2018’in Güçlü Markaları

 

Yılın ilk ve en bol raporlu ayını bitirdik. Ocak 1 itibariyle her firma kendi çapında raporlamasını yaptı. Değerlendirmeler  yapıldı , belki kararlar alındı , gelecek yıl stratejileri , bütçeler gözden geçirildi, değerlendirildi.

Ve tabiii global anlamda da bir takım beklenen raporlar yavaş yavaş açıklanmaya başladı.

Bunlardan en çok merak edilenlerden biri de marka değerlendirmeleri , biraz güçleri belirleyen , yatırım yönüne ışık tutan bu rapor  Brand Finance  tarafından her yıl açıklanıyor. Marka değeri en yüksek ilk 500 global marka olarak listeleniyor.

Marka değerlendirmeleri pek çok unsur göz önünde bulundurularak yapılıyor .Markanın fiziki mallarının değeri ve piyasa değeri olarak sunuluyor.  Bu değerlendirmeler marka el değiştireceği , satılacağı , farklı ortaklıklar söz konusu olduğunda anlam kazanıyor. Fiziki mallarının yanında , markayı değerli kılan diğer unsurlar müşteri memnuniyeti , çalışan memnuniyeti , markanın pazarlama faaliyetleri , marka algısı , yatırımları gibi pek çok farklı unsuru içinde barındırıyor . Markanın ismini söylediğiniz anda aklınıza gelen her şey neredeyse markanın değerini belirliyor.

İşte ilk 10 !

 

Raporları daha detaylı görmek isterseniz , görselin altında ki linkten indirebilirsiniz.

 

http://brandfinance.com/knowledge-centre/reports/brand-finance-global-500-2018/

 

İlk 10 da ki pek çok isim şaşırtmıyor artık .Çok değil bir kaç yıl öncesine kadar bu listenin demirbaşı olan  Coca – Cola, Mc Donalds gibi firmalar yerini son yıllarda teknoloji  şirketlerine bıraktı.Listede ki 10 markanın 8 ‘i ABD markası  4. sırada  Güney Kore’li Samsung ve 10. Sırada Çin’den ICBC adlı bir firma yer alıyor. Listede ki 10 markadan sektörüyle diğerlerinden farklılaşanlar ; biri bankacılık diğeri perakende mağazacılık şirketi.1o yıl önce durum çok farklıymış, ama bugünün sinyallerini vermiş.

2008 İLK 10

BİRİNCİ AMAZON

Brand finance, geçen sene ve bir önce ki sene listede 3 . sırada bulunan Amazon’un büyüme hızından bu sene 1. Sıraya oturacağını öngörmüştü. Ters işler yaparak , online’dan offline’a farklı yaklaşımlarla hayata geçirdiği mağaza konsepti ve bu alanda yaptığı yatırımlar , drone ile teslimat gibi farklı teslimat ve müşteri ihtiyaçlarına yönelik çözümleriyle , yarattığı istihdamla , Amazon hak ettiği yeri almış gibi gözüküyor.

Apple, Samsung , Facebook marka değerlerinde ki artışla gelecek senede yerlerini garantiliyor.

Aşağıda yine aynı rapor dizininden ülkelerin marka güçlerini gösteren bir harita var. Bazı ülkeler ve markalar o kadar özdeşmiş ki bu haritaya bakınca daha da iyi anlaşılıyor.

Marka ve ülkesi adeta sembolleşmiş , markanın algısı  ve ülkenin imajı birbirini etkiliyor neredeyse zamanla. Almanya denilince aklınıza hangi markalar geliyor ? İsveç denilince İkea olmasa belki de hiç haberimiz olmayacak İsveç köftesini bilir hale geliyoruz oysa. Bu haritada ileride ülke olarak yer alabilir miyiz ? Bu listeler gösteriyor ki güçlü markalar yaratmak için çok büyük sermayeler gerekmiyor , iyi fikirler güçlü markalar yaratabiliyor . Listede ki markaların bazılarının garajda kurulduğunu ve hikayelerini bilmeyen yok .Facebook sadece bir fikirden ibaret değil mi ? Çok yaratıcı bir fikirden tabi , hiç ihtiyacımız olmayan bir şeyin, birden bire ihtiyacımız olması , hatta sosyal yaşam için ve iletişim için bir zorunluluk haline gelmesi değil mi?

Bilgiye ulaşmak bugün çok kolay , dünya bilgiye ulaşma anlamında hiç bu kadar adil olmamıştı belki de . O yüzden neden olmasın  …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir