Ar-Ge Mi Yoksa Kalite Mi?

 

Herkese kucak dolusu sevgiler;

Bu hafta çok farklı bir türde yazı hazırladım sizler için.

Son günlerde departman değişikliğim üzerine pek çok mail ve mesaj almaktaydım. Buradan yola çıkarak yazı konumu şekillendirdim ve bu noktada sizler ile naçizane tavsiyelerimi paylaşmaya karar verdim.

Biraz da ben bugüne dek neler yaptım onlara göz atalım mı?

Aslen kimya mühendisiyim. Yaklaşık 8 senedir farklı departmanlarda görev aldım. Bu 8 sene içinde yaklaşık 2 senelik bir dilimde Kalite Güvence Yöneticiliği vardı. Çok zevk alarak yaptığım bir görevdi bu. Yerel, Türkiye için hayati önem taşıyan bir ürüne sahip ilaç üreticisi olan butik bir firmaydı burası. Buradaki avantajım her işi benim yapmam olmuştu. Çoğu kişiye göre bu bir dezavantaj iken ben bunu avantaja çevirmiştim. Bakanlık görüşmeleri, satın alma işlemleri, iş güvenliği, denetimler, ruhsat vb pek çok görevi tek başıma yürütüyordum. Özgür bir çalışma saham vardı. Anlayışlı firma sahipleri ile 2 sene su misali pek çok tecrübe edinerek aktı gitti. Benim için harika bir Kalite tecrübesi oldu bu.

Ardından 5 sene bir ilaç firmasının Ar-Ge departmanında oral, dermal ilaçların formülasyonunda uzman olarak görev aldım. Pek çok ürünün geliştirilmesinde yer almak elbette ki mutluluk vericiydi. 5 sene de oldukça uzun bir tecrübe süreciydi aslına bakarsanız. Bana ilaçlar hakkında harika tecrübeler, yetenekler kazandırdı.

Son olarak da farklı bir firmada 4 aylık kısa süreli parenteral ilaç Ar-Ge uzmanlığı tecrübesinin ardından Ar-Ge’ ye ara verdim.

Ardından başladığım noktaya geri dönme kararı aldım.

Ar-Ge mi Kalite mi sorusuna cevap vermek inanın çok zor. Çünkü seçimler kişilere göre değişiklik gösterecektir. Bu sebeple ben size iki farklı alanda edindiğim tecrübeleri aktarayım sizlere belki buradan bir ipucu gelebilir.

Ar-Ge: Adı her ne kadar araştırma geliştirme olsa da, Türkiye de bu iş maalesef ki bu kavramlarda yürütülemiyor. (İlaç endüstrisinde yenilikçi, inovatif firmalar elbette mevcuttur.) Fakat Türkiye şartlarında bilinen formüllerin (ilaçların) tekrarı var. Şatış potansiyelleri ve Pazar paylarına göre Ar-Ge listelerine girmeleri ile işleyen bir döngü bu. Yani ‘Dünyayı yeniden keşfetme!’ mantığı.

  • Yorucudur (Sürekli ayakta kalırsın, her üretim basamağını aktif olarak takip etmelisin),
  • Pistir (tozların ya da kimyasalların aşırı maruziyeti)
  • Büyük ölçekli pek çok cihazı kullanmalısın (Tablet baskı, granülatör, vb cihazlar)
  • Cihazları yeri geldiğinde söküp takabilecek yeterlilikte olmalısın (Tablet baskı cihazı mühreleri, zımbaları söküp-takmak vb)
  • Eczacılıkta yer alan hammaddelerin ne işe yaradıklarını bir eczacı kadar iyi bilmelisin (Örneğin; Magnezyum Stearat Tablette lubrikant Ajandır gibi)
  • Defalarca aynı ürün için yılmadan çalışma yapmak (Bu durum bazen moral bozucu olabiliyor.)

vs bu ve buna benze pek çok işgücüne hazır olmalısınız.

Gelelim sizi gururlandıran yanlarına!

 

İstenilen ürün hedefine ulaştığınızda ya da en güzeli stabilite-stres çalışmalarını başarı ile aşan bir ürün elde ettiğinizde sizden mutlusu olmuyor. Eczanelere girdiğinizde ürünlerinizi veya çalıştığınız molekülleri raflarda çek ettiğinizde içinizde garip bir mutluluk hissi oluyor.

Tabi ki sizden müdürünüz hadi uzmanım/uzman yardımcım laboratuvara gir de bize 10 mm oblong çentikli bir ağrı kesici bas bakalım demiyor ama yaklaşık 1-2 sene sonunda bu seviyeye erişmeniz gerecektir.

Bu arada bir dip not kalite her yerde olduğu gibi Ar-Ge Laboratuvarında da karşınıza çıkıyor. Doldurmanız gereken formlar, tutmanız gereken çok mühim deney notlarınız olmalı. Yani kısacası yaptığınız işin kaydını düzenli ve anlaşılır tutmalısınız. Çünkü yaptığınız onlarca denemeniz sizin ve sizden sonra görevinizi devir alanların yol haritanız oluyor.

 

Kalite: Nerede olursak olalım, ne iş ile uğraşırsak uğraşalım bizler kalite sistemlerine ihtiyaç duyarız. Örneğin eski zamanların bakkallarını düşünün. Veresiye defterlerindeki kayıtları ne kadar düzgün ise paraları toplamaları da o kadar düzenli ve az sancılı olurdu.

Bir firmanın da belkemiği aslında kalite döngüsü, evrakları ve kalite temsilcileridir.

Bu alanda görev alacaksanız; oturmaktan, pc başında dokümantasyon işleri ile meşgul olmaktan, gerektiğinde denetimlerde başrolde olmaktan çekinmemelisiniz. Olumsuz anlarda çözümcü olmalı ve diğer personeller de yol gösterici olmanız da sizden beklenir.

Bunların dışında Kalite demek Word, Excel vb Office programları ile sürekli ve pratik ilişki kurmanız demektir. Evrak gözünüzün iyi olması da size ekstra bir güç sağlar. Rakiplerinizden daha pratik olarak kafanızda doküman tasarlayabilmeniz avantajınızdır.

 

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Karar sizin, ben hem Ar-Ge hem Kalite bilmekten dolayı oldukça mutluyum. İşin mutfağında olmak her yerde avantajım olmuştur. Umarım bu yazımı okuyan herkes kariyer merdiveninde istediği yerdedir.

Sorularınız ya da önerileriniz için bana [email protected] mail adresimden ulaşabilirsiniz.

2 hafta sonra görüşmek dileğiyle…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir