Gamification

Bu aralar çoğu kez kulağınıza gelmiş belki de şu aralar bu sistemin içine çekilmiş birebir kullanıcısı bile olabilirsiniz.Neyden mi bahsediyorum “Oyunlaştırma” ya da havalı adı ile “Gamification”.

Yeni nesil Y ve Z leri işe adapte etme ve daha yaratıcı fikirlerin çıkması açısından oyunlaştırmanın önemi büyük. Bir işte uzun süre dikkatini toplamak bir yandan da sıkıcı olmadan işin devamlılığını sağlamak şu zamanda çok zor. İşte bu noktada devreye giren oyunlaştırma yada diğer adıyla Gamification işlerin daha eğlenceli ve akılda kalıcı olmasını sağlıyor.

Vikipedi ise oyunlaştırma kavramını “problemlerin çözümünde kullanıcılarla etkileşim kurmak için oyun dışı bağlamlarda oyun düşüncesinin ve oyun mekaniğinin kullanımı” olarak tanımlamaktadır.

Peki oyunlaştırma kavramının faydaları neler diye incelediğimizde;

– Öğrenme deneyimini en yüksek noktaya çıkarması,
– Oyun anında daha iyi öğrenme ve hızlı geri bildirim sağlanması,
– Oyun sonunda kazanılması istenen yeteneğin kullanıcıya daha hızlı adapte edilerek davranış şeklinin değişmesini sağlıyor. Puanlar,ödüller,rozetler kullanıcıyı teşvik etmesi açısından faydalı bir araç olarak gözlemlenmektedir.
– Birçok alana uygulandığında öğrenme yüzey alanını genişleterek ürün satışları, müşteri desteği, etken beceriler ve farkındalık gibi birçok öğrenme gereksinimini karşılamak için kullanılabilinir.
– Son olarak öğrenmeye dokunan ve onları etkileyen tüm bu yönler göz önüne alındığında kurumsal firmalar için önemli bir performans artışı sağlamaktadır.

Kafanızda canlanması adına kısa bir örnek vermek gerekirse;

Her hafta şirket sizden haftalık iş planı yapmanızı bekliyor. Şirket talimatı gereği yapmama lüksümüz yok o yüzden başlıyoruz düzenli olarak yapmaya.

İlk hafta, ikinci, üçüncü derken 2 ay geçiyor ve artık bu işten sıkılmış olduğunuzu fark ediyorsunuz.

Departman yöneticisi bu durumu fark etmiş olacak ki çalışanların artık bir kısmının bu raporu yapmamaya başladığını gözlemliyor. Bu duruma bir çözüm getirmek açısından yapılacak işleri bir algoritma ile birkaç başlık altında topluyor.

Daha sonrasında her başlık için bir puan skalası belirliyor. Bu işin yapılma süresini ve ardından belirlenmiş puanların üstüne çıkacak olan arkadaşlar için rozetler belirliyor.

Bir sonraki basamak işi oyunlaştırmada. Kişi verilen görevleri beklenen seviye veya üstünde gerçekleştirdiğinde yeni bir rozet kazanacak ve bu şekilde en çok farklı rozet kazanan kişi ayın sonunda 1 günlük ücretli izne ayrılacak.

Kurguyu tamamlayan yönetici bunu çalışanlarına aktardıktan sonra çalışmanın gidişatını izlemek için bir süre gözlem yaptı. Bir önceki duruma göre 25% performans artışı gösteren çalışanlar her ay farklı bir ödül için kurgulanmış algoritmayı çalıştırmaya devam etti. Bu şekilde hem yapılan işler planlı programlı hem de her alanda herkesin öğrenmesi kuvvetlendirilmiş şekilde ilerlenmiş oldu.

Son olarak oyunlaştırma sürecini başarılı kılmak için;

• Dikkat çekici olmalı,
• Rekabet ortamı sağlanmalı,
• Çalışanı hem eğlendiren hemde meşgul eden olmalı,
• Ve bence en önemlisi öğretici olmalı

Oyunlaştırma teknikleri hakkında artık bir çok eğitim ve seminer hatta bu konu hakkında detaylı kitaplar bulmanız mümkün. Ben katıldığım bir seminerde bu tarz bir uygulamayı görmüş ve beğenmiştim. Fikir olması açısından sizler de Ali Cevat Ünsal’ ı ve Ercan Altuğ Yılmaz’ ı takip edebilirsiniz.

Bir sonraki yazıya kadar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir