Bir Sucukçu Projesi

Şimdi başlığı okuyup buraya gelenler önce bir ne saçmalıyor bu kız diye kendine sormadan edememiştir. Merak etmeyin çok iyi bir işten bahsedeceğim sizlere. Aslında her gün gözümüzün önününde olsa da hiç birimizin bu sürecin ne kadar iyi olduğu hakkında bir fikri olmadığını ispatlayacağım.

Hazırsak başlıyalım:)

Akşam işten çıkmışsın yorgun argın marketten alacaklarını eşin sana mesaj olarak atmış, büyük süper marketin yolunu tutmuş ve markete giriş yapmışsındır. Sebze standının orada ihtiyaçlarını almış şarküteri reyonuna doğru ilerliyorsun. Reyona henüz ulaşmadan seni kendine çeken bir koku bütün algını ele geçirmeye başlamış ve yarı yolda bu kokunun geldiği yere doğru yönelmişsindir. Acaba akşam yemeğinde sucuk ekmek mi yapsak? Yoksa sucukları tavada kızartıp üzerine yumurta mı? Off sucuk ızgara bile okey deyip kendini deneme standının önünde ürünleri tadarken buluyorsun ve aklından bu düşünceler geçiyor. Aslında sen oraya girmeden listende olmayan ürünü şu an kasada okutup evinin yolunu tutmuş oldun bile.

İşte yeni teknik deneyimsel pazarlamada tam olarak bu. Duyulara hitap et kendini sattır. Deneyimsel pazarlamaya kısaca değinmek gerekirse; müşterinin 5 duyu organına hitap ederek ürünün kişileştirilmesi ve sonunda ürünü satın almaya teşvik etmesi olarak anlatabiliriz.
Sucuk stantlarının şarküterinin hemen girişinde konulması aslında saha içi satış oyunlarından biri. Orada yalnızca sucuk satılmıyor, aynı zamanda size hissettirdiği kahvaltı duyusuna hitap ederek yumurta, peynir ve zeytin almanızı da tetikliyor.

Aynı şeyi büyük markaların mağazasında da görebilirsiniz. Bu sefer sucuk değil de parfüm, oyuncak, aksesuar olarak karşımıza çıkar. Kasaların önüne dizilen çoraplar bekleme anında bakış açınıza girerek sizin satın almanızı sağlar. Çocuklu ailelerin mağazada daha fazla vakit geçirmesi için sunulan oyuncak alternatifi hem müşteriye hem de mağaza sahibine fayda sağlar.

Daha fazla örnekle ile bu yazıyı genişletebiliriz ama önemli olan hedef tüketici kitlenizin duyularına hitap ederek onların zihinlerinde bir hikaye oluşturmalarını sağlamak.

Yazıyı bitirmeden önce deneyimsel pazarlamayla alakalı bir kaç videoyu sizinle paylaşmak istiyorum…

ZPump 2.0 Speed Cam

adidas Basketball | Jump With Derrick Rose in London

A DRAMATIC SURPRISE ON A QUIET SQUARE

IKEA BIG Sleepover

 

Bir sonraki yazıya kadar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir