Evren Benimle Dalga Geçiyor Galiba?

Zamanın birinde uzaklarda bir kız yaşarmış. Kız aşırı fakirmiş, geçinebilmek için sürekli çalışmak zorundaymış. Başkalarının tarlalarında, evinde çamaşır yıkayarak ya da köy okullarının temizliğini yaparak. Hayal kuramayacak kadar fakir olmak onu çok üzüyormuş acaba bende bir gün hayal kurabilir miyim diye kendi kendini sorgularken buluyormuş.

Masal bu ya hayatında hiç renk olmayan büyük bir krallığın, biricik prensi ise yollara düşmüş kendine yeni renk yeni heyecanlar arıyormuş. Bir gün at sürmekten o kadar yorulmuş ki kendini bir yere usulca bırakmış. Zaten henüz sabahmış şu ağacın altında biraz dinlense hiç bir şey olmaz diye düşünmüş ve uyumaya başlamış. Gözünü açtığında ona bakan bir çift ela göz görmüş. Bu güzel gözler karşısında baka kalmış.

Ardından müdür Necmi’nin yolunmuş tavuk gibi bana bağırmasıyla hayalimin içine ettiğini söylemem bir oldu. İnsanı ofisindeyken bile hayal kurmasına izin vermiyorlar abi ya. Neymiş nerede kaldı son reklamın metni geliyor be.

İşte hayatımızın ne kadar kural tabanlı olduğunu görüyorsunuz. Para kazanmak için çalışmak zorundasınız. Reklamın çıkması için metni bitirmiş olmanız lazım, evlenmeniz için birinin sizi sevmesi lazım ama artı parantez siz sevmeseniz de olur kadınlar zaten sever.

Heh işte bu yazının ana konusu bu “Kadınlar zaten sever”. Nasıl ya biz niye sonunda nasıl olsa seversin muhabbetine konu oluyoruz. “Erkek zor sever ondan” cevabını hepimiz duymuşuzdur. Valla anacım erkekte her gördüğünü seviyor. O işler bildiğiniz gibi değil.

Toplum tarafından insanlar birbirini bir şekilde baskılamaya kodlanmış gibi davranıyor. Erkekler de bu çok olmasa da özellikle kadınlar birbirini ezmek için resmen yarışıyor. Bunu en yakında görebileceğimiz bir yerde ofisler oluyor genelde. Pelin ofisimizin fahri prensesi. Kimseyi beğenmez kimsenin onun beğenmediğini de beğenmesine izin vermez. Ofisin en şık ve cool giyineni. Tüm bekar erkeklerin gözdesi fakat bugüne kadar biriyle sevgili olduğunu duymadık. Benim masamda onun masasına 2 masa ötede. Çoğu yaşadığı diyaloğa şahit oluyorum. İstemeden de olsa bir şekilde kulak misafirliği yani. Pelin hem onu gerçekten seven birini bulamamasından şikayetçi, sürekli kendini sorguluyor ve eksik bir şey mi var diye kendi kendini yiyor. Bazen saçmalıyorsun Pelin rahat bırak kendini her şey olacağına varır demek istesem de etrafındaki yamyam kadınlar onu bir türlü rahat bırakmıyordu. Kimisi kilosuna takılıp laf söylüyordu kimisi 30 yaşına gelmişsin artık birini seç zaten sonra seversin gibi beylik laflar söylüyordu. Pelinde o cool görünen kimliğinin arkasında aciz bir kıza dönüşüveriyordu.

Bir gün kahve almak için mutfakta karşılaştık. Dayanamayıp laf attım bir gün yemek mi yesek diye. Tepeden bir göz süzer diye bekledim ama umursamazca olur dedi. Öğlen için anlaştık ve öğle vaktinde kapıda buluştuk. Ben hamburger menü alırken onun sadece salata alması canımı azcık sıkmıştı ama şu an bunu düşünmeyecektim. Minik bir iki yoklamadan sonra konuyu bir şekilde erkeklere ve ilişkiye getirmiştim. Kendimden örnekler vererek güvenini sağlamış olacağım ki kendinden bahsetti. Kadınların ona davranışlarından erkeklerle olan ilişkisinden her şeyden bahsetmişti. İnanın o dışarıda gördüğüm güçlü kadınının altında minik ve kırılgan bir kız çocuğu varmış.Kadınların kıskançlıkları ile başedemesinden bir çok ilişkisinde erkeklerin onun güçlü olmasına dayanamadığı için terk ettiğinden bahsetti. İnanır mısınız içim burkuldu. Bunca yıl boyunca güçlü durmamız için bir çok kişisel gelişim kitabı okuyoruz ama toplum güçlü olduğun için seni bir çarmığa germediği kalıyor yani insanlar kendisi de zayıfsa herkes zayıf olsun istiyor bu nasıl kötü bir istek dimi.

Peline karşı yorumum yoktu bir yönlendirmede yapamadım çünkü bende bilinçli bir insan değilim bu konuda sadece “kendin gibi ol” demekle yetindim. Sonra yüzünde hafif bir tebessüm belirdi.”İlk kez biri bana kendin gibi ol dedi çok tuhaf” dedi. Anlamsızca yüzüne baktım hadi gidelim mi işe 1 de toplantı var dedim ve kalktık. Ertesi gün ofiste merhabalaştık. Kahve için mutfakta karşılaştık, toplantıda birbirimizin fikirlerini geliştirmek için tartıştık yani rutinimizi yaşamaya devam ettik. Bir hafta sonra tuhaf bir şey oldu Pelin o kokoş havasını biraz kırmıştı. Sonra ki haftalarda daha da tuhaflaşarak devam etti. İçten gülüyordu o üsten bakan bakışlarını normal seviyelere indirmişti. Etrafında dolanan kızlar bir süre sonra artık yoktu. Sıradan olmanın tadını çıkaran bir havası vardı. Hala salata yiyordu evet ama arada zararlı atıştırmalıklar yediğini de gördüm masada 😛 Oley be tek ben kilo almayacaktım ay sanırım bende biraz kıskanç kadın moduna girdim pardon 🙂

Bu sırada arkadaşlığımızda seviye atlamış olmalı ki bir gün masama elinde hamburger paketi ile geldi ve bugün öğlen banklarda beraber kendimizi şımartalım mı? dedi. Neden olmasın dedim ve boş bir bank bulup havanın tadını çıkardık. Sonra ilk o konuştu. “Sana teşekkür ederim bazen göremediğimiz şeyler için fazlası ile üzülüyoruz. Nedeninin hep kendimiz olduğunu düşündüren bir sürü iyi niyetli(!) arkadaşlarımızda bu konuda üzerimize geliyor. Çoğu zaman evrenin benimle dalga geçtiğini düşünürdüm. Fakat öyle değilmiş ben görmezden gelerek hayatımı zindan ediyormuşum. Kendim gibi olmak beni gerçekten özgür gibi hissettirdi. Bu konuda sana teşekkür etmek istedim.” dedi.

Beni hayal edin lütfen yüz ifademi, ağzımda ısırdığım hamburger parçası ile ciğerime kadar düşen çenem ile kıza bakıyorum aval aval. Nasıl sarıldıysam artık biraz serbest bırakır mısın kemiklerimi kıracaksın dedi Pelin. Ya Pelin sen beni bu dünyada şu an en mutlu eden insansın ne olacak şurada iki dk sarılsam dedim. Salak gibi gülüşüp toplantı için kalkıp ofise gittik.

Çok ilginç bir şey dimi bir kelimenin insanın hayatını değiştirmesi. Terzi kendi söküğünü dikemiyor ama diğerleri içinde aşırı mutlu.

 

Bir sonraki yazıya kadar beni motive edecek bir şeyler yazın buraya yorum olarak bende diğer hikayelerimi anlatayım.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir