100 Numaralı Yazı

Birazdan yayınlayacağım yazı 100. yazımız olucak. 2 sene önce bu yola girmeden bu kadar ilerleyebileceğimi düşünmüyordum. Geçen seferki yazımda da bahsettim aslında.Yapmış olduğum en güzel sosyal girişim oldu benim için. O yüzden bu yazıyıda bir fikir girişimini anlatarak tamamlamak istiyorum.

Günümüzde artık herkesin su kadar çok tükettiği bir kahve kültürü olmaya başladı.Organik kimyadaki bileşenler gibi sade kahve , aromatik kahve, sert veya tatlımsı kahveler familyaları türedi. Kahve tutkumuz o kadar çok ağır bastı ki şirketler artık çalışanlarını mutlu etmek adına bünyelerine tanıdık/bilindik kahve firmalarını katmaya başladı. Artık her molalarında, öğlen yemek sonrasında, akşam 5 sularında elimizde white chocolate mochalar dan tutunda birçok kahve çeşidi ile günümüzü tamamlıyoruz. Boy boy seçtiğimiz kahveleri alıyoruz-içiyoruz-atıyoruz sonra bir daha alıyoruz-içiyoruz-atıyoruz bunu günde birkaç kez yaptığımızı düşünürsek inanılmaz bir bardak israfı ile karşı karşıyayız. Aslında birçok marka o çöpe attığımız bardakların pazarlaması ile ünlü oluyor ve bu yüzden bu bardakları bir pazarlama çalışması olarak gördüğü için burada yaşanan israfı anladığım kadarıyla göz ardı ediyor.

Küçükken bakkallarda aldığımız gazozlar depozitoluydu. Alır-içer-geri verir ve bunun üzerine yeniden alır-içer-geri verir dik döngüsü oluşurdu. Bunu yapan birçok çocuk istemsiz olarak depozitolu gazozlara karşı bir bağlılık hissederdi. Marka ona onu tercih etmesi karşılığında bir sonraki içeceğini daha ucuza getirdiğini söylerdi bu vesile ile.

Bağlamak istediğim nokta elbette ki kullandığım her kahve için bana indirim yada kupon ver teması değil ki zaten çoğu marka artık mobil uygulamaları ile “5 kahve al 1 kahve bizden” kampanyası uygulayarak ilerliyor. Daha farklı olarak kupon veren, kredi kartını tanımlatırsan yıldız topla seçenekleri ile zaten yeni bir promosyon döngüsü yapılmış durumda.

gloria jeans mobil uygulama
starbucks mobil uygulama

Benim burada dikkat çekmek istediğim yeni bir uygulama olan “Bardağını getir kahveni 25% daha uyguna al” veya “Kahve termosundan ayrılamıyor musun o zaman termosunla gel 25% indirimini kap” tarzında kampanya önerileri.

Bu çalışmanın ne gibi bir faydası mı olur?

Kahve servisinde kullanılan bardakların tüketimi yavaşlamış olur. Daha az karton bardak tüketilir.

Markaların üretmiş olduğu bardak ve mug ların satış hızları artar.

İkonlaşmış karton bardak kültürü yerini dönüştürülebilir bir uygulamaya geçirmiş olunur. Yani kısacası hem marka hem de biz kullanıcılar olarak tüketimde tasarufa gitmiş oluruz.

Açıkcası şirketimde var olan kahve markasına en sevdiğim bardak ile gidip kahve keyfi yapmayı çok isterim.

Peki ya siz?

Sizde kendi bardağınızla self servis kahve tüketmek istemez misiniz?

Bir sonraki yazıya kadar…

Yazarın notu: Nice 100 ve katlarına sevgili ekibim.

Sizi seviyore 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir