Endüstri  “4″, İnsanlık “OTUR  YAVRUM 0!”

 


Endüstri devrimi buharlı makinanın bulunmasıya 18. yy da başladığında , bazı insanlar 19. yy başında dünyada icat edilebilecek yeni birşey kalmadığını söyleme gafletinde bulunmuşlardı. Bugün iletişimin en hızlı halini yaşamamıza rağmen teknolojinin hızına yetişmek mümkün değil .Kaldı ki bunu özümsenmesi , kullanılır hale gelmesi , yaygınlaşması, halka inmesi, farklı nesiller ve kültürler için farklı süreçlerde gerçekleşiyor.

Buharlı makinaları , elektrikli sistemleri , seri üretimi anladık sindirdik , bilgisayarlar geldi 70’lerde 90’larda evlere girdi internetle yaygınlaştı , endüstrinin bugün geldiği noktada , her birimizin yaşamında nasıl yapıldığından bir haber olduğumuz pek çok nesneyi  kolaylıkla kullanabilir durumdayız. Kullandığımız son model arabanın nasıl çalıştığını , akıllı telefonumuzun nasıl çalıştığını pek çoğumuz anlatamayız ama kolaylıkla kullanabiliriz. Peki 10 sene önceki telefonumuzla bugün ki telefonumuzu karşılaştırdığımızda, arada çok büyük farklılıklar varken, teknoloji de çılgınca bir ivme kazanmışken 10 sene sonra bizi neler bekliyor ?  Hazır mıyız ? Hazır olmayanlar için herşey daha mı zor olacak ? Teknoloji ile arasında çok farklı mesafeler olan bugün yaşayan nesillerin bu süreçlere adaptasyonu düşünüldüğünde, yaşadığımız dönem pek çok açıdan bir sonrakilere göre çok farklı bir yapıya sahip olabilir.

Neydi Endüstri 4.0 ? Nesnelerin İnterneti , Big Data , Yapay Zeka , Sanal Gerçeklik , Gerçek Zamanlı Bilgi , İnsansız Üretim , hepsi ve belki de  daha fazlası .

Endüstri 4.0, 4. Endüstri Devrimi ya da 4. Sanayi Devrimi terimi ilk olarak 2011 yılında Almanya Hannover Fuarı’nda kullanıldı. Ekim 2012 yılında ise Robert Bosch GmbH ve Henning Kagermann çalışma grubu oluşturarak hazırladıkları 4. Sanayi Devrimi öneri dosyasını Alman Federal Hükümeti’ne sunmuştur. 8 Nisan 2013 tarihinde yine Hannover Fuarı’nda çalışma grubu Endüstri 4.0 raporunu sunmuştur. (*)

Yeni nesil yazılım ve donanımların kullanılarak  yapılan endüstriyel faliyetlerdir . Daha öncekilerden en büyük farkı , insan kas gücüne dayalı işleri , iş süreçlerinden çıkararak büyük oranda maliyetleri düşürür, hataları ve kazaları aynı sebepten dolayı minumuma indirir. Çevre dostu olduğu söylenebilir.

Bugün pek çok ülke, şirket  yatırım stratejilerini bu büyük değişim üzerine kurgularken, sosyal yapıyı da çok iyi değerlendirmesi gerekiyor.

Devletle , banka ile işlerimizi artık online’dan takip ediyoruz. Kimliklerimiz pasaportlarımız çipli, peki sizce yeni doğan bebeklere devletin çip takmasına ne kadar zaman kaldı ?

Teknoloji değişim için can atarken , insanlığın bu değişim için yeterince hazır olmadığını düşünüyorum. Akıllı telefonlar bile ayarımızı kaçırmışken , gelecekte insansız üretim dediğinizde bugün Türkiye’de 14 milyona yakın kayıtlı işçi varken , ekonomik olarak dengelerin sağlanması , çalışan insan nüfüsünun artması hedeflendiğinde , insansız üretim dediğinizde bu insanların yerine mühendis, tasarımcı, yazılımcı yerleştirecek bir altyapıya sahip olmamız ne kadar zaman alır ?

Bugün eğitimde tartıştığımız konuları düşününce gelecek öngörüsünden ne kadar uzak bir eğitim sistemimiz olduğunu düşünmemek elde değil. Gelecekte bugün değer verilen pek çok mesleğin yok olacağı öngörülürken bugünün çocuklarına, gençlerine yön vermek çok kolay değil aileler açısından . Hoş sorarsanız çoğu youtuber olmak istiyor.

Akıllı sistemler, daha çok online kullanım üzerine kuruluyken internet bağlantınız olmadığı sürece bu sistemlerin  en zekisi bile acizleşebiliyor.Bu konuda  daha iyi durumdayız  sosyal medya sağolsun , iletişimde eksik kalmak istemeyen Türk halkı internete çok hızlı adapte olmuş gözüküyor.

Tuik Ağustos 2017 verileridir.

 

Endüstri 4.0 denilince benim aklıma izlediğim pek çok bilim kurgu dizi ve filmlerde ki sahneler geliyor . Bu işin duygusal boyutunu  da içine katan “Her” , “Black Mirror”  , “Terminatör” , “Azınlık Raporu “ ,       “Yapay Zeka”  gibi kurgular düşünülünce teknolojide ki gelişmeler insanlığın her ne kadar arkasından kovalasa da çok boyutlu düşünmek gerekiyor. İnsan ve çevre olmadan , teknolojininde bir anlamı kalmıyor.

One thought on “Endüstri  “4″, İnsanlık “OTUR  YAVRUM 0!”

  • 21 Ocak 2018 tarihinde, saat 16:56
    Permalink

    çok aydınlatıcı, farkındalık artırıcı yazılar ??

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir