Outlet Yönetimi – I. Bölüm

Ülkemizdeki gizli kriz sonrası tüketicinin giyim, ev eşyası, gıda gibi ürünleri daha uygun fiyata alması açısından firmalar artık kendi bünyesinde outlet kanalı açmaya başladı. Daha öncesinde birkaç markanın uygulamasında olan outlet mağaza kavramı, şimdilerde büyük firmaların da gözde mağaza konsepti olarak biliniyor.
Yurt dışında büyük outlet köyleri olduğunu biliyoruz zaten. Daha öncesinde outletler hakkında bilgi verdiğimiz yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. “Outlet yönetimi nasıl olur?”, “Outlet yönetiminde nelere dikkat edilmelidir?” bu yazıda biraz bu konulara değineceğiz.
Outlet sezon sonrası elde kalan, bedeni kırılmış, indirime uğramış, döneme ve bulunduğu zamana hitap etmeyen ürünlerin satıldığı alana denir. Ülkemizde outlet mantığı önceleri ihraç fazlası satan dükkanlar ile başlayıp,  ardından bu ürünleri firmaların kendi bünyesinde değerlendirerek satış adet ve cirolarına destek yapması sağlanmasıyla devam etti.

Outletler genel anlamda aşağıdaki tablodaki gibidir.

Outletlerin kar sağlamasını biraz da PL (Privat Label) ürün gibi de düşünebiliriz. PL ürünlerini anlattığımız detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz ama biz kısaca burada da sizi bilgilendirelim. Department store olan markaların kendi markası adı altında ürettiği daha uygun fiyatlı ürünlere PL ürünler denir. Outletlerde bir nevi firmanın kalan stoklarını değerlendirmesi aynı zamanda kendi içinde iç piyasa ve kendi firmasındaki category killer ürünlerin de daha ucuz satılması mümkündür.

Yukarıdaki tabloda görülen kavramları kısaca anlatmak gerekirse;
• Eski ve indirimli ürünler: Sezonunda satmayan ürünlerin satılması. Bu ürünler ya temiz devir yani asorti ve planlanan adetinin 10% undan daha fazla satılamayan ürünler veya ürünün stoğunun 75% satıldığı ürünler olabilir. (eski sezonlu indirimli ürünler de dahil)
• 2. Kalite Stok: Satış sezonunda üretilmiş olan fakat belirlenen testlerden geçemeyen veya ufak tefek ürün defosu olan ürünlerdir.
• Outletlere özgü üretilen ürünler: Bu tip ürünler genelde firmaların elinde kalmış, sezonu geçmiş ya da fazla sipariş edilmiş ham maddenin normal piyasa fiyatından daha ucuza alınarak üretilen ürünler olarak kategori edilebilinir.

Bu bilgiler ışığında ilerlediğimizde ürünleri ürettik, 2./3. Kalite üretilen ürünleri aldık veya eski sezon indirim görmüş ürünleri de topladık diyelim, bunları mağazada nasıl dağıtmalıyız diye sorarsanız kısa bir örnek üzerinden ilerleyebiliriz.

Straggler Markası

Straggler markası daha uygun fiyatlı B ve C segmentli tüketicileri hedefleyen bir gıda firması olarak Ocak ayında kuruldu. Firma ilk mağazasını Mayıs ayında açmaya karar verdi ve elindeki stok yukarıdaki tablodaki adetlerden oluşmakta. Straggler markası aslında ünlü bir markanın kalan ürünlerini ve yeni sezonda çıkarılmış indirimli ürünleri eriterek stok maliyetinden kurtulma politikası amacı ile kuruldu. Firma elinde kalan eski sezon ve 2. Kalite olan bu ürünlerin etiketlerini ve ambalajlarını değiştirerek mağazasında sergileyecek. İndirim görmüş yeni sezon kırık ürünler de aynı marka ile kalarak mağazada satışı devam edecektir.
Mağaza içinde en optimum stok karışımını koymak isteyen Ferhun bey, bir türlü işin içinden çıkamamıştır.

Yukarıdaki tablo genel anlamda outlet mağazalarda beklenen bir karışım şemasıdır tabi ki bilimsel olarak ispatlanmış bir karışım oranı değildir ama beklenen ve verim alınmasını istenen veriler bu şekilde adlandırılır. Madem beklenen oranlar bu şekilde o zaman Ferhun bey nasıl bir yol izledi? Acaba yukarıdaki karışım oranına hemen ulaştı mı yoksa bu ideal karışımı yaparken labirentli yollardan mı geçti? İşte tüm bu soruların cevabı bir sonraki yazıda.

Merakla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir