Geçen hafta ne izledim – ”Us”

Şöyle bir insan grubu vardır ki, her hafta sinemaya gitmeden  ya da o cuma gecesi evde film keyfi yapmadan olmaz. İşte bende o insanlardan biriyim. Geçen hafta çok beklediğim bir film vardı ve vizyona girmesiyle bende koşarak o filme gittim. Koşarak gittim çünkü bu film uzun zamandır beklediğim oyuncu & komedyen Jordan Peele’in yönettiği ikinci filmi. Evet yanlış duymadınız kendisi aslında komedyen ama filmleri gerilim filmi olma özelliği taşıyor.

Biraz daha geçmişe gidersek yönetmenliğini ve senaristliğini Jordan Peele’nin gerçekleştirdiği ilk filmi “Kapan”, 2017 çıkışlı Amerikan korku filmi olarak parlamıştı. Yönetmen bu filmde hipnoz ve beyaz & siyahi ayrımcılığın üzerinde durmuş, oldukça ilginç bir film ortaya çıkarmıştı. Şimdiden izlemeyenlere öneririm. Bu film ile ciddi başarılar kazandı. Çok geçmeden 2019’da ikinci filmi “Us” vizyona girdi.


Filme vizyona girdiği ilk hafta gittim ve şuna çok eminim ki bu sefer gerilimin dozunu ilk filme göre oldukça arttırmış. Filmde ana karakterimiz küçük bir çocukken doğum gününde kaçırılan bir kadın ve seneler sonra kocası ve iki çocuğu ile tatil için gittikleri yazlıklarında, gece vakti kendi kötü ikizleri ile karşılaşınca neler oluyor neler.  Zaten gerilim bundan önce başlamış oluyor.

Yönetmen bu filmi ile hem insanoğluna bir mesaj göndermiş hem de hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını bize aktarmak istemiş. İlk filmde olduğu gibi bu filmde de siyahiler üstünde durarak Amerika’da halen var olan bu ayrımcılık durumundan bahsetmiş.
Duygusallık yönünden çok duygusal bulmadım bu filmi, daha çok izleyiciyi düşündürme üzerine kurgulanmış ve komedyen birinden ikinci sefer bu tarz bir film çıkması da beni oldukça etkiledi diyebilirim. Özellikle başroldeki kadın karakteri canlandıran Lupita Nyong’o gerçekten de çok iyi bir oyunculuk sergilemiş.

Lupita Nyong’o

Dediğim gibi bu bir gerilim filmi o yüzden çok korkunç bir film beklemeyin. Yine de bazı sahneler izleyicileri yerinden zıplatmak için yeterli. Filmi izlerken insanların göründüğü gibi olmadığı mesajı da çok net verilmiş, bu da benden  size küçük bir uyarı. Güzel bir mesai sonrası bu filmin çok iyi gideceğini düşünüyorum. Şimdiden izlemek isteyen herkese iyi seyirler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir