Ofiste Sağlıklı Beslenme

Biliyorum ki çoğu zaman söz konusu ofis hayatı olunca öğle araları olsun, uzun kahve molaları olsun, canınız sürekli bir şeyler yemek istiyor ve  bu asla masum seçeneklerden oluşmayan bir menü ortaya çıkarıyor. Eliniz ya çikolatalara ya da pastalara gidiyor. Aslında böyle olmak zorunda değil. Siz kendinize dur derseniz emin olun durmayı başarırsınız. Çünkü devir artık sağlık devri! Neredeyse her yerde şekersiz, unsuz tatlılar mevcut veya daha güzel alternatifler var. Sadece siz bunlara ulaşmak istemelisiniz. Eğer isterseniz bunu başarabilirsiniz. O zaman neler yapabilirsiniz?

Mesela yanınıza sağlıklı atıştırmalıklar alabilirsiniz;

Kuru Meyve (Kuru incir, kuru kayısı, kuru erik vb.)

Fındık, Ceviz veya Badem vb.

Süt, Ayran veya Yoğurt vb.

Tatlı krizleri için meyve (elma,çilek,muz vb.)

Bu tarz küçük öneriler sizi tok tutmaya yeter ve tatlı yemenize de engel olur. Hele ki sabah kahvaltıyı atlamadan ofise geliyorsanız öğlene kadar bir kahve dışında emin olun canınız hiçbir şey çekmez. Amaç burada rafine şekerden uzak durmak ve bu sizin elinizde. Ayrıca benim de seçtiğim sağlıklı protein barlar var. Bunlar ofiste benim kahve molalarında  tatlı ihtiyacımı anında ortadan kaldırıyor. Mesela benim sevdiklerim; Züber, Fellas ve Uniq2go olmak üzere her daim çantamda bir adet bulunuyor.

Ayrıca ofiste bol su tüketin kahve yerine bitki çaylarına da yönelebilirsiniz. Mesela yeşil çayı günde 2 fincan için ben çok severim ve mutlaka sabah akşam olmak üzere içerim. Öğle yemeklerini ise hiç evden getirmeyi düşündünüz mü? Elbette dışarıda yemek var ama evinizden güzel sağlıklı ana yemekler getirmek sizin elinizde. Şahsen ben okula bile her daim yemek götüren biriyim. Ve bundan asla sıkılmadım.

Birde kendinize aromalı sular yapın. Su içmekten sıkıldıysanız belki küçük değişiklikler ile su içmeyi daha çok sevebilirsiniz;

Tarçın ve Elmalı Su

2 litre su

1 adet ince dilimlenmiş elma

1 adet kabuk tarçın

6 adet karanfil

Limonlu Su

2 litre su

Bir çay bardağı nar

1 adet limon

5 yaprak taze fesleğen

Birde kendinize tatlı yemek kapları alırsanız bu sizin ofise yemek getirme isteğinizi arttıracaktır. Unutmayın önemli olan rafine şekeri aza indirmek ve sağlıklı bir adım atmayı istemek. O zaman herkese kolay gelsin. Bol sağlıklı günler!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir