“Moving Average”

İster üretim yapan bir firmada isterse bir hizmet firmasında çalışıyor olu bir sonraki dönemde ne kadar satış yapacağınızı, ne kadar üretim yapacağınızı veya ne kadar kişi ağırlayacağınızı hesaplamak için bir tahmin aracını kullanmanız gerekecektir. Şunu bile söylemeniz bir tahmin yöntemidir “Geçen sene 50 kişi Temmuz ayında otelimize gelmişti bu sene geçen seneye göre kapasitemizin 10% üstünde bir talep aldık haziranda o zaman temmuz ayında da bu kadar bir artış olacaktır”. Talep tahmini bildiğiniz istatistik kuramlarındaki denklemler ile oluşturulmaktadır. İnternette bir çok tahmin yöntemi bulmanız mümkün ama size bu işi kolay çözümleyebilmeniz için kendi anladığım dil ile anlatmaya çalışacağım.

Bu yazıların devamı gelecek ilk olarak bu hafta size hareketli ortalamayı anlatacağım yani diğer adı ile “Moving Averange”.

Denklem

Brütüs yağ firmasının 2019 yılında oluşacak talebi tahminlemeniz isteniyor. Elinizde Son 2 yılın gerçekleşen verileri var. Şuan 2019 Ocak ayının ilk haftasındasınız.

Sizden 2,4,6 perioluk tahminler yapmanız istenmektedir.

Örnek olarak 2 li periodluk tahminlemeyi anlatacağım. Tahmin edeceğiniz aydan bir önceki 2 ayı toplayıp -(Aralık+Kasım)- 1/2 yaptığınızda Ocak ayın tahmini satış adetine ulaşcaksınız. 4 perodluk bir tahmin yapmak istediğinizde ise tahminleme yaptığınız aydan 4 birim önceki dönemleri toplayıp 1/4 yaptığınızda istediğiniz veriye ulaşmış olacaksınız.

Son olarak grafiğe döktüğünüzde bu verileri aşağıdaki gibi trendlerini incelemiş olacaksınız.

Tabi ki bu yaptığınız işlem istatistiğin en basit ve en popüler uygulamalarından biri. Bunu ağırlıklı ortalama olarak da yapabilirsiniz. O zaman ağırlıklandırmak istediğiniz veri ile çarpıp toplam bölme işlemi ile istemiş olduğunuz veriye ulaşabilirsiniz.

Bu yaptığınız işlem 100% doğru sonuç vermeyecektir fakat analiz yaptığınız datanız ne kadar temiz ise , ağırlıklı hesaplama yaptığınız veriler ne kadar doğru ise tahminleme işleminizin doğruluğu o kadar kuvvetli olur. Aynı zamanda veriniz ve satış trendiniz ani yükselme ve düşmelerde yaptığınız tahminleme çalışmasının doğruluğunu etkileyecektir.

Bir sonraki yazıya kadar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir