Note 9 , 1 Milyar Dolar ve 10 Milyon Mustang

Bu hafta öne çıkan teknoloji haberlerine gelin beraber göz atalım.

Samsung firması, amiral gemisi olan Note serisinin yeni modelini bu hafta Amerika’da görkemli bir törenle tanıttı. Peki yeni Note 9 hangi özelliklere sahip?

-Note 9’un ekranı bir önceki serisine göre artık daha büyük, 6.3 inç ekrandan 6.4 inç ekrana geçildi.

-1.2 Gbps LTE internet bağlantısıyla firma rakiplerini burada geçiyor.

-Note 9 ‘da yeni Exynos işlemci bulunuyor.

-Telefon suya ve toza dayanıklı olması ile dikkat çekiyor.

-Note 9 128 ve 512 gb depolama alanı yanı sıra 1 tb kadar desteklemeye sahip.

-Oyun severleri sevindirecek olan yanı ise telefonda artık soğutma sistemi de mevcut.

-Telefonun kalemine de yeni özellikler eklendi. Artık uzaktan kumanda gibi çalışabilen kalem ile videoları hareket ettirken uzaktan fotoğraf da çekilebilecek.

-Türkiye satış fiyatı 6.500 tl ve 7.500 bandında olacak.

Bir diğer haberimiz ise teknoloji devi Apple firmasından. Apple geçtiğimiz hafta içinde hisselerini 1 trilyon dolar çıkardı. Bu değere ulaşan ilk teknoloji firması olması bu olayın aslında zorluğunu bize anlatıyor. Bunu başaran dünyadaki ikinci şirket olma başarısını elde eden Apple hisselerini 207 dolara kadar çıkardı. Petrochina adlı Çin petrol şirketi bunu başaran ilk şirket konumunda fakat onlar da ileri zamanlarda bu seviyenin altına indiler.

Apple firması ayrıca bu sene karını yüzde 30 arttırırken 41 milyonu aşkın iphone satışı gerçekleştirdi.

Bir haber de farklı sektörden verelim. Ünlü Amerikan otomobil firması Ford bu hafta kendisi için çok özel anlar yaşadı.  Dünyada bir çok hayranı ve kullanıcısı olan efsaneleşmiş süper araba modeli Ford Mustang’ in 10 milyonuncu arabasını banttan çıkardı. Firma bunun için Amerika Micihgan’ da bulunan Flat Rock fabrikasında bu zamana kadar ürettiği tüm modellerin olduğu bir tören gerçekleştirdi.

Yarım yüzyıldır kendi segmentinde Amerika’ daki en fazla satış başarısını yakalayan Ford, 54 yıl önce piyasa çıkardığı ilk araba ile 10 milyonuncu arabayı da aynı renkte üretmeyi tercih etti.

 

Düşünce ve eleştirileriniz için
[email protected]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir