Değer Mühendisliği

Malumunuz bugünlerde hepimizin dilinde, aklında hep aynı tedirginlik. Dolar daha ne kadar yükselecek? Dış borç daha fazla artar mı? Hükümet bu gidişata dur diyecek mi?

Bu sorular soruladursun perakendede durum biraz daha ciddi bir boyuta ilerliyor. Döviz borcu olan birçok firma ödeme yapamadıkları için yavaş yavaş kepenk kapatma boyutuna kadar geldi. Daha büyük firmalar ise kriz anları için yapılan eylem planlarını devreye aldı. Tüketici ekonominin belirsizliğinden olacak ki cebindeki parayı çıkarmakta biraz tedirgin. Döviz daha nasıl ilerler bilinmez ama perakende firmaları için önemli olan bir yaklaşımdan bahsetmek istiyorum.

Değer Mühendisliği!

Değer Mühendisliği, yeni üretilecek ürünlerin üretiminden önce ürünü geliştirme evresinde uygulanmaktadır. Çünkü bir ürünün maliyetinin 80% i tasarım geliştirme aşamasında belirlenir. Bu bir ürünün tasarımında; takım, tesis ve ekipman, işçilik, eğitim maliyetleri, lojistik, kurulum, bakım ve aynı zamanda işletme dışındaki maliyet oluşabilecek durumlar ve sanayi atıkları olarak bakıldığında olması gereken bir basamak olarak görülmektedir.

Bir örnek üzerinden değer mühendisliğini inceleyelim. Hazırsak başlıyoruz.

Bulut A.Ş. yeni bir “akıllı bileklik” ürünü çıkarmak için bir AR-GE çalışması yapmaktadır. Elindeki diğer akıllı bilekliklerin birçok özelliği olması nedeni ile fiyatını yüksek belirlemiş olup tüketicinin alım gücünü zorlamakta ve bundan dolayı daha uygun fiyatlı ürünlere müşteri kaçırmaktadır.

Bunu fark eden Kerim bey yeni bir ürün tasarlamaktadır. Tüketicinin temel ihtiyaçlarını kapsayacak, maliyeti yüksek olmayan ama almamak için bahane bulamayacak bir ürün. Bunlar neler olmalı;

-Adım sayabilen
-Gidilen mesafeyi ölçebilen
-Yakılan kalori ve kalp ritmini hesaplayan
-Ne kadar hareketsiz kalındığı
-Toplamda uyku süresi

Temel 5 özellik olması diğer ekstra özelliklere göre maliyetini ortalama olarak 25% daha azlattığını fark etmiş ve bu şekilde çıkacak ürünü müşteriye 10% daha uygun fiyata sunabileceklerini görebilmişlerdir.

Temelde değer analizinde hesaplama çok basittir.

Değer = Fonksiyonel özellik / Maliyet

Bu hesabı yaptıktan sonra müşteriyi elde tutmak, ürünü pazarda bulundurma işlemleri daha kolay ve kalıcı olarak çözülmüş olacaktır.

Son olarak Değer Mühendisliğini yapmanın faydalarını özetlemek gerekirse;

-Üretilen ürünlerin maliyetini düşürmek, ürün başına gelir ve karı arttırır.

-Değer Mühendisliği, mühendislik, tasarım, malzeme seçimi, test, imalat, montaj, nakliye, müşteri tarafından kullanım , servis, bakım ve geri dönüşüm gibi çeşitli alanlarda ürün üzerinde iyileştirici faaliyetler yapılmasını sağlar.

-Değer mühendisliği, diğer dünya standartlarının üretim yöntemleri ile birlikte, şirket genelinde önemli iyileştirmeler gerçekleştirmeye ve önemli bir rekabet avantajı sağlamaya yardımcı olur.

-Birçok üretim firması için, ürün gamı; stratejik planlama sonucunda değil, yeni müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için oluşturulmuştur. Sıklıkla ürünler zor zamanlarda, kısıtlamalar altında geliştirilmiştir ve sonuç olarak, çok çeşitli parça ve malzemeler tedarik edilmiş ve kullanılmıştır. Bu aralık boyunca bileşen rasyonalizasyonu için pek çok alan bırakır. Bu da daha fazla miktar ve ölçek ekonomisine dayalı olarak maliyet düşürme görüşmelerinin kapısını açar.

Bir değer analizi tüm bu olayları çözümlemenizi ve şirketiniz için katma değerli ürün üretmeye, tüketicileriniz için de faydalı ve kullanışlı bir ürün satın almaya yönlendirebilir. Bir projenizi geliştirmek için Değer Mühendisi uzmanı olmanız gerekmez. Temel ihtiyaçları belirlemek için beyin fırtınası, balık kılçığı vb. gibi yöntemleri kullanmanız, bir probleme 5 kez “Neden” sorusu sormanız ürününüzün temel ihtiyaçlarını en kolay şekilde ortaya çıkmasına katkı sağlayacaktır.

Bir sonraki yazıya kadar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir