Pomodoro Tekniği

Yüzyılın en büyük salgını olan Corono virüsü hepimizi evlerimize hatta küçük odalarımıza hapsetti diyebiliriz ama üretime ve günlük işlerimizi devam etmek zorundayız. Bu yüzden bir çok beyaz yakalı evlerden bağlanarak günlük iş planlarını devam ettiriyor.

Evden uzaktan çalışmak çok güzel gibi düşünsek bile aslında şuan hepimiz bu sürece adapte olmakta zorlanıyoruz. Plan yapmak, bölünmeden çalışmak, aynı zamanda gündemi takip etmek çok zor ve dikkat dağıtıcı olabiliyor. Bunun önüne geçmek için sizlere uygulaması çok kolay pratik bir teknikten bahsedeceğim.

1980 li yıllarda Francesco Cirillo adlı bir İtalyan bulmuştur. Yazılım sektöründe çalışan Francesco, zamanı etkin ve verimli kullanmak adına bulduğu bu tekniğin ilhamını ise  mutfaktaki zaman sayaçlarından esinlenmiş. Tekniğinin adının Pomodoro olması ise buradan gelmektedir. İtalyancada domatesin adı Pomodoro olarak geçmektedir.

Tekniği uygularken önce yapacağınız projeyi 25 dakikalık zaman dilimlerine bölüyoruz. Her 25 dakikalık bölümlere 5 dakika mola ekleniyor. Toplamda 30 dakika 1 Pomodoro ediyor. 4 Pomodoro yapıldığında yarım saatlik bir molaya denk geliyor. Bu tekniğin ideali günde 6-12 pomodoro yapmak. Buda ortalama 3-6 saat arası bir çalışma zamanına denk getiriyor.

Peki bu tekniği uyguladığınızda dikkat etmeniz gerekenler;

  • Zamanla birlikte çalışın, zamana karşı değil
  • Kendinizi baskı altında hissetmeden yapın
  • Dışarıda dikkatinizi dağıtacak tüm gürültüleri etkisiz hale getirin
  • Daha iyi iş-yaşam dengesi kurun

Bir zaman kısıtı verilerek yalnızca işin yapılması, kişininde konsantrayonunu en üst noktaya çıkmasını sağlıyor ve zihnin tek bir konuya odaklanmasını sağlıyor. Buradaki belki en önemli nokta 25 dakikalık zamanlarda iş dışında bir şey düşünmemek ve 5 dakikalık molalarda iş düşünmemek olarak kendinizi buna kanalize etmeniz.

Çalışma sürelerini takip eden kısa mola dilimleri, kişinin yaptığı işten bunalmamasını sağlarken aynı anda tamamlanmış bir görevin ödülü olan molalarda daha keyif verici olduğunu gösteriyor.

Şimdi gelelim bu tekniği nasıl uygulayacağımıza.

  • Yapmak istediğimiz projeyi (uzun/kısa) anlatan bir Pomodoro envanteri hazırlanır (ek olarak sizlerle paylaşıyor olucam)
  • Projenin basamaklarını net bir şekilde yazarak öncelik sıralaması belirleyin.
  • Her gün çalışmaya başlamadan önce bu listeden öncelikli aktiviteleri seçerek veya devredilen işleri belirleyerek yapılacaklar listesine aktarın.
  • Yapılacak işin tamamlanma süresini Pomodoro cinsinden hesaplayın (1 Pomodoro =25+5)
  • Mola süreci boyunca çalışma hakkında hiç bir şey düşünülmemeli, farklı konulara konsantre olunmalı.
  • Günün sonunda planladığınız ve gerçekleşenleri Pomodoro cinsinden yazarak karşılaştırabilirsiniz. Böylelikle iyileşme alanlarını ve zamanınızı efektif kullanmaya daha pratik bir şekilde çözmüş olabiliriz.

Bu zor zamanlarda zamanı etkin kılmak için bir çok teknik okuyabilir bir kısmını uygulayabilirsiniz. Günün sonunda size uyan ve evde iken ofis çalışmalarınızı yaşam standartlarınızı bozmadan daha verimli yapacak çözümler ile renklendirebilirsiniz.

Soru ve önerileriniz için aşağıdaki mailden bana ulaşabilirsiniz.

 [email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir