YouTube ve YouTuber

Günümüz dünyasında dev bir tüketim zinciri var. Bu zinciri oluşturan halkaların başında teknoloji geliyor. Teknolojinin bize sundukları ise teknolojinin getirdiği ürünler, uygulamalar ve internet dünyası olarak karşımıza çıkıyor. Bu yazıda gelin ismini yıllardır bildiğimiz ama son zamanlarda hepimizin sıklıkla bilgisayarlarında açık bulunan bir internet medyası devinden bahsedelim.

Günümüzde bir çok kullandığımız uygulamalar ve web siteleri var. Başlıcaları  facebook,twitter,instagram,youtube ve linkedin olarak sıralayabiliriz. Ama son zamanlarda biri çok fazla yarattığı yatırımlarla ve büyük küçük her şirketin kendi köşesini öne çıkartmaya çalıştığı . Tabi ki bu “YouTube”.  2006 yıllarında Dünya ve Türkiye’de hayatımıza giren bir facebook oldu. İnanılmaz bir ekonomi yarattı milyarlarca kullanıcıya ulaştı. Sonrasında ise yukarıda saydığımız siteler bu piyasada yerlerini aldılar. Ama en az facebook kadar eski olan bir site youtube ki kuruluşu 2005 yıllarına dayanır. Sessiz sakin zamanının geleceği günü bekledi. Her zaman kullanıcılarını arttıran ama diğerleri kadar da hızlı büyümeyen bir platform olarak gözümüze çarptı. Peki şu soruyu soralım youtube şuan nasıl oldu da bilgisayarlarımızda facebooktan daha fazla açık kalmayı başarıyor ?

Bunu cevaplarken yazımızın başına dönmemiz gerekiyor. Dev bir tüketim toplumuyuz ve hemen sıkılan insanlarız özellikle de 80 sonrası kuşaktan  itibaren bunu söyleyebiliriz. Ve bunun getirileri de yazılar okumak yerine insanların izlemeye yöneldiği ve buna hızlı bir şekilde evrilen bir toplum. Aslında çok eskilere de dönersek televizyonların gazetelerden daha çok sevilmesinin sebebi de bu. İşte youtube da bize tamamen bunu sağlamıyor mu aslında. Yazılı medya yerine görsel medyanın gücünü ortaya koyuyor bu kadar sevilmesiyle. İnstagramın twitter karşısında ki gücü de tamamen buna paralel bir örnek.

YouTube’un bu kadar büyük ve tıklanan platforma dönüşmesinden sonra kendi yıldızlarını yaratması da kaçınılmaz oldu. İşte biz bunlara “youtuber” diyoruz. Başta vine fenomenleri gibi geçici bir heves olarak düşünülen ama sonradan aldıkları reklam anlaşmaları ve kazandıkları izleyici kitlesiyle hiç de geçici ve kısa soluklu olmadıkları anlaşıldı. Bunu fark eden kurumsal şirketler de bir bir kanallarını bu platformda oluşturdular.

Şuan YouTube günlük 1 milyar saatten fazla izlenme alan bir platform ve ileride bu inanılmaz sayının daha da artacağı kesin. İzleyicilerine her konuda içerikler sunan bu platform ayrıca kanal açan kişilere de bütçesinden izlenme sayılarına göre de para kazandırmaya devam ediyor. Ve kişisel olarak öngörüm ileride dünyanın en büyük sosyal medyası olacağı. Bunu zaman gösterecek…

 

Düşünce ve eleştirileriniz için                                                                                                                                                                    [email protected]

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir