KISKANÇLIK MI EGO MU?

 “MESLEKİ AYRIMCILIK”  KAVRAMININ KÖKENİ ASLINDA NEDİR?

“KISKANÇLIK” MI YOKSA “EGO” MU?

İnsanoğlu hedefleri ve idealleri öncülüğünde, güzel bir meslek edinme mantığını da güderek, haklı bir gerçek olan “ÖSS Puanı” da yettiğince güzel mesleklere sahip olmayı hedefler ve bunun için maddi-manevi uzun yıllar çalışır, çalışır… Ama ne yazıktır ki hikayemizin en masum yerleri, en tatlı flu kısımları diplomamızı elimize alana kadar mücadelesini verdiğimiz vize-final-yaz okulu evreleridir. Gerçeklerle yüzleşmek iş görüşmeleri ile yavaş yavaş başlar. Mülakatlar, çalışma hayatı, çalışma ortamı, çalışma arkadaşları, yönetici tipi, şirket tipi, maaş seviyesi derken her basamakta yeni yeni, tatlı tatlı sorunlar doğar, büyür ve gelişir. Her sabah telefonunuzdan çalan alarm sesi ile kaldığı yerden devam eder.

Çalışma hayatının pek çok acımasız döngüsünden geçtik, geçiyoruz. Mobbing kavramına daha evvel değinmiştim. (Henüz okumadıysanız bu yazıma ait linki aşağıda bulabilirsiniz.)

Mesleki Ayrımcılık…

  • Mesleki ayrımcılıklar en çok hangi noktalarda gözlemlenir?
  • Kıskançlık ayrımcılığa gebe midir?
  • Ayrımcılığa maruz kalmak size neler hissettirir?
  • Sizce ayrımcılığın çıkış noktası çekememezlik mi yoksa ego mudur?

Bu arada yeni görevimde insan kaynakları ile ilgilenmek bana farklı bakış açıları da kazandırdı bunu inkâr edemiyorum. İş veren olmanın zorlukları, aradığın personeli doğru zamanda ve doğru yerde bulabilmek vb farklılıklar da hayatıma son birkaç aydır girdi. Bu açıdan bakınca üzülerek söylemek isterim ki aranılan personeli yetkin ve etkili çalıştırmanın zorlukları da hat safhada. Bu derin konuya 2019 yılı yazı planımda bir başka kalite haftasında değineceğim mutlaka.

Gelelim esas konumuza…

Seçtiğimiz iş sahası mesleki ayrımcılığı tetikliyor olabilir. Çünkü Türkiye’ de sistem kargaşası sebebi ile pek çok mesleğin iş tanımı birbiri içerisine geçmiş durumda. Bunun en yoğun yaşandığı alan Kimya Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği ve Eczacılık olabilir. Kendim de bu döngünün içinde bulunduğumdan konuya biraz fazla hâkim olmuş olabilirim.

İş alanlarının birbiri içerisine girmesi, kapsama alanlarının kesişmesi ve tüm bunlara bağlı olarak ortak iş sahalarında tercih edilmeleri mesleki gerilimi arttırmaktadır.

Bu döngüde örneklerle gidecek olursak; Kimya Mühendisliği; mesleki eğitimleri doğrultusunda üretim proseslerine hâkim, pek çok alanda yönetsel ve üretsel kavramların becerileri üzerine eğitim almış bir meslek dalıdır. Endüstrinin hemen hemen her dalında görev alabilmektedir. Bu durumda ne yazık ki mesleki çekişmelere ve ayrımcılıklara net biçimde maruz kalınmaktadır.

Bu durumu kişisel ve yönetimsel faktörler de desteklediğinde mesleki ayrımcılık artış göstermektedir.

  • Sizinle eş pozisyonda çalışan fakat sizden farklı bir mesleki ünvana sahip bir çalışma arkadaşınızın yaptığı iş (sonucu sizinki ile aynı olsa dahi) bilinçli olarak sizinkinden daha fazla beğeniliyor ve taktir görüyorsa
  • Üstleriniz sizin yaptığınız işleri görmezden gelerek meslek grubuna yönelik bir yönelim gösteriyorsa

Bunun nedeni bilin ki mesleki ayrımcılıktır.

Peki karşınızdaki çalışana karşı neden böyle bir tavır içerisine girersiniz?

Bence daha çok egosal sorunlardan bu tarz ilerlemeler görülüyor. Yalnızca kendi meslek grubunun bir işi başarabileceği, en çok bilgi birikiminin kendi mesleğinde olduğunu düşünme eğilimi, kendisini karşısındaki meslek grubundan daha aşağıda görmenin ters yansıması, kendisini karşısındaki meslek grubundan daha üst düzeyde görmenin yansıması, mesleki kıskançlıklar vb pek çok parametre ile “ayrımcılık” kavramı açıklanabilir.

Ayrımcılığa maruz bırakılan kişide; iş hayatından/mesleğinden soğuma, depresyon, yaptığı işte hata payının artışı, sosyal alanlarda güvensizlik, yalnızlaşma vb büyük psikolojik sorunlar görülebilir. Kimsenin sizlere bu tip duygular yaşatmaya hakkı yoktur.

Bunların hepsi insan ve psikoloji kaynaklı olup, her mesleğin zamanla herkes tarafından yapılabilirliğinin kabul edilmesi şarttır. Bitirilen okul, yapılan master ya da doktoralar kişinin anlık olarak kendini teorik anlamda donatması olup iş yaşamına neredeyse hiç etkisi yoktur.

Keşke tüm çalışma yaşamı bu duruma bu göz ile bakabilse ve yürekten çalışan ve gelişen bireylerin iş yaşamı ve başarıları desteklenip alkışlansa değil mi?

Kim bilir nice başarılı kimsenin, “ayrımcılık” sebebi ile geri plana çekilerek iş yaşamındaki yollarına ağır taşlar yığıldı.

Bence artık olaylara diploma olarak bakmak yerine iş zekası, verilen görev ve sorumlulukların yerine getirilmesi ve daha bir çok performans kriterleri ile objektif olarak bakılmalıdır. İş yaşamında başarının anlamları farklı yerlere çekilmemelidir!

Bireylerin kendi güçsüzlükleri başka anlamlar ve egolarla karşı tarafa mal edilmemelidir.

Bu hafta biraz daha düşüncelerime ve bana gelen geri bildirimlere göre bir konu seçtim. Benimle aynı fikirde olabilir/olmayabilirsiniz. Umarım iş yaşamınız boyunca “Ayrımcılık, Mobbing, …” gibi olumsuz kavramlar ile hiçbir zaman karşılaşmazsınız.

Şimdi sizlerden isteğim bu soruyu dürüst şekilde kendinize sormanız ve cevaplarınızı bana aşağıdaki iletişim yolu ile yollamanız.  Şimdiden teşekkürler.

  • ÇALIŞMA ARKADAŞINIZIN MESLEĞİ YAPTIĞI İŞİ NE KADAR ETKİLİYOR? (AYNI İŞİ HERHANGİ BİRİ DE YETERLİ ORYANTASYON İLE YAPABİLİR Mİ?)

Umarım yazımdan keyif almışsınızdır. Her türlü görüş, öneri ve yukarıdaki minik anketimin cevabı için iletişim adreslerim;

[email protected]                  [email protected]

http://ofistekiler.com/size-mobbing-diyebilir-miyim/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir