Gölgelerin Gücü Adına 1- Theodore Kyriakos ile Shadow Work Çalışması
27-29 Nisan tarihlerinde Cihangir Yoga’ da katıldığım terapist Theodore Kyriakos’un eğitiminden aldığım bilgileri ve deneyimlerimi paylaşmak için bir yazı dizisine başlıyorum. 


Ne zamandır duyduğum bir çalışmaydı Shadow work. 

Ara ara farklı kişilerin sözcükleriyle kendini bana bir gösterip bir çekiliyordu. Aklımın bir ucunda kalmış. Yanında biraz da merak. Tam da boş olduğum bir hafta sonu Theo’ nun Shadow Work için Cihangir Yoga’ ya geldiğini öğrenince hiç düşünmeden kaydoldum. 


İyi ki de gitmişim. 

Farkındalık dediğimiz şey, bir örümcek ağı gibi ya da bir dantel gibi… Ufak ufak işleniyor. Çook büyük aydınlanmalar olmak zorunda değil. Ufacık, minicik bir şey, dışarıdaki hayatımıza daha büyük bir şekilde yansıyabiliyor. Amaç, bir kapının olduğunu ve onu biraz biraz aralayabileceğimizi bilmek ve kapıyı aralamaya kararlı olmak bence.

Bu anlamda Theo’ nun çalışması bende kapıyı araladı diyebilirim. 

Benliğimizde gölge olarak tanımladıkları şey, kendimizde karşılaşmak istemediğimiz, bastırdığımız, yüzleşmekten kaçındığımız yanlarımız. 

Örnek olarak dışlanmışlık, değersizlik duyguları, yalnızlık korkularımız olabilir. Tüm bunlar gölge olarak adlandırılabiliyor. Yani aslında gerçeği yansıtmayan ama hayat hikayemizin bir yerinde inanıp içselleştirdiğimiz inançlar olabiliyor.

Düşünün ki karanlık bir odada bir mumun önünde elinizle şekiller yaparak duvarda gölge oyunu oynuyorsunuz ve köpek şekli çıkıyor. Nasıl ki duvardaki yansıma gerçek köpek değilse, gölgelerimiz de aynı şekilde gerçekliği yansıtmayan, geçmiş hikayelerin bugün tekrar oynanması.

Hayat içerisinde de bu gölge nitelikler tetikleyici bir olayla başlıyor. Ve bu durum hem ilişkilerimizi zedeleyip hem de hayat kalitemizi düşürebiliyor. İşte Theo’ nun çalışması da bizlere bu inançlarımızı fark ettirmeye yönelikti.

İlişkilerimizde genel olarak bir üçgen içerisinde döndüğümüzden ve 3 farklı role büründüğümüzden bahsetti Theo. Bu üçgenin adı da Drama Üçgeni. İnternette biraz araştırdım, Drama üçgeni aslında oldukça meşhurmuş. İlk olarak Stephen Karpman adlı bir psikoloğun oluşturduğu bir kavram. Stephen Karpman ise psikolog ve transeksiyonel analizin babası olan Eric Berne’ nin öğrencisi. İnternette bu konuda çok iyi kaynaklar var ben de yazımın sonunda paylaşacağım.

Drama üçgeni aşağıdaki haliyle 3 rolden oluşuyor demiştim. Bu roller sırasıyla, Suçlayıcı, kurban ve kurtarıcı. Kişi eğer bu üçgen içerisindeyse bu üç role ilişkinin dinamiğine göre girip çıkıyor. Roller sürdürülebilmek için birbirine bağımlı halde. Biri olmadan diğeri var olamıyor ve bu nedenle ilişki içindeyken birbirlerini bu rollerde tutmayı destekleyecek davranışlarda bulunuyorlar.

Sizlere “Kurtarıcı”yı bu yazıda açıklayacağım, diğer iki rolü ise birer birer gelecek hafta yazacağım.

Kurtarıcı Rolü

Anne arketipinde- kadın olmak anlamında değil- yani devamlı annelik yapan bir rolde olmak denilebilir. Cümleleri ise genelde şöyle;

”Bunu senin için yapacağım.”

”Bırak sana yardım edeyim. Bu benim görevim.”

Bu rol, karşı tarafa yardımcı olamadığında kendini suçlu hissediyor. Kendi ilişkilerimizi düşününce belki eşimize, sevgilimize, çocuklarımıza veya çok sevip de daha iyi olmasını istediğimiz kişilere böyle davranıyor olabilir miyiz? 

Bu rolün omuzlarında büyük bir yük var. Devamlı diğerini daha iyi yapmaya çalışmak oldukça yorucu. Bir de üzerine karşı tarafı da güçsüzleştirip, kurban rolüne girmesine neden oluyor. 

Theo’nun deyişiyle; “Keeps victim dependent and disempowered.”

Bunlar size tanıdık geldiyse hemen kendinizi suçlamayın. Kendimize kızmak, değişimin önünde büyük bir engel oluşturuyor. Onun yerine nazik, şefkatli ve yargısız bir farkındalık öneriliyor. Kendimize ”Evet kendimi bu rolde görüyorum ve buna daha fazla dikkat edip sağlıklı olanı yapmayı deneyeceğim, bu davranışımın ardındaki inancı anlamaya çalışacağım.” diyebilmek değişimi destekleyecek.

Bir de en önemlisi ”Gözlemlemek”. 

Gözlemleme yeteneği meditasyonla gelişebilen bir özellik. Meditasyon yaptıkça, kendimizi gün içinde farketmek, ilişki içinde yakalamak daha kolaylaşıyor. Peki bu rolde olduğumuzu farkettiysek nasıl çıkacağız?

Theo bu rol için bir meditasyon önerdi ve meditasyonda şu soruları sordu;

Hayatında hangi ilişkilerde kurtarıcı rolündesin?

En çok hangi kelimeleri kullanıyorsun?

Eğer bunları tespit edebilirsek ”kurtarıcı” rolünün ardındaki inancı bulma şansımız olabilir.

Belki de inancımız karşı tarafın erken öleceğine dair bir korku olabilir. Ben kendimde bazen bunu yakalıyorum. Eğer sevdiklerimi daha sağlıklı ve zinde tutarsam benimle uzun seneler boyunca yaşayabilirler diye düşünüyorum. Ama gerçekte geleceği kim biliyor ki 🙂

Bu rolden çıkmak için ise tabi ki sihirli bir formül yok ancak niyet ve farkındalık üzerine çaba ekleyerek, içsel gözlemcimizi uyandırarak kendimizi daha sağlıklı bir yere çekmek mümkün;

  • Kendi sınırların hakkında bir netliğe kavuşmak: Belki sınırlarımıza girildiği için karşı tarafı düzeltmek istiyor olabiliriz ya da kendi sınırlarımızı bilmediğimizden üzerimize fazlasıyla yük alıyor olabiliriz, örneğin haftanın 7 akşamı da kendimizi bir arkadaşımıza adıyorsak bize vakit kalmıyor olabilir
  • Karşı tarafı besleyici ve güçlendirici bir tavır almak: Yani her şeyi onun yerine yaparsak o kişi bize bağımlı ve kurban rolünde kalmaya devam edecektir. Bunun yerine kendi sorumluluğunu ona devretmek onu ve bizi güçlendirici olacaktır.
  • Karşı tarafın sınırlarına saygı duymak: Onun da bir insan olduğunu, düzeltilmesi gereken, yanlış bir varlık olmadığını, onunda kendine göre sınırları ve saygı duyulması gereken ihtiyaçları olduğunu ancak her şeyden önce saygıyı hak eden bir hikayesi olduğunu kendimize hatırlatmak

Bu rol kendimizde olmayabilir illa ki, çevremizde bize bu şekilde davranan ve kurban rolüne girmemize neden olan sevdiklerimiz bunu farkında olmadan yapıyor olabilirler. Eğer bunu görüyorsak o zaman açık bir iletişimle, yargılamadan, şefkatle yaklaşmayı deneyerek onlara sınırlarınızı belirtmek, kendinizinde bunu yapabilecek kadar yeterli olduğunuzu hissettirmek iyi gelebilir. Ancak bence burada dikkat etmemiz gereken ince bir yerde, biz kurban rolünü oynuyorsak karşımızdaki bize farkında olmadan kurtarıcı rolünü üstlenmişte olabilir. 

Şimdilik Kurtarıcı rolü için diyeceklerim bunlar. 

Gelecek hafta Kurban rolü ile devam edeceğim.

Bu konu hakkında daha fazla araştırmak isteyenler için Karpman’ın ve Theo’nun web sitelerini buraya ekliyorum.

https://www.karpmandramatriangle.com/index.html


Farkındalık dolu bir gün dileğiyle …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir