Madame Coco Etkisi

Şirketlerin kampanya ve indirim kararı müşteri gözündeki imajını ve alım gücünü etkileyecek cinsten olabiliyor. Bu nedenle yapılan bu tarz stratejik hamlelerin bir sonraki adım için hesaplarını doğru yapması gerekmektedir.

İndirim ve kampanya müşteriye en hızlı ulaşma ve onun isteklerini anlamanın en kestirme yoludur. Bazen müşteriye markanızı anlatmak için kullanırsınız bazende müşteriye kendinizi hatırlatmak için. Çoğu zaman markanızın avantajlarını taze tutarak tüketicinin alım eğilimini sizden yana kullanmasını istersiniz. İşte bu noktada kampanya veya indirimler en etkili silahlarınız olacaktır. Markalar bu kampanyaları yapmaların temel nedeni olarak 3 başlık altında toplayabiliriz.

-İmaj Kampanyası
-Satış Kampanyası
-İmaj + Satış Mix Kampanyası

Çoğu marka yeni sezona girdiğinde eski sezon ürünler için çılgın denilecek kampanyalara yapar. Kimisi 50%-70% arasında kampanya yaparken bir başka marka 80%-90% indirimler ile müşteriye ürünlerini ulaştırmak ister.

Sezon açıldıktan sonra marka istediği müşteri trafiğine ulaşamadığında veya diğer rakip markalar yeni sezona giriş fiyatları ve kampanyaları daha iddalı ise bu durumda kampanya veya indirim silahını kullanmaya başlar. İlk yapacağı kampanya kurgusu çatı kampanyası olacaktır.

Yukarıda örnekte görüldüğü gibi alışveriş yaptığınız tutara göre marka size ekstra indirim vererek rakiplerine göre daha fazla avantaj sunacaktır.

Sezon ortasına geldiğinde markalar artık stoğunun 1/4 indirim uygulamış olacaktır. Bu da rakipler arasında kızgın bir yarışın başladığını gösterir. Artık markalar en zeki kampanyalarını maksimum kar edecek şekilde planlamak ve kurgulamak zorundadır.

Öncelikle ilk kampanyalar “2. ürüne 50% kampanyası” veya t – t+1 zaman aralığında “X tl alışverişe anında Y oranında kasada indirim” kampanyası olacaktır. Bunun etkisi ölçülerek sonuçları analizlenir ve bir sonraki aşama indirimi derinleştirerek ve özel gün kampanyaları ile bir kombinasyon oluştururlar. Bazen tüm markaya aynı kampanyayı uygulamak isteyebilir bazende ürün çeşit detayında kampanya kurgulayarak müşterinin talep göstermesini istediğiniz kalemlere kampanyalar kurgulayabilirsiniz.Eğer hedeflediğimiz müşteri kitlesine ulaşıyorsak kampanya yapmaya gerek yoktur ya da mevcut kampanya ile devam edebilinir.

Kampanyalar istenildiği etkiyi yaratmadıysa ya da rakipler daha agresif kampanyalar ile pazarda var oluyorsa bir sonraki aşamada yapılacak kampanyalar şu şekilde ilerlenmelidir.İndirim derinleştirme, “3 al 2 öde”,indirime ek veya ilk fiyattan 60% 70% indirimlerde kurgulayarak müşteri trafiğini artırıcı çalışmalar yapabilir. Unutulmamalıdır ki bir kampanya yapıldığında bir önceki kampanyaya dönmeniz pek mümkün değildir.

Yakın dönemde kampanya çalışmalarına farklılık getiren bir etkiden söz etmek istiyorum. Madame Coco firması piyasaya girdiğinden beri yaptığı “X% + Y%” kampanya kurguları ile müşterinin dikkatini çekmektedir. Kasada ekstra 10% indirim. Gün bazına özel artan indirim oranları ile müşterilerinin dikkatini çekicek trafik artırıcı kampanyalar yapmaktadır. Madame Coco bu teknik ile alışa gelmiş kampanyaları yıkıyor yeni bir akım oluşturuyor.

Örneğin aşağıdaki ürünü net 68% indirim yapılmış fakat marka bu ürünü aşağıdaki indirim oranlarını göstererek müşteri kafasında farklı bir izlenim yaratıyor. Tüketicinin almaya teşvik edici bir çalışma.

Öyle ki artık bir çok marka Madame Coco kurgusu gibi kampanya çıkmaya başladı. Mevcut indirime ek diye söylemlerde mevcut tabiki.

Anneler/ Babalar gününe özel ürünler, 14 Şubat, 23 Nisan, Milli bayramlar ve Dini bayramlar özelinde kampanya kurgularını daha öncesinde planlayarak rakiplerin yapacaklarını da göz önüne alarak uygulamaya çalışır. Sezon içinde bu günlere denk geldiğinde müşterisine ulaşarak onun sevgisini ve sadakatini kazanır.

Kampanyalar doğru CRM ile çalıştığı noktada daha hızlı sonuç ve ayrılan pazarlama bütçesini daha doğru kullanılmasına fayda sağlayacaktır.

Bir sonraki yazıya kadar…

NOT: Yazar son olarak en etkili 100 yaratıcı gerilla pazarlama örneği ile size sevgilerini gönderir 🙂

http://www.pazarlamasyon.com/pazarlama/gerilla-pazarlama/100-yaratici-gerilla-marketing-ornegi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir