Bir Beyaz Yakalı YouTube’da Neden İçerik Üretmeli

Günümüzün televizyonu tartışılmaz kesinlikle YouTube. Yazıların kral olduğu dönem, yerini çoktan videoya bıraktı. YouTube’un bu kadar hızlı tüketilmesinin asıl sebeplerinden bir tanesi ise akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla oldu. Bu yaygınlaşma o kadar hızlı gelişti ki 2019’daki mobil internet trafiğinin %37’sini tek başına YouTube oluşturdu. 2020’de ise internet trafiğinin sadece %80’ini videonun karşılayacağını savunan birçok görüş ve tahmin var. 

Bu yazımda tecrübelerime dayanarak YouTube’da neden içerik üretmelisiniz konusunda sizlere tavsiyelerde bulunacağım.

Popüler Olabilirsiniz

YouTube’un en güzel taraflarından bir tanesi ürettiğiniz içeriklerle yüz binlerce hatta milyonlarca kişiye ulaşabilirsiniz. Tek yapmanız gereken iyi bir içerik üreticisi olmanız. Böylelikle sürekli ürettiğiniz içeriklerle alanında tanınan ve yetkin bir kişi olabilirsiniz.  

Bu bilinirlik sizleri başta üniversiteler olmak üzere; topluluk, dernek, vakıf vb. birçok yerde konuşmacı olarak yer almanızı sağlayacaktır.

Ayrıca çalıştığınız şirkette tanınan bir sima olacaksınız. Çevrenizdeki bir çok çalışma arkadaşınızın size karşı yaklaşımları dahi değişecektir. 

Kendinizi Geliştirerek Terfi Alabilirsiniz

İçerik üretme sürecinde bilmediğiniz veya eksik bildiğiniz bir çok şeyi geliştirerek bilgi seviyenizi arttıracaksınız. Bu gelişim sürecini istemeseniz dahi işinizi yansıyacak ve verimliliğiniz doğru orantıda artacaktır. Bu verimlilik artışını yöneticileriniz hemen fark edecektir. Böylelikle onların dikkatini çekebilir ve kendinizi onlara karşı daha rahat ifade edebilirsiniz. Bu ifade ile terfi dahi alabilirsiniz. 

Ek Kazanç Elde Edebilirsiniz

Ürettiğiniz içeriklerle birçok farklı şekilde kazanç elde edebilirsiniz. Bunların en yaygın olanı ise YouTube’un iş ortaklığı kapsamında kanalınızda yayınlattığı Adsense reklamları. Diğer kazanç türleri ise şu şekildedir;

  • Danışmanlık verebilirsiniz
  • Bütçeli çekimler yapabilirsiniz
  • Sponsorlu içerikler üretebilirsiniz
  • Promosyonlu ürünlerinizi üretip satabilirsiniz
  • Kişilere, kurumlara ve şirketlere özel eğitimler verebilirsiniz
  • Katıl bölümü ile abonelerinizin size bağış yapabilmelerini sağlayabilirsiniz

Yapay Zeka’ya Karşı Direnebilirsiniz!

Günümüzdeki birçok mesleğin yakın gelecekte yok olacağını biliyoruz. Özellikle bilgisayarın başında ortalama bir insanın yapacağı bir mesleğe sahipseniz yazılım karşısında pek dirençli olmayacaksınız. Hatta yapay zekaya karşı bile.. İşsiz kalacaksınız. Çocuklarımızın büyük bir çoğunluğu gelecekte var olmayan mesleklerde çalışacağını biliyoruz.. Bu kaçınılmaz bir gerçek. Dr. Şebnem Özdemir ve Doç. Dr. Deniz Kılınç’ın Geleceğin Meslekleri raporundaki mesleklere yakından bakabilirsiniz. 

İcat edilmeyen 143 meslek…

YouTube ile bu yaklaşan sona ön hazırlık yapabilirsiniz. Belki farklı alanlara dahi yönelebilirsiniz. Hatta ve hatta şu an yaptığınız işi bir ömür boyunca yapmak istemediğinizi bile fark edebilirsiniz. 

Sahi tam olarak amacınız neydi?

Yazının sonuna kadar geldiğinize göre içeriğimi okudunuz 🙂 Vaktinizi içeriğime ayırdığınız için çok teşekkür ederim. Bana Twitter, Linkedin ve YouTube üzerinden ulaşabilir ve çekinmeden sorularınızı iletebilirsiniz 🙂

***

Kaynaklar: 


Tarık Çayır

Video İçerik Yapımcısı ve Üreticisi. Çay Kahve İnsan YouTube kanalının beyni.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir