İlaç Endüstrisinde Kadının Yeri

Yine bir Cuma yazısından herkese kucak dolusu sevgiler.

Bu yazımda kadın olmamın ve başarmış pek çok kadının o harika hikâyeleri ile tanışmış olmamın haklı gururunu sonuna kadar yaşamaktayım.  Bir sebeple pozitif ayrımcılığın belki biraz öne çıkacağı bir yazı olacak sizler için.

Herkesin bildiği üzere 8 Mart tüm dünyada emekçi kadınlar günü olarak kutlanmakta. Ben de bu güzel haftanın havasından ilham alarak sektörel bazda (İlaç Endüstrisi) kadının yeri analizim ile sizleri buluşturmak istedim. Açıkçası konuyu araştırdıkça gururlandım, heveslendim ve inanılmaz mutluluk duydum. O halde başlayalım.

Kadınlar en çok ilaç sektöründe…

Kadın çalışanların sektörel dağılımlarına göz attıkça önüme ilaç ve sağlık sektörü çıktı. Türkiye’de tüm sektörler arasında yapılan insan kaynakları araştırmaları, kadınların yönetici düzeyinde en çok ilaç sektöründe işe başladıklarını gösteriyor. Sadece yönetim basamağında değil pek çok basamakta (Uzman, analist, vb) kadınların harika gelişimine şahit olabiliriz.

Neden Kadın Çalışan?

Günümüzde Kadın-Erkek ayrımlarının tarihimizin tozlu sayfalarında kaybolduğunu görüyoruz aslında. Zamanında kadınlara söz hakkı tanınmayan alanların hemen hemen hepsine kadın aklı ve eli değmiş durumda. Bu da aslında kadının iş yaşamında nasıl aktif ve verimli olduğunun en net göstergesi oluveriyor.

Kadınlarımızda belki de tek eksik özgüven olabilir. Yıllardır süre gelen ‘Erkek egemen toplum’ mantığı maalesef ki bilinçaltına yerleşmiştir. Her ne kadar son dönemlerde bu kabuk kırılsa da içten içe varlığını gölge gibi aramızda sürdürmekte.

Bu gölgeyi arkalarına alıp yollarına devam eden birkaç lider kadına ve fikirlerine göz atalım ister misiniz?

Amrop International Yönetici Ortağı Prof. Dr. Yeşim TODUK

Prof. Dr. Yeşim Toduk, TED Ankara Koleji’ni 1980 yılında bitirerek 1981 yılını AFS değişim öğrencisi olarak South Windsor-Connecticut ABD’de geçirmiştir. 1985 yılında ODTÜ İşletme Bölümü’nü bitirerek uluslararası endüstriyel firmaların Türkiye mümessilliğini yürüten aile şirketinde çalışmıştır. Fulbright bursunu kazanarak Wisconsin Üniversitesi (Madison) pazarlama ve uluslararası işletme ağırlıklı yüksek lisansını (MBA) tamamlamıştır. ABD’de Washington DC’de bir elektronik mağazacılık şirketinin ana merkezinde pazarlama iletişim bölümünde çalıştıktan sonra istanbul’da çok uluslu bir reklam ajansında müşteri temsilciliğini yürütmüştür. İşletme doktorasını 1991 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nde tamamlamıştır. 15 yıl boyunca İstanbul’un çeşitli üniversitelerinde yarı zamanlı öğretim üyesi olarak ders vermiştir. Dünyanın önde gelen uluslararası üst düzey yönetici ve araştırma şirketi olan AMROP International’ın Türkiye ofisinin kurucu ortaklarındandır. Genç Liderliği ve Girişimciliği Destek ve Eğitim Vakfı’nın (Genç Li.G Vakfı) kurucularındandır.

Prof. Dr. Yeşim TODUK CPhI 2016 toplantısında şöyle demiş; Kadınlar çalışma hayatında güven, istikrar ve huzur ararlar. Bu tür ortamlarda kendilerini çok daha rahat ifade ederek iş yaşamında aktif rol alabilirler. -Kadınların güvenli alanlarında mutlu olduklarını ve yönetici pozisyonları için hazır oldukları halde geride durduklarını düşünmekteyim. “İşe alımlarda yönetici pozisyonu için görüşüldüğünde kadınlar, donanım olarak hazır oldukları halde çekingen davranıp hazır olmadıklarını belirtirken, erkekler yüzde 50 hazır oldukları halde, hevesle işe talip oluyor ve maaşını, arabasını sormaya başlıyor.”

Bence mesajı oldukça net. Geride kalmayın, kendinize ve emeğinize inanın!

 

Eczacıbaşı Sağlık Grubu Başkanı Elif Çelik

 

Eskişehir doğumludur. 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden mezun olan Elif Çelik, iş yaşamına 1992 yılında Deva Holding’de Ürün Müdürü olarak başladı. 1993-2001 yılları arasında Eczacıbaşı-Rhone Poulenc İlaç Pazarlama’da Ürün Müdürü, Grup Ürün Müdürü ve Pazarlama Müdürü olarak görev yapan Çelik, 2001-2006 yılları arasında ise Eczacıbaşı İlaç Pazarlama’da Pazarlama ve Satış Müdürlüğü görevini üstlendi.

2006 yılında Eczacıbaşı İlaç’ın jenerik ilaç bölümünün Zentiva’ya satış ve entegrasyon proje ekibinde görev alan Çelik, 2007-2010 yılları arasında Eczacıbaşı-Zentiva’da önce Ticari Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür, takiben de ticari ve endüstriyel operasyonlardan sorumlu Ülke Genel Müdürü olarak görev yaptı.

Zentiva’nın global düzeyde Sanofi Grubu’na devredilmesiyle birlikte 2010’ da Zentiva-Sanofi Ülke Genel Müdürü görevini üstelenen Elif Çelik, 2011’de Eczacıbaşı-Baxter Genel Müdürü olarak Eczacıbaşı Topluluğu’na geri döndü, 2015 yılında Eczacıbaşı-Baxter’daki görevine ek olarak yeni kurulan Eczacıbaşı-Baxalta Genel Müdürlüğü’nü de üstlendi.

Çelik 2016 Nisan ayı itibariyle, Eczacıbaşı Sağlık Grubu Başkanlığına atandı.

Harvard Business School ve Sabancı Üniversitesi gibi üniversitelerin stratejik liderlik ve yönetim programlarını tamamlayan Çelik, farklı sektörel örgütlerde kuruluş temsilcisi olarak görev yapmakta, aynı zamanda Eczacıbaşı Topluluğu’nun çeşitli kuruluşlarında yönetim kurulu üyeliklerini de sürdürmektedir. Kadınların iş yaşamında ve stratejik karar mekanizmalarında daha çok söz sahibi olmalarına yönelik girişimleriyle öne çıkan Çelik; Eczacıbaşı Topluluğu Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Platformu, TurkishWin, Women Corporate Directors, Yönetim Kurulunda Kadın Programı ve Sabancı Üniversitesi Bağımsız Kadın Direktörler Projesi üyesidir. Ayrıca YGA (Young Guru Academy) platformunda yeni jenerasyon liderlerin yetiştirilmesine yönelik gönüllü çalışmalara destek vermektedir.

Eczacıbaşı Sağlık Grubu Başkanı Elif Çelik; Kadınların aktif iş yaşamında ve stratejik karar mekanizmalarında daha fazla söz sahibi olmaları konusunda girişimleriyle dikkat çeken cesaretinin etkili olduğunu belirtti. En kritik faktörün öne çıkmak olduğunu söyleyen Çelik, “Kadınlar bir yönetici pozisyonu için tamamıyla hazır olsalar bile öne çıkmaktan çekinirken, erkekler o pozisyona hazır olmadıkları halde cesaretle başvuruyor. Kadınlar bu anlamda mükemmeliyetçi, daha fazla hazırlık yapıyor ve çok çalışıyorlar. Kendim için söylemem gerekirse öne çıktığımda donanımlı olduğumdan emindim, çevremde bunu anlayan insanlar olması benim için şanstı” şeklinde konuştu.

Çelik, “Yönetimde daha fazla kadının yer aldığı şirketlerin daha karlı olduğu araştırmalarla kanıtlanmış. Maskülen olmamak, kadın olmanın getirdiği farklılıkları kullanmak gerekiyor. Samimiyeti kaybetmemelisiniz, kendinizi besleyerek gözlerinizi dünyaya açmalısınız” diyerek ilaç sektöründe yükselmek isteyen kadınlara da samimi ve güzel bir tavsiyede bulunmuş.

Abdi İbrahim İş Geliştirme Direktörü-Elif ELKİN

Robert Kolej mezunu olan Elif Elkin, ardından Boğaziçi Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’nde kimya eğitimini tamamladı. Elkin, Yeditepe Üniversitesi’nde MBA yüksek lisans yaptı. Profesyonel kariyerine Dışbank’ta Proje Yönetimi Bölümü’nde başlayan Elif Elkin, 2001 yılında Deva İlaç bünyesinde Ürün Müdürü olarak ilaç sektörüne adım attı. Elkin, bugün Eastpharma yapısı altında olan Deva İlaç’ta çeşitli satış ve pazarlama pozisyonlarında görev aldıktan sonra Saba İlaç’ın da Eastpharma Grubu’na dahil olması ile 2007 yılında Saba İlaç Genel Müdürü olarak atandı.

Türk İlaç sektörünün lider firması Abdi İbrahim’de Satış & Pazarlama Bölüm Müdürü, İş Geliştirme Müdürü ve İş Geliştirme Direktörü olarak görev yapan Elif Elkin, şirketin 2020 hedefleri doğrultusunda gerçekleştirilen organizasyonel değişiklik ile strateji ofisi ve kurumsal İletişim sorumluluğunu üstlenmek üzere, 2017’deki yeni atamalarla Elif Elkin, Abdi İbrahim Otsuka’nın Şirket Yöneticisi olmuştur.

Elif Elkin ise ilaç sektöründe kariyer yapmak isteyen kadınlar için deneyimleri ve tavsiyelerini şu sözlerle aktardı: “Güven ve inanç çok önemli. Öğrenmeye devam etmek beni ayakta tutan şeydi. Hayat size ne getiriyorsa getirsin asla hayata tutunmayı bırakmayın. Kendinize inanmaya devam ederseniz, açık olursanız başarıya giderseniz. İş ve özel hayat dengesini gözetmek bir diğer önemli nokta. Üç çocuğum var. Biz kadınları zengin yapan şey, iyi bir organizasyoncu olmamız. İşim gereği çok geziyorum ve hayatımdaki her şeye yetişiyorum. Zamanınızı nasıl geçirdiğiniz önemli. Bir o kadar önemlisi da dakik olmanız… Biz kadınlar birbirimizi desteklemekten asla vazgeçmemeliyiz.”

Merck Group Global Ticari Operasyonlar Başkanı Elçin Ergün

Türk kadınlarının çok güçlü ve Türkiye’de yönetici olmanın ise sektörde çalışan herkes için mümkün olduğunu belirten Merck Group Global Ticari Operasyonlar Başkanı Elçin Ergün, “En tepeye kadınların çıkmasını engelleyecek bir zorluk göremiyorum. İş hayatımda hep bir sonraki pozisyon için hazırlandım ve risk aldım. Bir kariyere sahip olmak istiyorsanız, risk almalısınız. Aynı şirkette çalışıp güvenli alanda kalmakla olmaz. Sizi etkileyen doğru insanları bulmanız ve görünür olmanız önemli. Bir kadın olarak kendi hikâyenizi anlatmanız lazım” dedi.

Centurion Pharma şirketinde Ar-Ge Uzmanı Eda Özbey

Ben ve ilaç endüstrisi…

2010 yazında kimya mühendisliğinden mezun oldum. Öğrencilik zamanlarımda yapmam gereken stajlarımdan ilkini deterjan endüstrisinde Unilever firmasında ikincisini ise Madencilik endüstrisinin demirbaşı ETİ Maden İşletmelerine bağlı Borik Asit Üretim Fabrikasında gerçekleştirdim. Eğitim hayatım boyunca farklı proje gruplarında yer aldım. Fakat işe başlama sürecimde birden ilaç endüstrisinin aslında bana hitap ettiğini ve orada olmam gerektiğini düşünerek kendimi bu sektörde buldum. Benim ilaç endüstrisi ile ilk tanışmam 2011 senesine dayanıyor. İlk görev saham kalite güvence ve ruhsat departmanıydı. İşimde zaman geçirdikçe; başarılı pek çok insan ile çalıştıkça ve onları tanıdıkça yollarım ilaç endüstirisinde rota oluşturmaya hızla devam etti. Peki neden Ar-Ge?  Kalite Güvence departmanı sonrasında işin mutfağını merak etmemle Ar-Ge ye yöneldim diyebiliriz. İçimdeki mühendis kadının üretim kafası; Ar-Ge bilinci ile birleştiğinde ortaya güzel işler çıktı. İşte bu sebeple uzun uzun yıllardır Ar-Ge departmanında; görev aldım ve almaktayım. Şu anda da yerli ve sektörde öncü bir firmada yoluma devam etmekteyim. Umarım bu alanda hedeflediğim basamakları başarı ile çıkabilirim. İlaç ve sağlık endüstrisinde aktif olarak çalışan hem cinslerimi görüp gözlemledikçe de heyecanım iyiden iyiye artmaya devam ediyor.

 

Konuyu biraz toparlarsak;

Bu güzel hikâyelerin üzerine, geçtiğimiz yılın atama ve transferlerine bakacak olursak; öne çıkan sonuç kadın yöneticilerin üst düzey yönetimde biraz daha fazla yer alması olacaktır. Yeni görevlerine başlayan kadın yöneticilerin yüzde 25’i (genel müdür, genel müdür yardımcısı vs.) üst yönetimde yer alıyor. Bu da bizler için oldukça sevindirici bir sonuçtur.

Bu yazıda size biraz kendimden biraz da sektörümdeki öncü kadın liderlerin sadece birkaçından kısaca bahsetmiş oldum. Kim bilir belki de sizler bu isimleri ya da nicelerini benden daha iyi tanıyor, birlikte çalışıyor ya da çalışmak istiyorsunuz.

İlaç ve sağlık sektöründe Türkiye’de kadınların önünün açık olduğu aşikâr değil mi?

Sevgili kadınlar! Nerede çalışıyor ya da ne iş ile uğraşırsanız uğraşın yükselmek için risk alın. Işığınızı ve bilgi birikimlerinizi rahatça yansıtın. En önemlisi de öne çıkmaktan, öncülük etmekten çekinmeyin.

Bu haftalık da bu kadar.

2 hafta sonra yeni bir konu ile görüşmek dileğiyle. Sağlıklı günler dilerim.   Eda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir