JOSEPH K.

Bu oyunu biletler çıktığı anda tükenen oyun olarak ilan ediyorum. Oyuncuları ve kurgusu 90 dk nın nasıl geçtiğini hissettirmiyor bile. Joseph K.’nın oyuncuları Mert Fırat, Didem Balçın, Onur Dilber, Özgün Aydın dır.

Oyunun konusu; 30. yaş gününü eve sipariş ettiği pizza ile kutlamak isteyen Joseph K. pizzayı getiren iki adamın onu tutukladığı bilgisini öğrenir. Olaylar burada başlayıp tutuklandığı için şirketin ayarladığı seyahate gidememesi,bir çok resmi makamda işlerinin durması,yaşadığı bir çok aksilik yüzünden davasını çözmek için harekete geçer. Suçunun ne olduğunu bilmeden kendini temize çıkarmak isteyen Joseph K. mantıksız ve olmayan bir adalet sistemi ile savaşmaya başlar. Bu oyun Kafka’nın Dava eserinden uyarlamadır.

Ataşehir water garden dasdas da sergilenen oyun, klasik tiyatro sınırlarının dışına çıkan bir sahnesi ile seyirciyi oyunun içine davet ediyor. Oyun sahnesi adeta bir arena platformu gibi, her acıdan kurguyu izliyor, kendinizi oyunun içindeki bir oyuncu gibi hissediyorsunuz. Mert Fırat’ın canlandırdığı Joseph K. karakteri çok başarılı bir şekilde yaşadığı sistemsizliği bize hissettiriyordu. Sistem içindeki sistemsizliğin insanı bu denli çıldırtması,çözülebilinir basit olayların bile ayak diretilmesi günümüze de bir atıf olarak yansıtıldığını düşündürüyor.

Didem Balçın’ın ses tonu ,akışın içindeki rolleri oyunu daha bir bütünsel olmasına katkı sağlamıştı. Onur Dilber’in sert ve tatlı çıkışları, ses tonları oyuna kattığı mimikler güzeldi. Özgün Aydın’ın ses tonu asistan rolü ve avukat rolleri aşırı iyiydi.

Seyirci ile bu kadar yakın olmasına rağmen dikkatlerinin dağılmadan 90 dk tamamlamaları ekip olarak ne kadar iyi iş çıkardıklarının br göstergesi idi.Birbirleri ile sekronize olarak çalışmaları,sahneler arası geçişler ve seslendirilen müzikler harikaydı. Bence bir süre sonra oyunda seslendirilen parçaları yayınlamaları güzel bir jest olur.

Son olarakta Dasdas dan bahsetmek istiyorum. Oyunu beklemek yada oyun çıkışında birşeyler atıştırıp içmek isterseniz diye kurgulanmış bir kafesi var. Aşağıda oyun bekleme alanıda epey geniş ve mini bir bar dizayn edilmiş. İlla oyun için oraya gitmenize gerek yok normal zamanlarda da , arkadaş buluşmalarında yada birlikte vakit geçirmek istediğiniz kişiler ile burada vakit geçirebilirsiniz. Ortamın elin ve bir o kadar sıcak olması bir çok mekan içinde güzel bir özellik. Hatta bu yazıyıda şu an burada yazıyorum sevgili okur.Bundan sonra yazı yazacak mekanlarım arasına girdi Dasdas. Dasdas’ın internet sayfasından programlara ulaşabilrisiniz.

Joseph K. şubat biletleri satışta kaçırmak istemiyorsanız Biletix den yakalayabilirsiniz.

O değilde son sahne neden ama ?

Bir sonraki yazıya kadar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir