Yüzüm Sende!

Geçen gün Cem Yılmaz sosyal medya hesabından  “Arif vs 216” filminde Erşan Kuneri’nin oku bakalım sahnesinde Arif’in ses ayarlamasından sonra Tarkan gibi şarkı okuma videosuna yeni bir detay ekleyerek Tarkan’ın yüzünü de entegre edilmiş halini paylaştı.

Videoyu hazırlayan hesap ise @seriousfakes_. Şimdilik 3 tane video yüklenmiş fakat ilerleyen zamanlarda yeni çalışmaları ile akışını hızlandıracak gibi duruyor.

Peki bu videoya kişinin kendi yüzü yerine başka birinin birebiri nasıl yapıldı? Bu teknolojinin adı neydi gelin birlikte bakalım.

Deepfakes!

Mona Lisa’nın konuşması, Trump’ın kendisi gibi konuşmaması veya yukarıda ki gibi Cem Yılmaz görünen ama yüzü Tarkan olan videoların hepsi yeni teknoloji olan “Deepfakes” in bir ürünü. Tıpkı yer çekimsiz ortamda muz yiyeyim ama çilek tadı gelsin deyiminin bir bir uygulaması ?

Uzaktan eğlenceli gözüken bu uygulama aslında kendi ile birlikte birçok riskli ve tehlikeli durumu da yanında getiriyor. “Deepfake” teknolojisi, yüz fotoğrafı ya da herhangi bir tablodan, yüksek gerçekçiliğe sahip, konuşabilen, gülen veya yüz ifadelerini kullanan sahte videolar üretilmesine olanak sağladığı gibi herhangi bir videodaki konuşmayı değiştirip düzenleyebiliyor.

Videoda gerçekleşen konuşma içeriğini değiştirip yeni sözler ekleyip çıkarılabilir. Sinema ve televizyon sektöründe kullanıldığında hata yapılan bir diyaloğun yeniden çekime gerek duyulmadan düzeltilmesine olanak sağlayabilecek bu teknolojinin, kötü niyetli kişilerin kullanımı açısından bakıldığında ise önemli risk ve tehlikeleri içerisinde barındırdığı gözlemlenmektedir.

İnsanların hayatını kolaylaştırmak, iş süreçlerini iyileştirmek ve fazla maliyet gerektirecek değerleri minimalize edilmesi için kullanılması amaçlanan bu teknolojinin, bir parti propagandasında ya da bir ünlünün sanki kendi ağzı ile söylemediği bir eylem karşıtı davranışlarında büyük bir kaos oluşturabilir.

Günümüz teknolojileri bazı kötü niyetli kişilerin eline düştüğünde siber zorbalık amacı ile kullanılması, algı yönetimi ile toplumları kaosa bile sürüklemesi önlenemez bir problem olarak ortaya çıkıyor. Umarız böyle bir durum ile karşılaşmayız. Size bugüne kadar yapılmış birkaç örnek ile baş başa bırakıyoruz. Bir sonraki yazıya kadar…

1.Baby Elon Musk Montage Deepfake

2.Nicolas Cage’den Lois Lane Performansı

3.William Shatner ve Leonard Nimoy, Kirk ve Spock Olarak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir