#tbt     # Ahhhh O Eski Günler !

 

Yine bir Perşembe günü ve #tbt zamanı  seyreyle sosyal medyayı, dökülsün eski fotoğraflar 1 hafta öncesi de 20 yıl öncesi de olur, geçmişten dem vuralım . Nostalji yapalım …

Neydi bu geçmişi bu kadar cazip kalan ? Bizim beyinler anıları depolarken olumsuzu silmeye mi meyilli acaba ?  Geçmişi bir başka seviyoruz, 20’le 60 ‘lar 70’ler 80’ler müziği, dansı , deseni , tasarımı , filmi , partisi,  gecesi , konsept mekanı olunca içimiz bir cız ediyor diiii mi efenimm?

Biz sevince pazarlamacılar da seviyor tabi sadede geliyorum .

Nostaljik Pazarlama 

20 yy da Popüler kültürün  oluşmasıyla , markalar kendi hikayelerini oluşturmuş ve bu hikayeler ile zaman içinde nostaljik hale gelen unsurları 21.yy  kampanyalarında da sıkça kullanmaya başlamıştır.

X ve Y kuşağının eskiye özlemi, X kuşağı tarafından hikayeleştirilen detaylar popüler kültürün ana malzemelerini oluşturan 20 yy ikinci yarısına duyulan özlem,Y kuşağının da, ilgisini cezbetmiş eski ikonik ürünlerin popülerleşmesini, re-design kavramını , sınırlı sayıda tekrar üretimleri desteklemiş ve hem de pazar ürünleri bu müşterilerin eskiye olan özlemiyle ortaya çıkmıştır.

Bu tip ürünlerin pazarlamasında da bu unsurlar  eski kültürün incelikleriyle , detaylarıyla müşterilerine sunulmuştur.

 

 Fevkalede Nostaljik Market

1954 yılında İstanbul Belediyesi, İstanbul nüfüsunun artması ve hızlı tüketim mamüllerine olan talep ve dolayısıyla fiyatların artmasına bir çözüm bulmak amacıyla İsviçre’de «Ucuzluğun Kralı» sloganıyla bilinen Migros’un benzerini İstanbul’da kurma kararı aldı. Halka, belediye kontrolünde uygun fiyatlı ürün sunan Migros Türk kamyonları 2o kamyonla gezerek hizmet vermeye bu şekilde başladı. 1957 yılında Beyoğlu Mağazası ile beraber çeşitli semtlerde mağazalar açıldı. Migros, raf ömrü kavramı , hijyenik ambalaj , etiket gibi ülkemizde perakendecilikte ilklere imza atmıştır.

1974 yılında KOÇ grubu tarafından alınan Migros, sağlıklı gıda ürünlerini halka uygun fiyatlar ile ulaştırması ile «Dürüst Satıcı» kimliği ile benimsenmiş ve 1988 yılında ilk defa İstanbul dışında İzmir’e mağaza açmıştır. Bugün Türkiye’de ve çevre ülkelerde  farklı tipte mağazalarla müşterilerine hizmet vermektedir.

2011 yılında 57. yılını kutlayan Migros kuruluş yıllarında ki nostaljik unsurları kullanarak bir kampanya hazırlamış ve farklı markaların  ürünlerini eski ambalajlarıyla müşterilerine sunmuştur.

Mağazalarında,  ilk yıllarda ürün satışını yapan , o dönem çocuk olanlar için eğlence kaynağı olan, gezici kamyonlar konumlandırılmış ve nostaljik ürünler satılmıştır.

Eski Türk filmleri replik ve klişelerinin kullanıldığı TV reklam dizisi ve yine o dönemin reklam dili ve görsel formatıyla hazırlanan gazete ve açık alan reklamları dikkat çekmiştir, Migros’un kısa hikayesi  ve «Dürüst satıcı « kimliği , Türk perakendesine katkıları da reklam filmlerinden birine konu olmuştur.

Migros’un bu unutulmaz kampanyasında Coca – Cola, Omo, Koska, Filiz Makarna, Vita, Nivea, Tariş , Nestle gibi pek çok marka ürünü yer almıştır.

 

Kuzum , Kimin nesi bu Stan Smith ?

Adidas 60′ lı yılların başında ilk deri tenis ayakkabısını üretir, ilk önce dönemin ünlü Teniscisi «Haillet » ın adıyla çıkarttığı ayakkabıya , sporcunun emekli olmasıyla yeni bir sporcu ararlar ve Amerikalı tenisçi «Stan Smith» ismi gündeme gelir.  Amerikan pazarına da bu isimle girer ayakkabı.Ayakkabının dilinde Stan Smith’in resmi ve imzası basılır , arkasında da ismi yazar. Başarılı tenisci Word No : 1 olur,1973  Adidas ile isim hakkı anlaşması imzalar. Ayakkabı 1988 yılında 22.000.000 dan fazla satarak Guiness tarihine geçer.2011 de üretimi durdurulur,  marka 2013’de ürünü 2014 de tekrar satışa sunacağını açıklar.  Bugün bu ayakkabıyı giyenlerin pek çoğu belki ünlü tenisçiyi tanımıyordur . Ama Stan Smith ve Adidas’ın anlaşması belkide en başarılı sporcu-marka iş birliklerindendir.

Bu efsane ayakkabının geri dönüşünü de  yine nostaljik unsurların  ve duygusal detayların kullanıldığı siyah beyaz bir reklam filmi ile yapar Adidas.

 

 

Coca – Cola , eski bir firma olmasını ve bunun getirdiği değeri hikayeleştiren ve sıkça kullanan , vurgulayan bir markadır.

Coca – Cola  , 1915 yılında  tasarımının kırıldığında veya karanlıkta bile farkedilebilir olmasını istediği şişesinin , 100. yılında da bu ikonikleşmiş ambalajının hikayesini reklamlarında kullanmış ve dikkat çekici bir kampanya ile sunmuştur.

https://www.youtube.com/watch?v=gjdreMARNYg

Elvis Presley , Marilyn Monroe , Ray Charles gibi efsene isimlerin Coca – Cola içtikleri siyah-beyaz fotoğraflar kampanyada kullanılmıştır.

Şişenin , hikayesinin anlatıldığı belgeseller çekilmiştir.

 

Bu kaplumbağa bildiğin kaplumbağalara benzemez yavrum !

 

Ülkemizde , «Vosvos» ya da sevimli görünüşü ve formundan dolayı «Kaplumbağa»  olarak  bilinen VW TYPE 1, 1938-2003 yılları arasında üretilen ve 21.529.464 adet satılarak dünyanın en çok satan otomobili ve belkide en çok sevilen modelidir.

Aracın ana hatlarının tasarımı Ferdinand Porsche tarafından yapılmıştır,  üretim hali ve detayları ise aracın tasarlanması için sipariş veren Hitler tarafından tamamlanmıştır. 1974 yılına kadar Almanya’da üretilmiş, 2003 yılının sonuna kadar Meksika ve Brezilya ‘ da üretilmiştir.

Direksiyonun ortasında ki resimde su kenarında bir kale ve köpek figürü yer alır. Su ; arabanın su gibi aktığını, kale ; sağlamlığını , köpek; sahibine sadakatıni temsil eder. Bu özelliklerinden midir bilinmez aracın milyonlarca fanı , sadakatini yılın belirli zamanı bir araya gelerek hala göstermektedir.

 

Duygusal dokunuşlarla renklenen nostaljik reklamlar markalar tarafından daha çoook kullanılacak gibi. Sadece reklamcılar değil tasarmcılarda seviyor , re-design lar pek çok tasarım bugüne uyarlanarak hayatımıza tekrar giriyor . Deseniyle , formuyla moda da pek çok kez güncellenmiş versiyonları önümüze getiriyor. Hatta filmlerin de kimi yeniden çekiliyor , kimi geçmişe götürüyor . Bakınız gelecekten gelen 216 bile 60’lara dönmek istiyor. Biz bu geçmişin daha çoook ekmeğini yeriz.

Afiyetle kalın …

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir