The Outlet

Hazır döviz almış başını giderken,çoğumuz cebimizdeki paranın ayın sonunu getirir mi diye düşünüyorken, ihtiyaçlarımızı daha uygun ve kullanılabilir nasıl giderebiliriz diye düşünen sevgili okuyucularımız için araştırmasını bizler paylaşalım. O zaman hazırsak başlıyoruz.

T H E O U T L E T

Herkes için tek anlam ifade ediyor. Sezon sonu, uygun fiyatlı, tekleme-kırık ürünlerin satıldığı yer. Bu yazıyı yazmamın temel amacı Outletlere olan bakış açısı ve dünyada outlet adına nitelikli bir bilginin olmamasından kaynaklı. Neden böyle söylüyorum çünkü geçenlerde bir sunum araştırması yaparken tüm dünyadaki kaynakları mümkün olduğunca taramaya çalıştık ve nitelikli bir bilgiyi bulmak pek mümkün olmadı. Bende araştırdıklarımın bir kısmını buraya bırakıyorum.

1936 yılında Anderson Little erkek giyim markası tarafından elinde kalan fazla stokları eritmek amacı ile fabrikasının yanında bir dükkan açarak fazla stoklarını satışa çıkarmış. O kadar hızlı stokları eritmiş ki bunu gören diğer üreticiler yavaş yavaş ellerinde kalan stokları, sezon sonrası satılmayan, indirim görmüş ürünleri,2. Kalite hatta 3. Kalite stokları bile hızla eritildiği bir pazar yeri olmaya başlamış.

1980 yılında ABD de hızlı bir ivme kazanarak, ünlü markaların, tasarım ürünlerinin çılgın indirimlerle satıldığı ve aynı zamanda stok eritme açısından da fayda sağlayan perakende içinde bir oyun alanı yaratmıştır.Bir markanın outletlerin olması algısal olarak olumsuz olsa da, üretim yapan her firmanın stok maliyetlerinden kurtulması, döneminde satmayan daha sonra sezon sonu dip indirimler ile satılması açısından markaya dönüşümlü olarak sıcak para akışını sağlayan bir alan olmuştur.

Üretim süreleri, değişen moda trendleri – sadece tekstilde değil teknolojiden evde kullandığımız plastik ürünlere kadar – ve müşterinin alım gücü, outletlerin var olma stratejilerini daha fazla güçlendirmeye başlamıştır.

Outlet mağazalarının markalar açısından avantajlarını düşündüğümüzde;

¥ Hitap ettiği müşteri segmantasyonun da genişleme (Bir alt kademedeki müşteriye de satış yapma fırsatı)
¥ Elinde fazla kalan stokları eritme
¥ Müşteri bilinirliğini arttırma
¥ İndirimli ürünlerini tek bir çatı altında satışını hızlandırma
¥ Trendi geçen modelleri markanın elinden çıkarma fırsatı
¥ Ucuz ürün fırsatı yaratarak müşteri sadakatini arttırma

olarak sıralanabilir.

Dünyada örneklerine baktığımızda ise ABD, Hollanda, Paris ve İtalya’da Outlet köyleri şeklinde şehrin uzak bölgelerinde yerleşim olarak belirlenmiştir. Birkaç örnek olarak aşağıda görsel olarak paylaşıyorum.

WOODBURY OUTLET KÖYÜ(ABD)

La Vallée Village (PARİS)

MİLANO

Yurt dışında bir çok turist için bir trend olan Outlet mağazaları yavaş yavaş ülkemizdede benimsenen ve müşteri trafiği artan bir duruma yükselmiştir. Elbette bunun sebeplerine indiğimizde yukarıda bahsettiğimiz ekonomik alım gücünün zayıflamasından kaynaklı olarak da düşünebiliriz ama çoğu zaman sezonda alışveriş yapmayan ekonomik alışveriş öncüleri tarafından sevilen bir akım. Outletler şu an piyasadaki birçok noname marka içinde bir ilham kaynağı oluşturmuştur. Yeni neslin sadeleşme ve daha azı ile yaşama trendleri için outletler bir nevi kurtarıcı olmaya başlamıştır. Türkiyede bir çok büyük markanın outleti bulunmaktadır. Bunlardan birkaçı

– LC Waikiki
– Boyner
– Mavi
– Defacto
– Koton

ve birçok yabancı markanında outletini Türkiye de bulmak mümkün. Outlete özel avm lerin olmasıda aynı zamanda tüketici için bir avantaj sağlamaktadır. Aynı anda bir çok ihtiyacını karşılayarak alışverişini tamamlayabilir.

Genel anlamda büyüyen bir trendi olan outletler avm lere girişinin azaldığı alım gücünün yavaşladığı dönemler için hem müşteri açısından hemde marka açısından win-win prensibini yansıtmaktadır.

Bir sonraki yazıya kadar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir