Zamanınızın Ne Kadarını Bağışlarsınız?

Dünyaya nasıl geleceğimizi, nasıl özellikler ile doğacağımızı bilmeden başlarız bu yarışa. Kimimiz çok sağlıklı doğarken, kimimiz kabullenilmiş normal özelliklerden biraz farklı dünyaya gelebiliyoruz. Bazen kromozom sayımız bazen 5 duyu organlarımızda ki farklılıklar yaşama şeklimizi değiştirebiliyor.

Aylar öncesinde “Karanlıkta Dialog Müzesine” gitmiştik sevimli stajyerim ile. Bizi,karanlık ama bir o kadar renkli bir İstanbul turu yaptıran Bebeğim Abidin ile tanıştık. Bebeğim Abidin’in tüm yol boyunca aramızda hiç bir fark olmadığını hissettiren hareketleri ve bizlerle olan iletişimi muhteşemdi. Baktığınızda görme engelli bir bireydi fakat birçok gören insandan daha eğlenceli daha renkli bir insandı. Hayatı 5×5 lik değil de 5×4 lük yaşıyordu keyifli ve umutlu bir şekilde.

Bir aile için çocuklarının engelli bir birey olarak dünyaya gelmesi onlar için zor bir deneyim olarak görülür. Birçok aile bunu kabullenemez hatta kimisi kendini dış dünyaya kapatarak hayatlarına devam eder. Bunun tam tersini yapan ailelerde var. Çocukları ile beraber savaşan onları topluma kazandıran hayatlarının her noktasında onlara destek olup kendini çocuklarına adayan aileler. Günün sonunda onları topluma kazandırmak onların bu hayatta ki en büyük başarıları.Fakat yüzleşmekten kaçtıkları veya korktukları akıllarına gelmesini istemedikleri bir durum var.

“Biz bu dünyadan gidince evlatlarım nasıl yaşayacak?”

Bu belki de engelli bireylerin ailelerin en büyük kabusu.Ailenin maddi durumu iyi ise bir şekilde çocuklarına maddi güçlerinin yettiği kadar olanak sağlıyor ya maddiyatı olmayan aileler? işte onların bu noktada yapacakları çok kısıtlı.

Bilmiyorum bağış yapma konusunda ne kadar pozitifsiniz ama birçok birey bilindik yardım derneklerine bile bağış yaparken çok sorgulayıcı olabiliyorken temel ihtiyaclarını karşılayabilecek kadar maddiyatı olmayan bireylerin bu tarz bağışlardan hiç haberi olamıyor. Kendim de birkaç kurum için bağış topladığım zamanda kişilerden bağış istemekte çok zorlanıyordum. Kimisi çok heyecanlı bir şekilde destek olurken kimisi ise destek olacağını söylemesine rağmen hiç bir şekilde bu konuda bahsettiği bağışı yapamıyordu.Tabi ki her insanın önceliği farklıdır kimseyi bu konuda eleştirmek doğru değil ama sizlerin/bizlerin verdikleri her bağış onların hayatlarını biraz daha kolaylaşmasına olanak tanıyor. Bu bilinç ile birçok firmada şirketlerinin karlarından bu tarz kurumlara destek olarak bu bireylerin hayat yolculuklarına destek oluyorlar.

İZEV ( İstanbul Zihinsel Engelliler için Eğitim ve Dayanışma Vakfı) Vakfını son dönemlerde çok sık duymuşsunuzdur diye düşünüyorum. Çektikleri klip şu ara Türkiye de herkesin dilinde. Kurgusu, içeriği projenin fikri… Hepsi ince bir detay olarak çok güzel işlenmiş.Türkiye de bağış olayının ne kadar zor olduğunun farkında olacaklar ki insanların en kolay harcadıklarından bağış istiyorlar yani “ZAMAN”larından ve internette geçirdikleri süreden birazda kendilerine bağışlasın istiyorlar.

Çektikleri klip 10 milyon kişiye ulaştığında engelli bireylerin ailelerinden sonra yaşamlarına devam edecekleri ” Yaşam Köyü” projesini hayata geçirecekler.Bu dönemin en güzel ve en kolay bağışı diyebilirim. Hepimiz, her gün, her saat, her dakika internette gezinirken bir beş dakikanızı bu videoya ayırarak onların hayat standartlarını iyileştirmek için destek olacaksınız.Videoyu izlemek isterseniz yazının başında ki linke tıklayabilir veya youtube arama kısmına “İZEV – Yaşam Hakkı – Duvar (Roger Waters – Pink Floyd – Another Brick in The Wall)” yazarak videoya ulaşabilirsiniz. İZEV vakfının gazete verdiği röportaj aşağıdaki gibidir.

Sizde zamanınızın bir kısmını anlamlı şeyler için bağışlamak istemez misiniz?

Bir sonraki yazıya kadar…

“İZEV Vakfı Genel Sekreteri Merve Kılıç ise asıl hedeflerinin bu proje devamında ‘yaşam köyü’ kurmak olduğunu söyledi. Kılıç, “Bu uzun zamandır Türkiye’de düşünülen, üzerinde çalışılan bir proje. Farklı bireylerin aileleri bu dünyadan göçtüğü zaman, onların emanet edileceği kurumlar konusunda ciddi sıkıntılar var. Onların doğru desteklenecekleri kurum sayısı çok az. Maddi alt yapısı zayıf olan aileler için hemen hemen hiç yok diyebiliriz. Hedefimiz, bu proje ve devam serisindeki etkiyle birlikte destekçi kitlemizi ve farkındalığı büyütmek. Bu işin içine daha fazla insanın eklenmesini sağlamak ve bağımsız ‘yaşam köyü’ kurmak. Bu köyde her yaştan ve her engel grubundan bireylerin hem kısa süreli kalmasını, hem uzun süreli emanet edilebilecek yurt kısımlarını bulunmasını saplamak” dedi. Heyecanları gözlerinden okunan gençler, klibin 10 milyon tıklanmaya ulaşmasını beklediklerini söyleyerek ikinci klibi çekmek istediklerini belirtti.” *Hürriyet.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir