Şubat’ın Patiledikleri “ŞAHSİYET”

Merhaba Ben Şubat. Bundan sonra bende Ofistekiler ekibindeyim. Gün içerisinde hep yalnız olan, camlarda kuş kovalayan ben gündem dizi & filmlerini patilemese miydim? Haydin Şahsiyet ile başlıyoruz?

Puhu TV, Fi’den sonra hız kesmeden; Haluk Bilginer, Cansu Dere ve Müjde Ar gibi dikkat çeken kadrosuyla “Şahsiyet” dizisinin rüzgarını arkasına almış görünüyor. Bana da oldukça beğenilen bu diziyi patilemek düşer.

İlk bölümde aç ve susuz kalarak ölen kedi kardeşim “Münir Bey” için dizinin baş rolü Agah Bey’e kızsam da dolu dolu bir dizi olmuş. Başlangıç kurgusuyla Breaking Bad havasını sezen ya da yerli Dexter diye sahiplenenler çoğunlukta. Konuya gelince, Haluk Bilginer’in canlandırdığı emekli memur Agah Bey, alzheimera yakalanıyor ve bu hastalığın getirdiği unutkanlıkları kendince avantaja dönüştürerek şaibeli insanları ortadan kaldırmakta kullanıyor. O naif adamın seri katile dönüştüğü bu hikayede Cansu Dere ise güçlü bir kadın ve donuk bir polis Nevra’yı canlandırıyor. Cansu Dere’yi insafsız Eyşan karakterinden hala koparamamış da olsak Nevra polis rolünün altından kalkmış gibi.

Dikkat Spoiler içerir !

Agah Beyoğlu eşini de kaybettikten sonra yalnızlığını kedisiyle bastırmış, içe dönük bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Hastalığın teşhisi konmasının hemen ardından yurt dışında yaşayan ve evliliğinde mutsuz olan kızı, oğlu ile beraber Agah Bey’in yanında yaşamaya başlıyor. Aralarındaki duvarın kalınlığından hastalığını paylaşmıyor bile Agah Bey. Kızı rolünü canlandıran Şebnem Bozoklu ise biraz isyankar ama daha çok hayattan istediğini alamamış ve baba-kız ilişkisinde yaşadığı başarısızlığı anne-oğul ilişkisinde devam eden bir karakter Zuhal rolünde. Zuhal’in oğlu Deva ise ergen tavırları ve ilginç çevresiyle ilerleyen bölümlerde Agah bey’in tanınmasına bir anlamda ışık tutuyor..

Nevra ise başarılı bir iş hayatı varken polis olmaya karar vermiş ve iş arkadaşları tarafından özellikle kadın olması edeniyle sevilmeyen  sevgisiz büyümüş bir karakter. Annesi Nesrin (Müjde Ar) geçmişi oldukça karanlık bir duruş sergiliyor. Nevra ile arası kötü. Nevra ve Agah beyin ortak yönü Kambura. Agah Bey işlediği her cinayeti Nevra’ya bağlıyor ve cesetlerin üzerine ona ithafen notlar bırakıyor. Nevra ve Agah Bey’in birbirini kovalayan bu cinayetler ile bir noktada buluşacağı kesin. Fakat Agah Bey neden Nevra’yı seçti? Cinayetlerin Nevra ve Kambura ile neden ilgisi var? Birkaç tahmin yürütelim..

-Agah Bey arşivde dosyaları karıştırırken Nevra’nın hikayesini okudu ve etkilendi. Bu yüzden onu anladığını ve yanında olduğunu belirten notlar bırakıyor.. Ayrıca ortada yakılarak katledilen çingeneler ve tecavüze uğrama durumu var. İzleyen bir çok insanın aklına gelen ilk ihtimal, Tecavüze uğrayan Nevra olabilir mi? Eğer öyleyse aradan geçen 10 yılda bunu nasıl unuttu? Belki de yakılan evdekiler olayı bilen ve susmayan bir aileydi köy tarafından dışlandı ve çingene oldukları için değil tehdit oldukları için köy halkı tarafından yakıldılar. Agah bey de bu olayda parmağı olanları bir bir cezalandırmak istiyor.

-Tecavüze uğrayan Nevra değil annesi olabilir mi? Bu yüzden bu kadar hırçın belki de. Kızını Kambura’dan uzak tutmaya çalışması ve yalnız kalamaması buna mı işaret?

-Belki de Agah Bey bu olayı önceden biliyordu sustu ve yıllar sonra unutmadan arşivde bu dosyayı özellikle aradı,  şahsiyetini kaybetmeden geçmişin vicdan azabını temizlemek istiyor.

Birçok tahmin yürütebiliriz diziyle ilgili fakat kısa süre sonra hikaye sonlanıyor. En son 7-8-9. Bölümler yayınlandı ve Haziran ayı ile yayınlanacak 12. Bölümün sonunda final yapacağı duyuruldu. Her ne kadar bu duyuru takip edenleri üzse de daha kaliteli işler geleceği belli artık. Seyircileri uzun uzun müziklerle sıkmayan, kapının arkasından ne çıkacak diye entrikaya boğmayan kısaca aptal yerine koymayan bir yapım olması, madem böyle diziler yapabiliyordunuz neden bu kadar geciktiniz yahu dedirtmiyor değil. Final bölümü merakla beklenen Şahsiyet için fazla söze gerek yok.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir