Amazon Açıldı Galiba ?

Ha açıldı ha açılacak derken Amazon geçen hafta satışa başladı. Bizler de merakımızdan hemen bir şeyler sipariş verdik. Acaba nasıl olacak bu dünyaca ünlü dev e-ticaret markası nasıl bir hizmet sunacak bunu deneyimlemek istedik.

Siparişimiz için hem elektronik hem de spor ile alakalı ürünler seçtik. Öncelikle internet sitesi, arama kısmı ve ürün ayrıştırma konusunda baya kolay. Ürünleri incelediğimizde Türkiye’ deki birçok e-ticaret sitesinde olan ürünler var.

Amazonun ürün çeşitliliği henüz Türkiye sayfasına yansımamış gibi duruyor. Üniversitede yurt dışından alınacak kitaplar Amazon üzerinden sipariş edilirdi, bir heves araştırdım ama onları bulmam da pek mümkün olmadı. Sanki Amazon değil de Türkiye’ de popüler olan N11′ in sitesi gibi bir hava var. Zamanla düzelip, ürün çeşitliliğinin artacağını umut ediyoruz.

Ürünlerin siparişini tamamlandıktan sonra hangi ürünün hangi zamanda teslim yapılacağı üzerine bir e-posta aldık. Elektronikler ve spor malzemeleri belirtilen gün geldi. Evet bunda herhangi bir sorun yok fakat gelen kolilerden biri sanırım kargo sürecindeyken patlamış ve bizim elimize kutusu patlamış bir ürün getirilmişti. Bu konu da müşteri memnuniyeti adına zirve olarak gösterilen Amazon için üzücü bir görüntüydü. Amatör bir e-ticaret havası yayıyordu etrafa. Ürünler MNG kargo tarafından teslim edilmişti. Ürünler herhangi bir zarar görmemişti fakat görseydi acaba bu süreci nasıl yönetirlerdi merak konusu.

Bu tür olayların Türkiye pazarında yeni olmaları sebebine bağlıyor bir süre sonra bir çok e-ticaret markasına rol model olmasını diliyoruz.

Bir sonraki yazıya kadar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir