DasDas da Bu Ay Ne Var?

Herkese selam. 2018 yılına girdiğimizden beri Havva ile kendimize söz verdik ve her ay bir etkinlik diye yola çıktığımız bu süreçte 5. ci etkinliğimiz için heyecandan sabırsızlanıyoruz. Sizlere ilham olması açısından gidipte denediklerimiz hakkında kısa bilgilendirme yapmayı ve bu ay katılmayı planladığımız etkinliği de önden duyurmayı istedik. İlk olarak gittiğimiz mekandan bahsetmek gerekirse DasDas “Müzik,Tiyatro,Yemek” muhteşem üçlüsünü bir araya getirerek, kişiyi şu zamansızlık problemi yaşadığımız evren diliminde en güzel anları yakalaması için ortam oluşturmak üzere kurulmuş bir mekan.Ataşehir Watergarden’da yer alan mekana ulaşmak için bir çok alternatif mevcut.Kısa olarak tarif etmek gerekirse Ataşehir belediyesinin hemen arkasında 🙂 zaten site de detaylı ulaşım haritası mevcut. DasDas’ın internet sitesini şuraya bırakıyorum “dasdas.com.tr”.

Gelelim bu mekanda deneyimlediğimiz etkinliklere. Hazırsanız başlıyoruz.

OCAK

Joseph K. Şu biletleri hızlıca tükenen oyun. Daha Mayıs gelmeden haziran biletlerinin bir kısmı tükendi.Bilet fiyatları gayet uygun. Konusuna gelince joseph K daha öncesinde detaylı yazdım (yazıya ulaşmak için “joseph k” tıklayabilirsiniz) ama kısaca buradan yeniden bahsedeyim.

Oyunun konusu; 30. yaş gününü eve sipariş ettiği pizza ile kutlamak isteyen Joseph K. pizzayı getiren iki adamın onu tutukladığı bilgisini öğrenir. Olaylar burada başlayıp tutuklandığı için şirketin ayarladığı seyahate gidememesi,bir çok resmi makamda işlerinin durması,yaşadığı bir çok aksilik yüzünden davasını çözmek için harekete geçer. Suçunun ne olduğunu bilmeden kendini temize çıkarmak isteyen Joseph K. mantıksız ve olmayan bir adalet sistemi ile savaşmaya başlar. Bu oyun Kafka’nın Dava eserinden uyarlamadır.

ŞUBAT

Masal anlatıcısı Judith Liberman ve müzikleri ile hikayelerin içinde olmamıza neden olan Tahir Ayne’nin muhteşem performansı “Aşk Masalları”, küçüklüğünde masal ile uykuya dalan, o dönemlerine özlem duyan herkes için kaçırmaması gereken bir gösteri. Masala başlamadan önce özellikle bizlerden telefonları açmamamızı ve tamamıyla dinlediklerimizi merak eden kişilere aktarmamızı istemişti Judith Liberman. Çünkü onun anlattığının bizim zihnimize nasıl yansıdığı, bizim bir başkasına anlatırken bizde kalanları nasıl aktardığımızı çok önemsiyordu.Bundan dolayı etkinlikle ilgili herhangi bir kare fotoğraf çekmedik 🙂

MART

Bu ay bir farklılık yapalım dedik ve geçen senelerde merak edip gidemediğimiz “Kürk Mantolu Madonna” ya Uniq İstanbul da ki oyuna bilet aldık. Açıkcası biz bu oyundan pek keyif almadık. Şöyle açıklamak gerekirse oyunun süresi aşırı uzundu. Sanki romanın tüm sahnelerini oynamak gibi bir amaçları vardı. Her detay çok ince düşünülmüştü. Sahne, kostümler, geçişler, oyuncular… Hepsi güzel bir kompozisyondu fakat süre konusunda tek eksiği aldı bizden. Tabiki bu bizim görüşümüz başka seyircilerinde farklı yorumları olabilir.

NİSAN

Mert Fırat’ın sesini “Bir varmış Bir yokmuş” filminde duymuştum ilk kez sonrasında birçok projede şarkı söylediğini görmüşdüm. Sesinin en çok yakıştığı parça ise – benimle aynı düşünceye sahip en az 1M insan bulabilirim – Nilüfer. Merak edenler için hızlıca dinlemesi için hemen aşağıya bırakıyorum. Bildiğiniz üzere Mert Fırat DasDas’ın kurucularından. Birçok etkinlikle aktif olarak kendide bulunmakta. DasDas mutfaktan tutunda,Sahne,Tiyatro hepsinde mutlaka görürsünüz. Öyle ki Nisan ayı etkinliğinde, hiç dinlemediğimiz hatta sesinin enfesliği ile neden daha önce karşılaşmadık dediğimiz Jülide Özçelik ile birlikte yaptıkları sahne performansı ile tanıştık. İkisinin ses dengesi ve sahnedeki eğlenceli hareketleri ile onları izlemeye ve dinlemeye gelen biz seyircileri aşırı mutlu etti. Sanırım etkinlikten sonra tüm listem bu ikilinin seslendirdiği şarkılar ile doldu diyebilirim.

MAYIS

Gelelim Mayıs ayına. Bu yıl içinde bir aksilik çıkmaz ise 5. etkinliğimizi gerçekleştireceğiz. DasDas sahnede bu ay gideceğimiz etkinlik “Zaman Tüneli” adını verdikleri Özge Fışkın & Mert Fırat ikilisinin konserini merak ediyoruz. Daha öncesinde Özge Fışkın’ı dinlemedim. Bu nedenle etkinliğe birgün kala yaptığım klasik “tanımadığın sanatçının tanımadığın listesine göz at” aktivitesini yapacağım.

Eğer sizde merak eder gitmek isterseniz şu an Biletix de bu etkinliğin biletleri satışta. Linki aşağıya bırakıyorum.

http://www.biletix.com/etkinlik/V1L61/TURKIYE/tr

Bu etkinlikle ilgili düşüncelerimizi elbette bu sayfada ekleyerek bir sonraki gideceğimiz etkinlik önerisi ile karşınızda olacağız.

Bir sonraki yazıya kadar…

Yazarın notu: Etkinliğe gelecek olan arkadaşlar bize ses edin birlikte eğlenelim orada 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir