Facebook Krizi

 

Bugün pek çoğumuzun farklı kimlikleri var , bulunduğumuz duruma , ortama göre değişen. İşte ki siz , evde ki siz , arkadaşlarınızla siz ve tabi Sosyal medya’da siz .En renkli kimliklerimiz çoğunlukla bu mecralarda. Sosyal medyada ki siz,  gerçek size ne kadar yakınsa siz sosyal medyaya o kadar uzaksınız, tam sizse ve çok sık da paylaşım yapıyorsanız eyvah …Sosyal medya kimliğiniz yapışmış size ama üzülmeyin  siz içerik uzmanısınız. Sosyal medyada yaratılan kurgu yaşamlarını gerçek sanan ve onu kendine kimlik edinen kitleler var, bu da yeni nesil yaşamlar.

Sizi hiç tanımayan biri sosyal medya hesaplarınızı incelerse ne düşünür ?

Benim sosyal  medya hesaplarımda paylaşımlarıma bakan biri  Pintereset ‘te çağdaş takı tasarımcısı, İnstagramda çok gezen, Linkedin de futurizmle ilgilenen biri olduğumu düşünebilir. Facebook’ta kitle yaşlandı, son yıllarda hiç paylaşım yapmıyorum. Tweeter çok kontrolsuz ona hiç adapte olamadım , çok fazla içerik var. Oralardan bir sonuç çıkmaz. Hepsinde de çok aktif olmak mümkün değil zaten , ciddi bir mesai gerekir. Velhasıl hepsini toparlasak bile aslında gerçeği çok yansıtmaz.

Şahane hayatlar yaşadığımız sosyal medyada  dert yok , tasa yok , her şey çok toz pembe . Bir elimiz yağda bir elimiz balda , partilerden , tatillere , kahvaltılardan, gecelere , ağustos böceğinden hallice ama karınca kadar başarılı, dünyalar güzeliyiz,  süperiz. Oscar’a aday çok , herkes celebrity. Sosyal medya kafası, kusursuzluk … Evet abarttım ama hadi itiraf edelim sosyal medya kimliklerimiz önemli ve bazı hayatlar bu kimlikler için yaşanıyor sanki. Anti hesaplarda yok değil ama sayıları çok az.

Sosyal Medya Penetrasyonu Türkiye ( 2017 Q3-Q4)

 

Kaynak:https://www.statista.com/statistics/284503/turkey-social-network-penetration/

Peki  yarattığımız bu kusursuz dünya  ne kadar güvenli ?  Hiç okumadan onayladığımız kılavuzlarda , nelere izin veriyoruz ? İzin vermediğimiz içerikler veya datalarımız paylaşılsa haberimiz olur mu ?

Facebook bu tip bir güvenlik davasıyla karşı karşıya . Bugün neredeyse iki milyarın üzerinde aktif kullanıcısı olan Facebook kurucusu ve üst düzey yöneticisi Mark Zuckerberg  kullanıcı verilerini paylaştığı için özür diledi. Nisan ayı Zuckerberg için pek de eğlenceli geçmiyor. İngiliz, Cambridge Analytica şirketinin 50 milyona yakın Facebook kullanıcısının verilerini , 2016 ABD seçimlerinde ve Brexit refarandumunda sonuçları etkilemek üzere izinsiz kullandığı iddia edildi . Cambridge Analytica şirketinin CEO’su istifa etti. CEO’nun verilerin Trump aleyhine kullanıldığına dair bir videosu ortaya çıktı.Facebook’a bir yatırımcısı ve bir kullanıcısı dava açtı. Facebook bu durumdan etkilenen kullanıcı sayısının 87 milyon’a yakın olduğunu duyurdu”Facebook Sil” kampanyası başlatıldı , tabi bu kampanyalar yine diğer sosyal medya sitelerinde yayıldı.

Facebook , İnstagram ve Whatsup’un da sahibi aynı zamanda. Buralarda ki paylaşımlar düşünüldüğünde elinde çok acaip bir data olduğu ortada.

11 Nisan’da Mark Zuckerberg ABD Temsilciler Meclisi , Ticaret Komisyonu’na ifade verdi. Alexandar Kogan adlı bir bilim insanın Facebook üzerinden yaptığı bir uygulamanın datalarını Cambridge Analytica’ya satması mevzu bahis. Facebook burada kendi izninin , bilgisinin olmadığını savunuyor. Mark Zuckerberg savunmasına iyi çalışmıştı yine de ilginç diyaloglar yaşandı. Özel yaşamın 3. Kişi veya kuruluşlara verilmesine ilişkin Mark Zuckerberg’in empati yapmasını sağlayan anlardan birini aşağıda paylaşıyorum.

 

https://www.youtube.com/watch?v=8V3Rh2rISHM

Benzer bir an da , davaya kısa bir ara verildiği anda Zuckerberg’in dosyasının açık kalması ve bir kişinin dosyanın fotoğrafını çekmesi oldu. Saatlerce  ifade veren Mark Zuckerberg’ in kısa bir arada masada bıraktığı notları, yardımcıları tarafından hızla kapatılmadan  önce iki sayfası  gazeteci Andy Harnik tarafından gayet net, okunabilir şekilde fotoğraflandı. Dosyanın iki sayfası bile ders niteliğinde, Mark Zuckerberg ‘in çok yönlü düşünme yeteneği burada da kendini gösteriyor. Kendisinin ve ailesinin de verilerinin paylaşıldığını, kendisinin de mağdur olduğunu vurgulamış notlarda.

 

 

Facebook , hızlı büyüyen ve içeriklerinin kontroluyle ilgili sorunlar yaşayan bir şirket.Daha öncede farklı güvenlik açıklarıyla gündeme gelmişti. Mark Zuckerberg bu durumu düzeltmek için bir kaç yıl gerektiğini ifade etti. Sosyal Medya Siteleri, diğer hizmet ve ürün sağlayıcılardan farklı kurgulara sahipler, kullanıcılar direkt gelir sağlamıyor şirkete, kalabalık ortam ve içerik yaratıyorlar , gönüllü  çalışan aynı zamanda hedef kitle. Bu kitleye ulaşmak isteyen markalar bu mecraları kullanıyor.Ama içerik için çok fazla bir sınır olmadığı için , kullanım alanı çok geniş. Kontrolu de bir o kadar zor oluyor gözüküyor . Mark Zuckerberg ve diğerleri güvenlik açıklarını nasıl çözecekler izleyip göreceğiz , şimdilik dava ilgi çekici.

Bakalım gelecek nesiller bu şeffaflıktan , özel hayatın bu kadar ortada , her anın kayıtlı olmasına bir tepki geliştirecekler mi ?”Kral Çıplak” diye ilk hangi nesil tepki verecek ?  Daha kapalı yaşama ihtiyacı ne zaman doğacak ve yaygınlaşacak? Ya da bu ihlalleri önleyen , kişinin hakkında çıkan her şeyi bildiren uygulamalar mı yapılacak ? Hani markalar hakkında çıkan tüm haberleri gönderen şirketler vardır, sıradan insanlar içinde böyle bir şey yapılır belki…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir