ELEMAN ARANIYOR?

Merhaba,

Yoğun ısrarlara dayanamayıp, sonunda ben de bir şeyler kaleme alayım dedim almışken de sizlere nasıl faydalı olurum ve ilginizi çekebilirim diye de baya kafa patlattım ve sonunda buldum.

Sizlere tecrübemi de aktarabileceğim ve her kesime hitap edeceğini düşündüğüm konuya karar verdim umarım siz de faydalı bulursunuz.

Ve açıklıyorum hazır mısınız?

Size anlatmak istediğim konu “Mülakat Teknikleri”

Peki neler mi anlatacağım?

Öyle yok janti giyinin, yok kıyafetinizin rengi bu olsun, saçınız şu olsun gibi şeylerden hiç mi hiç bahsetmeyeceğim, bunları açın Google amcaya sorun, zaten her yer bunlarla dolu ?

Size daha farklı tüyolar vermek istiyorum, Türkiye’nin en iyi şirketlerinden birinde 10 senedir çalışan bir müdür olarak.

Anneler, babalar dinleyin!

Yeni mezunlar kulak verin!

Defalarca iş görüşmesine girmiş ama başarısızlıkla sonuçlanmış arkadaş sen de duy beni!

Herkes dinlesin çünkü hepimiz kendimizin ya da yakınlarımızın bir iş sahibi olmasını istiyoruz, o zaman hadi bakalım mülakata;

Ne Bekliyoruz?

Ne İstiyoruz?

Nelere Dikkat ediyoruz?

Sadece seni tanımak, gerçekten bu işe uygun olup olmadığını anlamak için buradayız. Zor olan bizim işimiz aslında.

Peki biz ne arıyoruz?

Mülakatlarda YILDIZ  arıyoruz, yanlış duymadınız bizler PARLAYAN BİR YILDIZ arıyoruz ve o ışığınızı yansıtmanızı bekliyoruz.

Hazırsanız ilk mülakatımıza başlıyoruz?

Öncelikle temel birkaç kuraldan bahsetmek istiyorum.

İLK KURAL: Tüm mülakat boyunca dikkat etmenizi istediğim şey lütfen sorulan sorulara, vereceğiniz cevaplarda kendinizden bahsedin ve “BEN” dilini kullanın.

  • Ekipçe proje yaptık,
  • Sınıfça geliştirme sağladık gibi şeyler duymak istemiyoruz,

Daha doğrusu bu sizi net tanımamızı engelliyor. Projeyi ekipçe yapmış olabilirsiniz, tek başınıza çalışmamış olabilirsiniz. Sizin o projedeki göreviniz neydi? Ödev yaparken bile biri okur, biri yazar, biri araştırır sonuçta. Ama son kısımda ödevi yaptık olur. Tam olarak anlatmak istediğim bu aslında. Senin, o iş yapılırken ya da o görev/projede sorumluluk üstlenirken tam olarak rolün neydi?

İKİNCİ KURAL : Sadece ve sadece yaşadığınız olaylar, deneyimleriniz ve yaptıklarınızdan bahsetmelisiniz. Aman efendim şöyle yapardım da böyle yapardım da şunu derdim de gibi cümlelerden uzak duruyoruz. Onlar sizin hayaliniz.

Bizim, sizi anlamamız için gerçekten yaşadıklarınıza ve yaptıklarınıza ihtiyacımız var yoksa muz tadında çilek de istesek eminim ki yaparsınız ?

ÜÇÜNCÜ KURAL: Her şeyi başarı ile sonuçlandıracağız diye bir şey yok, başarısızlık yaşadığımız, hata yaptığımız, zarara sebep olduğumuz durumlarımız da olmuştur, bunları da söylemekten çekinmeyin lütfen.

Bundan bahsetmezseniz mükemmel olduğunuz sonucu çıkar ve siz de takdir edersiniz ki bu da hiç gerçekçi olmaz.

Hayat iyileri/kötüleri, doğruları/yanlışları ile vardır ve biz biliyoruz ki;

HATASIZ KUL OLMAZ ?

Kuralları konuştuğumuza göre mülakatımıza başlayabiliriz.

Mülakatçı :  Müşteri memnuniyetini sağlamak adına yaşadığınız bir örneği anlatabilir misiniz ?

İlk bahsedeceğiniz şey tabi ki durum ya da göreviniz;

Müşterilerimizin mağazalarımızda bulamadıkları ürünleri, sistem üzerinden sipariş vererek mağazamıza 1 hafta içerisinde gelmesini sağlayabiliyoruz.

Müşterimiz bir ürünü çok beğendiğini söyledi ve bedeninin olup olmadığını sordu. Ne yazık ki ürünün mağazamızda bedeni kalmamıştı, müşterimize  sipariş vererek 1 hafta sonra mağazamızdan alabileceğini söyledim, memnuniyetle karşıladı bu durumu. 1 hafta sonra müşterimiz mağazamıza geldi ve kontrol ettiğimde ürünün mağazada olmadığını ve başka müşteriye satıldığını fark ettim ve doğal olarak müşterimiz çok kızdı, bağırmaya başladı.

İkinci bahsedeceğiniz şey ise bu yaşanılan duruma karşı ne yaptığınız / hangi aksiyonları aldığınız:

Öncelikle müşterimizi sakinleştirmeye çalıştım ancak hala siniri yatışmıyordu, durumu hızlıca çözebileceğimi söyledim, bunu duyduğunda sakinleşmeye başladı hemen en yakın mağazalarımızdan o ürünün olup olmadığını araştırmaya başladım ve sistemsel kayıttan bana en yakın olan mağazamızı buldum.

Var olduğunu teyit ettim. Müşterimize en geç 1 saat içerisinde ürünü kendisine teslim edeceğimi ilettim.  Kendisinin de AVM’de işi olduğunu ve 1 saate dönebileceğini söyledi. Hızlıca taksiye binip, ürünün olduğu mağazaya gittim ve ürünü alıp geldim. Müşterimizi arayıp, ürünün hazır olduğunu ilettim.

Son olarak da bu durumun/olayın sonucunda ne olduğu, nasıl sonuçlandığı:

Müşterimiz mağazamıza geri geldi ve ürünü teslim ettim, yaşanılan durum için kendisinden özür diledim, müşterimiz sakinleştiği için kendisinin de bağırmasının doğru olmadığını söyledi ve bana teşekkür ederek mağazamızdan mutlu ayrılmasını sağladım. (Ek not olarak da kendimize ne ders çıkarttık bu olay karşısında. Sonrasında yapmış olduğumuz ekip toplantısında aynı durumun tekrar yaşanmaması için önlemlerin alınmasını da sağlamış oldum.)

Sorulan soruları yukarıdaki gibi giriş/gelişme/sonuç değerlendirdiğinizde sizi anlamamız daha kolay ve net oluyor.

Durum/olay neydi, ne yaptın ve sonucunda ne oldu ? işte bu kadar basit ?

Peki ben verdiğiniz bu cevaptan ne anladım biliyor musunuz?

  • Sonuç odaklı olduğunuzu,
  • Çözüm alternatifleri geliştirdiğinizi,
  • Müşteriyi önceliğe aldığınızı,
  • Stresle baş edebildiğinizi,
  • Hızlı aksiyon aldığınızı,

ve daha bir çok şey…

Direkt “ben sonuç odaklıyım, ekip çalışmasına yatkınım, stresle baş edebilirim” gibi söylemler olmadan da sizin başarılı olduğunuzu görebiliyoruz ve bu da bizim üzerimizde daha iyi bir etki bırakıyor.

Yukarıdaki durumdan da anlaşıldığı üzere bir durumu BEN yaptım, BEN başardım  demenizden ise, bu şekilde anlattığınızda çok daha etkili oldu.

Benden şimdilik bu kadar, eğer mümkünse tüm olumlu/olumsuz düşüncelerinizi geliştirilecek geri bildirimlerinizi yorum olarak bırakmanızı isterim ? Daha kısa ama pratik bilgiler için ise @ofistekiler.com instagram hesabından ulaşabilirsiniz. Her türlü yorumlarınızı bekliyorum.

Herkesin merak ettiği ASSESMENT süreçleri hakkında da belki ilerde bir şeyler kaleme alabilirim tabi isterseniz ? Fayda sağlayacağını düşündüğünüz kişiler ile paylaşmanız ve etiketlemeniz beni çok mutlu eder.

Çok konuştum yine değil mi, şimdilik hoşça kalın, değerli vaktinizi ayırıp okuduğunuz için ayrıca teşekkürü bir borç bilirim mülakatlarınızın çok güzel geçmesi dileğiyle. ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir