Black Friday is the new …. Friday

Black Friday nedir? 

Black Friday aslında tüketici çekme amaçlı büyük indirimlerin yapıldığı bir indirim günü. Black Friday, Şükran Günü’ nden sonraki Cuma günüdür. Sene 1932′ den bu yana Noel alışveriş sezonunun başlangıcı kabul edilir. Mağazalar çok erken saatte açılır ve geç kapanırlar ve beklenmedik derece indirimli satış yaparlar.

Peki, indirimler gerçekten indirim mi?

Hollanda’da Black Friday öncesi…

Gerçek bir Black Friday tüketicisi isen günler öncesi mağazaların kampanyasını takip edersin, Cuma günü izin alırsın ve sabahtan favori mağazanın önünde açılmasını beklersin. Türkiye az çok tahmin ediliyor, kredi kartı olduğu sürece “o gün bizim günümüz” modunda online ve/veya offline alışverişler yapılıyor. Hollandalılar çok tutumlu olduğu ve pek kredi kartı kullanmadıkları için çok kalabalık beklemiyordum.

Bir shopacoholic olarak çarşamba günü google.com’da “Black Friday aanbiedingen 2018 nederland” arattım. Karşıma direkt o gün için mağaza bazında kurulmuş olan özel bir site çıktı. Her katılan mağazanın kampanya tarih aralığı, indirim oranı ve online kampanya kodu bulunmaktaydı. EYVAH! Tek akıllı ben değilmişim, herkes bu siteyi takip edip o güne hazır olacak korkusu başladı içimde…

www.blackfridaynederland.nl

O Gün saat 10.00

İlk yorumum, KİMSE ÇALIŞMIYOR MU ACABA?! Muhtemelen insanlar o gün için izin aldı ve çılgınca alışveriş yaptı. Bu konuda tecrübe sahibi olarak iyi ki bir kaç mağazanın o gece online alışverişini yakalamışım.

Yukarıda yazdığım gibi “Peki indirimler gerçekten indirim mi?”

Genel olarak bakıldığında mağazalar Black Friday öncesi fiyatları şişirip,  indirim uygulamış gibi bir hava yaratmış. (O gün öncesi mağazaları ziyaret etmenin faydaları.)

Gerçek indirim
uygulayanlar: Inditex giyim şirketi (belirli ürünlerde net 50 % indirim), Yves Rocher kozmetik şirketi (belirli ürünlerde net 50 % indirim), Douglas kozmetik şirketi (bir çok üründe net 25% indirim), Hollanda menşeili Bijenkorf adlı department store (bir çok üründe net 30% indirim), Amerika menşeili Hudson’s Bay adlı department store (bir çok ürünle net 40% indirim).

Her yıl ABD’de tüketicilerin o gün en çok indirimden faydalanmak istediği ve tercih ettiği elektronik ürünleridir.
O çılgınlığı bu ülkede de bekliyorken bir kaç kişiyi de Media Markt (Almanya menşeili elektronik satış mağazası) poşeti ile gördüm. Genel olarak indirimler 20 – 100 Euro arasında değişmekteydi, ancak reklamlarda çoğu üründe 50% indirim oranı uygulanacağı belirtilmiştir. Büyük bir hayal kırıklığı, oysa ki Apple Watch alma hayali ile
gitmiştim. Bu sene Hollandalı tüketicilerin genelinde Black Friday bir hayal kırıklığı.

Mağaza kalabalıklığı, satın alınmış ürünlerin sosyal medya paylaşımı ve tüketicilerin ellerindeki poşetlere bakarsak bu sene Black Friday en çok Kozmetik firmalarına ve İnditex grubuna yaramış.
Online alışveriş dışında o gün mağazadan aldığım ürünler aşağıdaki gibidir…
Bir shopaholic için çok büyük bir hayal kırıklığı değil mi?Benim için; Black Friday is the new Pink and Green Friday

Ya sizin için?

Seda Unutulan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir