aşağıya linkleri ekliyorum.

*Üçlü Astraller Vardır. 33dkdan sonra başlıyor😊

Neyi farklı yapıyorlar?

  • İnsanları sıkmadan sohbet ediyorlar, samimiler
  • Ürünleri açık açık yerleştirdiklerini söylüyorlar,
  • Kendilerine has bir dilleri var ve izlemeyen kesim kesinlikle anlamıyor
  • Yaratıcılık konusunda çekinmiyorlar özellikle astral seyahat, tiktok gib kanalların popüler olan videolarını ürüne uyarlamada çok başarılar
  • Bazı kesimlerin canını sıkıyorlar ve bu durum onların umurlarında değil çünkü bunu bir amaç uğruna yapmıyorlar
  • Şaka yapmayı ve kendileri ile dalga geçmeyi çok iyi biliyorlar açıkçası özgünler

Pazarlamada gelenekselliğin dışına çok çıkamasa da dijital pazarlama gün geçtikçe ve insanların yaşam şekilleri evrildikçe yapay zeka gibi sürekli öğrenilmiş yeni bir versiyonu ile karşımıza çıkıyor. İşin sırrı tüketiciyi tanıyan ve tüketicinin vereceği cevabı bilenlerin kazanacağı dönem geldi bize de izlemek düşer ne diyelim. Canlı yayınlarınız bol olsun gençler 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir