Dijitalde Büyüyen Markalar

Sosyal medya hayatımızın artık odak noktası olduğu gerçeği ile hepimiz yüzleşiyoruz. Daha önce aradığımız herşeyi önce googlelar sonra alırdık. Şimdi google sormak yerine önce instagrama sonra influencerlerin kullanım deneyimlerine bakarak ürün alır olduk. Artık görsel sunumun ve yaşayan bir pazarlama mekanizmasının bir parçası olduk. Sadece fotoğrafla kalmıyor ürünü yaşatıyor hatta ürün deneyimlerini paylaşarak üründen maksimum fayda nasıl sağlanır dijitalde inceleyip,konuşuyor ve sonunda satın alma işlemini gerçekleştiriyoruz.

Önce sosyal medyada başlayan ardından internet sitesi ve sonrasında ise mağazacılığa dönen bir çok noname markalar ortaya çıktı. Kimisi bu süreç gibi ilerlemesede yaptığı işi kaliteli içerikler üreterek büyüten bir çok firma ile karşılaşmaya başladık. Bunlardan bir kaçını bugün siz okuyucular ile paylaşacağız. O zaman başlıyoruz 🙂

İlk olarak vintage tutkunlar için bir sayfadan bahsetmek istiyoruz. Nilush Vintage instagram da hayat buldu ve daha sonra internet sitesini kurarak tanıttığı ürünlere ulaşmamızı daha kolaylaştırdı aynı zamanda Nişantaşı’nda şirinmi şirin bir dükkanıda bulunmaktadır. Nilush vintage kendi sayfasından okuduğumuz kadarı ile yaşayan moda anlayışını bizlere gösteriyor.

“NillushVintage, yıllardır dünyanın çeşitli yerlerinden biriktirdiği, özel anılar, usta terzilerin dikimleri, muhteşem renk uyumları, büyüleyici tasarımlar ve kullanılan kumaşların kalitesi dışında geçmişe ait herhangi bir yıpranmışlık izlerini taşımayan koleksiyonunu sizlerle paylaşma zevkini yaşamak için 11.03.2017’de kapılarını açmıştır. Bir mağazadan çok sıcak bir anı evi olma karakterini taşıyan ve “müşteri” kavramından ziyadeher ziyaretçisini evin en kıymetli misafiri olarak ağırlayan bir anlayışla, alışveriş sürecini “sırf bir şeyler satın almaktan” çok; ortak geçmişimizi, kültürümüzü, geleneklerimizi hatırlama ve paylaşma sohbetlerine dönüştüren bir ilkeyle çalışmaktadır. Vintage, sadece bir giyim kuşam şekli değildir, bir davranış, düşünce, duruş bütünüdür ve anılara sahip çıkıp onlardan ilham alarak geleceğe yeni bir ışık yakmaktır. Kıyafetleri dolapta bir eşya olarak bekletmekten kurtarıp modern dokunuşlarla onlara yeni bir hayat verme prensibiyle hizmet veren butik, vintage dünyasına yeni bir soluk getirmeyi amaçlamaktadır.

Nilush vintage bu kadar sevilmesinin altında yatan en önemli özellik butiğinde sattığı her ürün için instagram sayfasında özel olarak tanıtmasından kaynaklı. Nasıl mı? Örneğin öğleden sonra arkadaşlarınızla buluşacaksınız. Saat 5 gibi bir kahve molası kıvamında bir buluşma. Elinizde geçmişlerden kalan bir kaç ürün var ve bunları nasıl kombinleyeceğinizi bilmiyorsunuz. İşte hemen Nilushun sayfasına giriyorsunuz ve orda inanılmaz keyifli bir kaç video izledikten sonra buluşmaya hazırsınız.

Başka bir gün erkek arkadaşınızın yakın arkadaşları ile buluşacaksınız çok abartılı giymemeniz lazım ama klasiklerdende ve kendi zevkinizdende vaz geçmemelisiniz. Peki ne yapmalısınız nasıl çıkacaksınız onların karşısına o zaman hemen nilusha sorun o size en güzel kombin örneklerinin olduğu bir kaç video ile cevabı verecektir. Yazdıklarımdan anladığınız üzere nilush ürünlerini hikayeleri ile birlikte satıyor. Yani onların olması gerektiği filmin başrol oyuncusu olarak sahneye çıkarıyor ve gerçek hikayelerin baş kahramanı olmanızı sağlıyor. Kulağa hoş geliyor değil mi? İçerik pazarlamasını yeni bir boyuta taşıyan nillush bu tekniği ile bir çok insana örnek olmaktadır.

Dijitale yeni bir ses getiren bir diğer firma Addax.

Addax firması ile 2 sene önce Bursa ziyaretimde tanışmıştım. Bu mağaza daha çok teenagelere hitap etsede dev markaların sezonda tuttuğu bir çok ürünü daha uygun fiyata ve daha çok çeşit ile kullanıcıya sunuyor. Addax çok fazla mağaza açmıyor belli bölgelere sadece 1 mağaza açarak daha çok e-ticaret üzerinden satışlarını gerçekleştiriyor.

Addax markasını burada tanıtma sebebim tabiki uygun fiyatlı olmasından ziyade ürünlerini diğer noname markalar gibi instagram da sergilemenin yanı sıra youtube da bir de kanalları var. Ürünlerini çok ünlü blogger yada influencerler ile tanıtmaktan çok, mikro bloggerlar ile çalışıyor ürünlerini youtube tanıtıyor hatta addax akustik adı altında genç yeteneklerin seslendirği şarkıları kendi youtube kanalında paylaşıyor.

Addax’ta yaşayan moda ile ürünlerini günlük hayatta nasıl kullanılacağını anlatıyor avantajlarından bahsediyor ve ürettiği ürünlerin her birinin müşterisinin zevkine uygun olarak sunuyor. Bunu dijitalde gerçek kişiler ile birlikte gerçekleştiriyor.Benim özellikle dikkat ettiğim bir diğer özelliğide çok fazla mağaza açmaması. Dijitalde var olarak bu işi devam etsede müşteriye oluşturduğu az mağaza stratejisi sanki yapmış olduğu bir friksiyon gibi. Ulaşılabilirliğine kısıt koyup daha çok kişinin deneyimini dijitale kaydırarak ürünlerinin satışını dijitale yönlendirmiş gibi.

Bir diğer marka Naibi co. Bu marka daha çok yeni. Bu markada instagram da hayat bulmuş bir yerli marka. Naibi co nun diğerlerinden ayıran özelliği ise pulun ve payetin bu kadar günlük hayata uyarlana bilinirliğini göstermesi.

Hem gece hem gündüz pullun şıklığı ile göz kamaştırdığınızı gösteriyor. Kadınların birer gün ışığı kadar zarif ve güzelliklerini göstermekte bu kadar cesur sergilemesini sağlayan bu marka bence ileri ki zamanlarda hayatımızda yer alacağına benziyor.

Payetin gündüz spor ayakkabı ile nasıl şık duracağını ben daha önce hiç düşünmemiştim.

Yada gündüz iş yerindeki bir toplantı için böyle zarif bir kombin ile çıkılacağını

Bu çalışmaların her biri aslında modanın her zaman kuralı olmadığını, ışıltınında günlük hayatta yeri olduğunu gösteren en iyi çalışmalardan biri olmuş.

Kendine has tarzı ve kendi hikayesi olan markaların daha çok çıkmasını pazarlamaya yaptıkları yeni içerikler ile yön vermesini diliyoruz.

Bir sonraki yazıya kadar…

Yazarın notu: Yazıda geçen hesaplara instagramdan ulaşmak isterseniz aşağıya bırakıyorum.

@naibi.co
@addax.com.tr
@nillushvintage

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir