Planlama Sistemleri – Noname Markalar

Uzun zamandır yazmayı heyecanla beklediğim yazıya başlıyorum. Önce kendim doğruluğundan emin olduktan sonra sizlerle paylaşmak istedim. Belki bu alanda iş yapmak isteyenler için bir fikir olur. Hazırsanız başlıyoruz.

Yeni dünya markası bugün 3. ayını dolduruyor fakat ilk yola çıkarken beklediği satışı elde edemiyordu. Hali hazırda öyle bir iş planı yoktu ama yinede bakkal hesabı bir satış planladığında hedefinden saptığını gözlemledi.

Yeni dünya markası bir noname marka bir üretim yeri olmayan Merter’den ya da başka markalar için fazla üretim yapan firmalardan ürün satın alan bir butik dükkan. Yıllık planı gidişata göre şekillendirmeyi planlıyordu ama şu an içerideki stoka ve içerideki ürün karışımına baktığında müşteri beklentisinin altında olduğunu fark etti. Yanında ki diğer noname markaları ziyaret etmeye karar verdi. Onlar neyi farklı yapıyordu ki müşteri sirkülasyonu çok oluyordu incelemeye koyuldu. Mağazaların çoğunda 2. kalite ürün ve bir çok markanın eski sezon ürünlerinden vardı. Yeni sezon olarak adlandırılan güncel ürünler ise mağazanın sadece 1/4 ü kadardı. Bu da diğer firmalara göre fiyat anlamında daha uygun olmasını sağlıyordu. Aynı zamanda mağazada akıllı fiyat denilen daha basit ve ucuz olan ürün stoku da yeni sezon modeller kadar hacim kaplıyordu.

O an aklına yeni bir fikir geldi. Diğer firmalarda kalan 2. kalite stoku toplamaya başladı. Hatta bir tık ileriye gitti ve 3. kalite defolu ürünlerinde inceleyerek aksesuar ile kapatabileceklerini satın aldı ve bunu da akıllı fiyat yada star ürünler olarak mağazasında satmaya başladı. Dükkanı ilk açtığı zamana göre müşteri sayısı artmaya başladı. Sonra bir şey oldu ve müşteriler güncel modellerden elinde olup olmamasını sorguluyorlardı, yeterli olmadığını gören müşteriler yeniden diğer dükkanlara gitmeye başladı. Neden böyle olduğunu sorgulayan Dükkan sahibi yeniden tüm süreci gözden geçirmeye karar verdi.

2. kalite ürün vardı, eski sezon modellerde azımsanmayacak kadar stok da tutuyordu bir star ürünleri yoktu ama o da zaten 3. kalite ürünlere yaptığı küçük eklemelerle o fiyata sunuyordu.

Acaba ürün karışımında mı bir sorun vardı? Peki karışım ne olmalıydı?

Aşağıda gördüğünüz tablo aslında bir noname markanın ürün karışım denklemini göstermektedir.

Eski sezon ve 2. kalite ürünler bağlı değişken (yani belirli kısıtları olan stok bizim belirlememiz dışında olan durum)

Yeni sezon ve 3. kalite/Star ürün bağımsız değişken (yani kendimiz stok miktarını arttırıp/azaltabiliriz.

Tutulması ön görülen karışım % leri ise şu şekilde belirlenebilir.

Yeni sezon: 25-30%

Eski sezon: 35-40%

2.kalite: 15-20%

3.kalite/Star ürün: 5-10% arasında tutabilirsiniz.

İlk planı yaparken elinizde var olan stoklardan başlamanız önerilir (Eski sezon-2.kalite) sonrasında hesaplamaya diğer kalemler ile devam edebilirsiniz.

Öneri olarak kendi ürününüzü üretecek bir üretim kapasiteniz yoksa başka firmaların ürettiği fazla ürünleri toplayarak etiket değişimi yapabilirsiniz veya kalan kumaşları kendiniz için düşük bir işçilik ile ürettirebilirsiniz.

ÜRÜN KARIŞIM DENKLEMİ

Burada önemli olan bir diğer noktada ürün karışımını sağladığınızda müşteriye sunduğunuz fiyat aralığı. Yani fiyat piyasaya göre 35-40% daha düşük olması sizi tercih edilebilir kılacaktır. Tabi ki şuan ki güncel kur fiyatlarındaki değişimler alım gücünü zayıflatsa da tüketici 2 sektörden asla vazgeçmiyor. Birincisi Gıda, ikincisi de Tekstil. Bu sektörün planlaması iyi yapıldığında elinizde stok kalmadan istediğiniz cirolara ulaşabileceksinizdir.

Son olarak bu bahsettiğim denklemi her sektöre kullanabilirsiniz sadece kısıtlarınızı ve bağlı değişkenlerinizi iyi belirlemeniz gerekir.

Bu arada planlama şablonunu yada çalışmayı detaylı anlamak isteyenler [email protected] hesabına mail atarlarsa bilgi verilecektir.

Bilgi paylaştıkça büyür. Bir sonraki yazıya kadar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir