Don’t Miss Out

Geçen hafta başlayan ve koca bir haftayı kaplayan “Black Friday” ya da bizdeki adı ile “Muhteşem Cuma” veya “Efsane Cuma” kampanyasının son içeriğini yazıyor analizleri ve gözlemlerimizi paylaşıyoruz.

Kasım ayı bir çok firmanın kampanyalarının bol olduğu dönemdir. Geçen haftalarda olan 11.11 alışveriş çılgınlığının (11.11 kampanyası ile ilgili yazıya buradan ulaşabilirsiniz) üzerinden çok geçmeden şimdi de firmalar “Black Friday” ile karşımıza çıkıyor. Firmalar genellikle 30%-50% arasında uyguladıkları indirimler ile satış hacimlerini arttırmayı planlıyor. Satış potansiyeli olarak geçen senenin üzerine çok büyüme gerçekleştiren bu çılgın cuma etkinliğin verilerine gelin birlikte bakalım.

-Medianova firmasının verilerine göre, geçen yıl gerçekleşen Black Friday kampanyasında e-ticaret sitelerinde görülen trafik artışı 90% ile 160% arasında gerçekleşirken, bu yıl gerçekleşen satışların artış oranı 850% olarak karşımıza çıkıyor.

– Bu kampanyada önceki Black Friday’ a göre tekstil sayfalarındaki trafik dikkat çekti. E-ticaret departmanstorelar ise en çok trafik sağlayan gruplardı. Özellikle Hepsiburada.com sayfası kampanya süresi boyunca 20 Milyon ziyaret almayı hedefliyordu.

– Bu kampanyanın hareketliliği onlineda değil offlineda da etkili olduğunu söyleyebiliriz. Mağaza içinde indirim sağlayan mobil uygulamaların trafiğinin de bu yıl 67% lik bir artış sağladığı gözlemlenmektedir. Bu oran geçen sene 47% civarında bir rakamdı.

-Kampanyanın pazarlama stratejisi ağırlıklı olarak sosyal medya üzerinden influencerlar ile yürütüldü.

Şimdi işin aslında en keyifli yanı yani pazarlama çalışmalarına göz atalım. Bakalım hangi firma nasıl içerikler üretti.

Geçen seneye göre bu yıl birçok noname marka da kendi kar marjları izin verdiği kadar ya da kampanyanın trafiğinden yararlanmak adına kampanyaya katıldıklarını duyurdular. Aşağıda göreceğiniz görselde instagramda bir çok takipçisi olan markaları bulabilirsiniz.

Her ne kadar kampanya tekstil/elektronik ağırlıklı gibi görünse de, kuaför hizmeti veren, kahve üretip satan hatta spa deneyimi sunan firmalar bile bu kampanyaya girmişlerdi.

Benim için bu kampanyada yapılmış en ilginç reklam ise Mediamarket markasının Yandex navigasyon uygulamasına reklam vermesiydi. Hem kreatif hem de diğer rakiplerine göre daha hızlı kullanıcıya ulaştığını söyleyebiliriz.

Bu kampanyanın en çok gönül alanı da Lc Waikiki’ ydi. Bir süre sitelerine giremediğimiz Lc Waikiki bu tatlı mesajı ile gönlümüzü kazandı.

En bombasını elbette sona sakladım. İnditex grup bu yıl her zamanki gibi 22:00′ dan sonra satışa seçili ürünlerde 50% indirim yaparak girecekti fakat bu sefer mobil uygulamasını indiren kullanıcılar için kampanyayı 20:00 da başlatacağını duyurdu yani normal saatinden 2 saat önce. Zara markası içinde mobilden ulaşım 21:00 da olacağını duyurdu.Gene farkını ortaya koyan İnditex grubu acaba seneye nasıl bir pazarlama stratejisi uygulayacak merak konusu.

Sonuç olarak bu kampanya da renkli görüntüler ile son buldu. 410 milyon ciro bırakan “Black Friday” kampanyası seneye de bu kadar büyüyecek mi şimdiden merak konusu. Bekleyip göreceğiz.

Bir sonraki yazıya kadar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir