TABLET COATING…

Uzunca bir yaz tatilinin ardından herkese kucak dolusu sevgiler.

İlaç Ar-Ge si denildiğinde akla ilk tabletler ve onların kaplama prosesleri gelir.

Bu prosesler oldukça zorlayıcı ve sorunlu olabildiğinden bilgi birikimi isteyen hassas unit operasyonlar olarak da düşünülebilir.

Tablet baskı basamaklarını anlattığım yazımın ardından (linki aşağıda) arşivimde yer alması gereken tablet kaplama konusu ile yepyeni yazı sezonuma kaldığımız yerden devam etmeye ne dersiniz?

O zaman gelsin TABLET COATİNG

Kullanıcıların %76’ sı içtiği tabletin kaplamalı mı yoksa çekirdek tablet mi olduğunu bilmeden kullanmaktadır. Özellikle de kaplama rengi beyaz seçilmiş ise bunu anlamak oldukça zordur. Zaten kaplama materyallerinin gelişmişliği ve yapısının mükemmelliği bir araya gelirse anlaşılması baya karmaşık olabilir.

Peki gelelim asıl soruya ‘Neden Tabletleri basıldığı halleri ile kullanmayıp kaplamalar yaparız?’

Bir değilse bile birkaç sebebimiz var aslında;

  • Hasta uyuncu (renklerin mutluluk verici ve akılda kalıcı tonları),
  • Kaplanmamış çekirdek tabletin kokusu, tadı vb fiziksel koşullarının ortadan kaldırılması,
  • Tabletin ağız, mide ya da bağırsak gibi farklı ortamlarda dağılıp harekete geçmesini sağlamak için koruyucu kaplamalar yapmak,
  • Tabletin etken maddesinin ışık, ısı ve nem gibi dış ortam koşullarından etkilendiği durumlarda dış ortamla arasında koruyucu bariyer oluşturmak.

İşte bu sebepler tabletin Ar-Ge basamağında kaplanması kararı ile sonuçlanır.

Tablet Kaplama Prosesi

 

Yuvarlak döner tambur (ayarlanabilir hızda), Kurutucu hava akımı (Sıcaklık Kontrollü), Hava Çıkışı (Egzoz), Kaplama çözeltisini homojen olarak püskürtebileceğimiz Solüsyon Tabancası kaplama cihazlarının temelini oluşturuyor.

 

Kaplama Basamakları

  1. Kaplama Kazanı (Tambur) içerisine uygun miktarda çekirdek tablet yüklenir.

Yüklenen tüm çekirdek tabletlerin toplam ağırlığı bilinmelidir ki tabletlerin % kaplanma miktarları hesaplanabilsin. Ayrıca çekirdek tabletlerin bireysel ağırlıkları da bilinmelidir. Bunun için kaplama işlemine başlanmadan, çekirdek tabletler 20-50-100 lü olarak tartılıp bireysel ortalama çekirdek tablet ağırlığı belirlenmelidir. Çekirdek tabletler özel bir koşul yok ise %3 civarı film kaplanırlar. Kaplama prosesi esnasında ara ara 20-50-100 tablet kazan içerisinden alınarak ağırlık (kaplama miktarı) kontrolü yapılır.

  1. Uygun hızda istenilen sıcaklığa gelerek dönen çekirdek tabletlerin üzerine yavaş yavaş kaplama çözeltisi püskürtülerek renklendirme basamağına geçilir.

İğne başlıktan (iğne çapı 0.8, 1.0 veya 1.2 mm aralıklı) püskürtülen kaplama çözeltisinin püskürtülme hızı ve püskürtülme alanı oldukça mühimdir. Ayrıca püskürtme tabancasının çekirdek tabletlere uzaklığı da kaplama kalitesine direkt etki eder.

Kaplama çözeltisinin içerisinde iğne ucunu tıkayacak herhangi bir toz, kaplama materyaline ait çözünmemiş partiküller olmamalıdır. Bunun önlemini kaplama çözeltisi hazırlanması sırasında dikkate almalıyız.

  1. Tablet yüzeyi renklendikçe/kaplandıkça çözeltinin püskürtülme hızı da arttırılabilir.

Bu basamakta önemli olan kaplanan tabletlerin birbirine yapışmaması için takip edilmesidir. Çünkü iyi bir kaplama tam kurutulma yapılarak ilerlenmesi ile gerçekleşir. Kurumadan kaplanan tablet sorunları da beraberinde getirecektir.

  1. Ağırlık kontrolü doğru bir biçimde yapılarak tabletlerin az ya da çok kaplanmasının (belirlenen limitlerin dışına çıkması) önüne geçilmelidir.
  2. Tabletlerin görsel kontrolleri ve kaplanma oranları da uygun ise işlem başarı ile tamamlanmıştır.

 Kaplama endüstrisinde öne geçen ve adı sıkça duyulan markalara örnek vermek gerekirse; Glatt, O’hara vb.

Kaplama Cihazlarında markalar değişse de sistem ve mekanizma hep aynı olacaktır.

Kaplama Prosesinde karşılaşacağımız tüm sorunlar ve daha fazlası için yeni yazımı bekleyeniz. 

Umarım yazımdan keyif almışsınızdır. Her türlü görüş, soru ve önerileriniz için iletişim adreslerim;

[email protected]                  [email protected]

 

Konu ile ilgili diğer yazım;

http://ofistekiler.com/benim-adim-tablet/

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir