Allocation

Merchandise allocation, in season planner,store planner yada son güncel hali ile store merchandise. Allocation’ı sizler için kısaca anlatmak istiyorum bu hafta.

Yıllar içinde ismi bir çok kez değişse de asıl amacı hiç bir zaman değişmedi.

-Doğru ürünü
-Doğru yerde
-Doğru zamanda
-Doğru miktarda
-Doğru fiyatta

bulundurma stratejisi. Bir şirket düşünün ki müşteri talebini aldıktan sonra talep doğru planlanmış,üretim mükemmel ilerlemiş, ürünler depoya kusursuz yerleştirilmiş olsa bile doğru sevk verilmediği sürece yaptığınız tüm çalışma koca bir çöp yığınına dönüşmektedir.

Ne demek istediğimi kısa bir hikaye ile anlatayım isterseniz.

Tesla Motor firmasında çalışan bir allocatorsınız. Firmanın planlamacıları bir sene öncesinde oluşabilecek tüm taleplere göre bir bütçe planlayıp üretim emri oluşturmuş. Ürünleri taleplerin oluşacağı dönemde depoya getirmiş. Şimdi sıra sizde o zaman show must go on!

Ürünleri sevk etmek için öncelikle nelere bakarsınız?

Üretim tek tip olmadığı için özellik bakımından farklı ürünler var deponuzda. Planlamacınız genel bir bütçe-adet planlaması yaptığı için ürünün satacağı yerleri sizin belirlemeniz gerekmektedir.

Toplamda 40 mağazanız var ve 4000 adet ürün deponuzda sizi bekliyor. Ürünlerin ve mağazaların özellikleri aşağıdaki gibi.

-10 mağazanız kırmızı renkli arabaları iskontosuz ve hızlı satıyor.
-5 mağazanız siyah ve teknik özellikler bakımından diğerlerinden daha yüksek güçteki arabalara talep gösteriyor.
-8 mağaza en çok iskontolu araba satılan yer. Bu mağazalar daha uygun fiyatlara duyarlı.
-3 mağaza yeşil renkli araba olsa alacaklarını söylemiş. Bu yüzden planlamacınız bu sene test etmek için 100 adet yeşil renkli performansı güçlü araba üretmiş.
-10 mağaza da hem kırmızı hem beyaz hemde siyah renklerini ortalama 20% indirim ile satıyor. Mağaza satış hızı ortalamanın üstünde.
-4 mağaza ise hangi model ürün hangi tip özellik koyarsan koy mağazada ürün kalmıyor ilk fiyattan satıyor.

Bu özelliklere göre 4000 ürünü dağıtman gerekiyor fakat her mağazanın doluluk seviyesi 95%-100% arasında olmak zorunda. Nasıl çıkarsın bu işin içinden?

Bunları çözmek için tüm mağazaların satış detaylarını analiz etmeniz gerekmektedir. Fiyat,Renk,Araç Performans bilgisi bunların hepsinin detaylı çözümledikten sonra mevcut durumdaki stoğunuzu mağazalara sevk ettirmeniz gerekmektedir. Bundan dolayıdır ki allocation işin en önemli noktasıdır. Bir ürünü çok satmasını veya az satmasını direk etkileyen departmandır.Analizler ve müşteri beklentileri göz önüne alarak bu iş yapılabilir. Genelde yeni mezunların iş hayatına başlarken tercih ettiği bu departman yıllar içinde daha efektif görevler ile genişletilerek şirketteki çoğu kişinin bu departmanlara yönelmesi gözlenmiştir. Hem eğlenceli hemde içinde sayısal olan bir alanda çalışmak isterseniz Store merchandise departmanını bir düşünün derim.

Bir sonraki yazıya kadar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir