199,95 TL lik Ürün için Müşteri Kaybeden Firma “KARACA”

8 Mart 2018 de Karaca markasından Cookplus Multi Depo Katı Meyve Sıkacağı 1500W model ürününü satın aldım. Sonrasında 18 Nisan 2018 de bozulan ürünümüzü, 24 Nisan 2018 tarihinde tamir olması
ve sorununun tespit edilmesi için yurtiçi kargo ile firmaya 25 Nisan 2018 de teslim edildi. Asıl macera bundan sonra başlıyor.

Bugün 8 Haziran 2018. Ürünümüz hala gelmedi. Biz kargo firmasına teslim ettikten 3 hafta sonra firmadan her hangi bir bilgilendirme gelmediği için ürünümüzün akıbeti hakkında bilgi almak istedik. Ürün ile alakalı öncelikle bizden kargo takip numarasını istediler verdik. Biz size dönüş sağlayacağız dediler. Ardından 1 hafta içinde kimse ne aradı ne de mail attı, biz durumu merak ettiğimiz için tekrar aradık hem ben hem de kardeşim. Bu sefer kargo takip numarasının yanında ürünümüzün sipariş ID sini istediler. Ben o ara mailde atmıştım fakat sürekli benden veri isteyip, maalesef bana kimse ürünüm hakkında bilgilendirme yapmıyordu. Tamir süresi sözleşmede ve garantide 20 iş günü olmasına rağmen bu süre tamamlandığında firma bize geri dönmedi.Biz gene kendi ürünümüzün peşini bırakmadık ve tekrar aradık. İnanmazsınız gene bilgi yok.

Sanırım ürünümüz ölmüş bize üzülmeyelim diye söylemiyorlar 🙂 Doğduğuna inanıyoruz da öldüğüne neden inanmıyoruz değil mi ama 🙂

20 iş gününde tamir sözü veren Karaca firması bugün 33. iş gün olmasına rağmen hala ürünümüz hakkında dönüş sağlamadı. Az önce (bugün) 18:20 de tekrar müşteri ilişkilerini aradım ve hala nitelikli bir bilgi verilmedi.

Tekrar sorarsanız diye buraya bırakıyoruz 🙂

Sevgili KARACA !!!

Konuştuğumuz ürünün fiyatı 199,95 TL. Herhangi bir problemde 2 sene garanti veriyor üstelik tamir durumunda ise 20 iş gününde çözeceğini söyleyerek söz veriyorsunuz. (Sanırım 2 yıl garanti sürecini teknik sorunları düşünme ve çözmede kaybettiğiniz zamanı ekleyerek bu süreyi verdiniz). Kağıt üzerinde herşey mantıklı görünüyor fakat uygulamada sınıfta kaldınız.

Bu ürünü bu zamana kadar aşağıdaki alternatifler ile bana dönmeniz gerekirken ben size öneri sunuyor ve sizden bir sonraki süreçlerinizde bu detayları aklınızda kalmasını temenni ediyorum. Hazırsanız başlayalım:

-Eğer ürünün teknik malzemeleri yurt dışında satılıyor; dolar,euro ve benzeri döviz birimlerinden etkilendiği için getiremiyorsanız paramızı iade edebilirsiniz.

-Eğer yurt içi bir üreticiden alıyorsanız ve bu firma yandı,yıkıldı, çöktü,iflas etti gibi üretici kaynaklı problemleriniz oldu ise bize “teknik aksaklıktan dolayı ürününüzün problemini çözemiyoruz” dönüşü sağlayarak iade yada yeni ürün önerisi sunabilirsiniz.

-Eğer yetenekli bir SSH ekibiniz yoksa onlara gerekli EĞİTİMLERİ sağlayarak müşterinizin sorununu hızlı tespit edip çözüm sunabilirsiniz.

-Eğer Satın alma ekibiniz kaliteli ürün ve kaliteli yedek parça anlaşması yapamadığı için benim ürünüm şu an bu durumdaysa lütfen satın almacınızı MUTLU edin yada EĞİTİM verin yoksa biz müşteriler MUTSUZ oluyoruz.

-Eğer E-ticaret ekibiniz ürünü sattık görev tamamlandı geri kalan süreç beni ilgilendirmez bakış açısına sahip ise lütfen ekibinizi EĞİTİN. Aynı gemide olduklarını onlara hatırlatın.

-Eğer son olarak 199,95 TL lik bir ürünün problemini 33 iş gününde çözemiyorsanız lütfen böyle ürünler satmayın. Hem sizin cebiniz yanmasın hem bizim. Baksanıza yenisini göndermek için bile bir 33 iş günü daha bekletirsiniz gibi duruyor zaten bir iki problem daha çıksa 2 yıllık garanti sürenizi tamamlamış oluyorsunuz.

Bu önerim tüm firmalara;

Dominos bile bir ürün sipariş ettiğimizde ürünün nerede olduğunu siteden aşamalarını gösteren bir uygulama yapmıştı zamanında acaba artık firmalarda iade ve tamir süreçlerini buna benzer bir uygulama ile müşteriye bildirim mi gönderse bununlailgili bir app mi yapsa?. Örneğin;

Akış Diyagramı:

Ürün Tamir depoya geldi-> Ürün şuan teknik serviste -> Ürün hatalı parçaları bekleniyor-> Ürün sarı çizmeli mehmet efendinin elinde tamir oluyor- Ürün Usta tarafından Ssh lojistik depoya teslim edildi-> Ürün size 3 gün içinde ulaşıcak

Buna benzer bir algoritma ile müşteriyi konu hakkında bilgilendirme yapabilirsiniz.

O değilde benim ürünüm ne zaman gelicek KARACA !!!

Kayıp Çocuk Bu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir