Dünyayı Trolleyen Adam ELON MUSK

Trolleyen diyoruz çünkü yaptı yapamadı olamayacak başarısız olacak derken Falcon Heavy uçurdu üstelik yörüngeye birde Tesla’yı bıraktı. 5 gün önce gerçekleşen uçuşun etkileri hala taze. Starman Tesla’nın içinde şu an uzayda havalı bir seyahat etmekte.

Biliyorsunuz Elon Musk’ın en büyük hayali Mars’a insanlı uçuş gerçekleştirip orada insanlık için yeni bir yaşam kurmak.Bu hayali içinde SpaceX şirketini kurdu ve dünyanın en güçlü roketlerini Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Üssü’nden uzaya fırlattı. Tabiki işin bu kadar popüler olmasının tek yanı uzaya roket atması değil aynı zamanda roketin içine yerleştirmiş olduğu üstü açık Tesla Roadster model araçla birlikte uzaya gitmesi onu bu kadar ilginç bir olay haline getirdi.

Falcon Heavy, 2 saatlik ertelemenin sonunda uzaya gönderildi. Milyonlarca kişi -yaklaşık 2M insan olduğu söyleniyor- bu uçuşu canlı yayında izledi.

Falcon Heavy Animation

Falcon Heavy 3 roketten oluşan bir uzay aracıdır. Mars’a doğru ilerlerken ilk etapta iki roket ana gövdeden ayrıldı ve bunlar bir süre sonra Dünya’ya belirlenen noktalara varmak üzere geri döndü. Bu roketler aynı anda belirlenmiş olan varış noktalarına beklendiği gibi bir iniş gerçekleştirdi.Diğer ana roket okyanustaki kaptansız gemi denilen alana geri dönmesi bekleniyordu fakat bu roket başarısız bir iniş yaparak okyanusa düşerek parçalandı. Elon Musk’a fırlatmadan önce bu test uçuşunun ne kadar başarılı olmasını bekliyorsunuz diye sorduklarında 2/3 başarı bekliyorum demiştir. Aslında bu çalışmaylada hedeflediği başarıyı gerçekleştirmiş oldu bir nevi. 3 roketten 2 si dünyaya parçalanmadan geri döndü. Uzay çalışmaları için üretilen roketlerin tekrar tekrar kullanılması ve buradaki maliyeti min değere indirgemesi en büyük inovatif çalışmalardan biriydi. Musk bu iki roketin atmosfere girerek parçalanmadan varış noktalarına ulaşması yaptıkları işin ne kadar başarılı olduğunu tüm dünyaya göstermiş oldu.

O değilde şu an Mars’ın yörüngesinde bir Tesla Roadster model bir araç ve kendi üretimleri olan astronot kıyafetlerini giyen cansız bir Starman var. Elon bu test uçuşunda 2/3 lik başarı beklediğini idda etsede bence şuan 3/3 lük bir başarı hikayesi var. Nasıl mı?

*Yarım yüzyıldır uzay endüstrisine çalışma yapamayan bir dünya için özel bir şirketin -tamamen özel, halka açık olmayan bir şirket- uzaya roket fırlatması -tekrarlı kullanımı olan roketler-
*Uzayda insanlar için özel yapımı olan astronot kıyafetlerinin dayanıklılığını üstü açık bir araba içinde bulunan cansız bir manken üzerinde denenmesi
*Bence en önemlisi uzayda bile parçalanmayan otomobiller üretmesi 🙂

Yani her türlü bir dönüşüm mevcut. Yaptığı her çalışmada, tüm girişimlerinin birbirini desteklediğini göstermesi yeni bir iş modeli algısını gösteriyor.Kimyada “Lavoisier’in Maddenin Sakımı Kanunu” vardır. Bu kanun “Hiçbir şey yoktan var olmaz; varken de yok olmaz” olarak geçer. Musk ürettiği hiç birşeyi bir birinden ayırt etmeden bir biri içinde dönüşümünü sağlayarak kendi ekosistemin de döngüsel olarak yaşatıyor. Başarılı olmasının altındada belkide bu yatıyor. Pazarlama sistemi çok kuvvetli aynı anda bir çok markasının tanıtımını yapıyor. Belki duymuşsunuzdur girişimciler yatırımcı karşısına çıktıkları zaman 3 dakikalık bir zamanları vardır hikayelerini anlatması için. Yani 180 saniye de tüm detayları vermeniz beklenir. Musk’ta sanırım bunun farkında ki tüm girişimlerinden bahsedebilmesi için bir kombinasyon oluşturarak bunu bizlere aktarıyor yoksa her çalışması için aynı anda 2M insanı toplaması pekde mümkün görünmüyor.

Günün sonunda hayallerine bir kaç adım kalan bir Musk var karşımızda. Yapamaz diyenlere inat bir şekilde hedefine koşuyor ve bunu bir şekilde başarısızlıklarından öğrendikleri ile birlikte başarıyor. Başarısızlık yeni yüzyılın bence başarı göstergesi. Belkide bir zaman sonra “Ne kadar başarısızsınız?” diye sorular gelir mi?

Bir sonraki yazıya kadar…

How Not to Land an Orbital Rocket Booster!!!

NOT1: SpaceX youtube kanalına üye olarak güncel videoları ve canlı yayınları izleyebilirsiniz.
NOT2: Başarısızlık güzeldir. Başarısız olmaktan korkmayın :):)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir