Kurumsal Ol(ma)

Hepimiz bir kurumsallık peşindeyiz gidiyoruz. İyi de kurumsallığın tam olarak ne olduğu konusunda fikri olan var mı? Üniversiteden yeni mezun olmuş 10 kişiye sorsak nasıl bir iş istiyorsunuz diye? 10 kişiden 8’i kurumsal bir şirkette çalışmak istediğini söyler. Kurumsal Şirket nedir diye sorsak? Bu sorunun cevabı da herkesin hayalindeki işe göre değişir. Çevremizde “Kurumsala Kiralık” ilanları ile çok kez karşılaşmışızdır acaba o gayrimenkulu kiraya vermeyi düşünen kişinin kurumsaldan beklediği nedir?

Literatürde kurumsal olma özetle bu şekilde tanımlanır: “Kurumsal Şirket; iş ve faaliyet süreçleri tek bir kişiye bağlı olmayan, sistem odaklı işleyen işletmelere denir. Kurumsal firmaların misyonu, vizyonu, hedefleri, politikaları, iş yapış sistemleri, uzman yöneticileri, A-B-C planları ve herşeyden önce bunların özelinde yer alan kurum kültürleri vardır. Çalışanlar sadece üst yöneticisi olan kişinin bilgisi ile değil bağlı olduğu departmanın yönetiminde şirket hedefleri doğrultusunda çalışırlar. Çalışanlar neyi nasıl yapması gerektiğini önceden bilirler. Bir kişinin eksikliği veya düşüncesi genel işleyişi değiştirmez; ancak geliştirme ya da yenilenme gerekiyorsa bu kişilerin düşünce ve görüşleri etkindir.”

Hangimizin kurumsal şirket tanımı tam da budur. Bir kişi sistem oluşturur ama biz hep o sistemin dışında hareket etmek istemez miyiz? İnsan doğası gereği kendi istekleri ve beklentileri doğrultusunda dünyasını şekillendirmiyor mu sizce de? Aslında biz tanımı kendimize göre harmanlıyoruz. Kurumsalın bize uygun olan, görmek istediğimiz yanlarını alıyoruz kendimize göre bir tanım oluşturuyoruz. Kimimiz için bu tanım maaşımızın zamanında ödenmesi, kimimiz için Cumartesi ve Pazar gününün tatil olması ?, kimimiz için esnek çalışma saatleri, kimimiz için ek yan haklar mesela özel sağlık sigortası, kimimiz için ise kiraya verdiğimiz gayrimenkulun ödemesini zamanında eksiksiz almak…

Profesyonel bir yöneticinin bir yazısında kurumsaldan mezun oldum cümlesi aklımda kaldı. Tıpkı yıllarca çalışıp çok istediğimiz üniversiteden mezun olmayı dört gözle beklemek gibi. Kurumsal hayattan da ne zaman sınırları olmayan bir hayata geçiş yapacağız diye dört gözle bekliyoruz ama daha çok yolumuz var gibi. Kurumsal ya da şahıs şirketi olsun iş hayatında asıl olan olmak istediğin yerde bulunmak ve sevdiğin işi yapmak. Hal böyle olmadığı sürece kurumsal olmuş olmamış biz kendi anlamımızı yüklemeye devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir