Bebeklerde Soğuk Algınlığı

Yılın son yazısından herkese merhabalar. Benim çok hassas olduğum bir konu ile bu yıl ki yazılarımı tamamlamak istedim.  Sağlık herşeyden önemlidir. Bence konu bebekler ise zaman kaybedilmemelidir.

Anne-babalar/adayları, teyzeler, anneanne ve babaanneler/adayları. Sizler ne kadar bilinçli olursanız ve algılarınız ne kadar açık olursa doğru karar verme mekanizmanız da o kadar açık olacaktır. Konumuz bebeklik döneminde ilaç kullanımı. Aslında temelde soğuk algınlığı sürecinde kullanılan ilaçlar. Çünkü kış süreci yoğun bir hastalık sürecidir. Hasta bebek mutsuz bebektir. Bu da demektir ki mutsuz bir ev halkı. Biz yetişkinlerin bile ilaç kullanımında iki kez düşündüğü bu günlerde o minicik bedenlere etkin maddeler girmeli mi? Bu yazımdaki niyetim en başta bir anne olarak sizlere yardım edebilmek…

Annesin, zaten annelerin aklında binlerce soru. Çaresiz derdini anlatamayan bir bebekle doğru bir karar vermek ne kadar zordur bilirim. Tüm hastalıklar bir sihirli değnekle çözülsün istersin. Çünkü internet üzerinden tarayıcınıza ilaç adı ya da hastalık adı sorgulatarak doğru bir yere varamazsınız. İnternet dünyasında binlerce kirli ve kolayca ulaşılabilen bilgi de seni yorar, kafa karışıklığı, hayal kırıklığı…

Bebeklik nedir? Bu bir dönemin adıdır aslında. Yenidoğanlar 0-3 yaşa kadar bu isimle adlandırılır. Bebeklik süreci hep ekstra hassasiyetle değerlendirilir. Vücut savunma mekanizmasının tamamlanabilmesi ve bebeğin hastalığını tanımlayabilmesi olarak düşünebiliriz.  Haydi başlayalım.

İlk sloganımız; 3 yaş altı çocuğunuza ilaç vermeden mutlaka doktora danışın!

3 yaş altı bebeklerde hangi ilaçları kullanmalıyız?

Eczanelerde burun akıntısı, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, baş ağrısı ve öksürük gibi soğuk algınlığı belirtilerine yönelik düzinelerce ilaç bulunmaktadır. Fakat bu ilaçların kolay ulaşılabilir olması her zaman işe yarayacakları ya da güvenli oldukları anlamına gelmiyor.

Doktorlar arasında da eminim fikir ayrılıklarına rastlamışsınızdır. Ben de bir anne olarak bu çıkmaz sokaklarda çok dolaştım maalesef 🙁 ilk bebek ve acemiliklerle dolu bir  süreçti bizimkisi. Korku hataya da gebedir lütfen unutmayınız. Bir soru işaeti daha vardır ebeveynlerin aklında, o da doğru doktor kim buna siz karar vereceksiniz. Benim için ilaçtan uzak duran doktor doğru doktordur örneğin.. Ankara’da yaşayan ebeveynlere tek tavsiyem Medikal Park Hastanesi- Uzm.Dr.Engin Yurdakul olacaktır.

Soğuk algınlığının en iyi ilacı bol bol dinlenmek ve bol sıvı almaktır. Bu durum 3 yaş altı bebekler için de aynı şekilde ilerler. Bol sıvı alımı, bol uyku. Ama ille de ilaç diyorsanız buyrun ilaçlara şöyle bir göz atalım.

Öksürük Şurupları

Öksürük gece boyunca bebeklerin uyumasına engel olduğunda oldukça can sıkıcı olabilir. Bilirsiniz ki geceleri öksürük krizleri daha da bir artışa geçer. Onlar her öksürdüğünde bizlerin içi daralır. Fakat öksürük her zaman akciğer kaynaklı olmayıp, çoğu zaman üst solunum yollarından geniz yoluyla aşağıya inen salgıların yaptığı iritasyon neticesinde gelişir. Böylelikle üst solunum yollarından gelen enfekte salgının aakciğerlere inmesi önlenmiş olur. Vücudun bu normal koruma refleksini durduran ilaçlar bebekler için zararlı dahi olabilir.

Birçok reçetesiz satılan öksürük ve soğuk algınlığı ilacında öksürüğü azaltacak/rahatlatacak maddeler bulunur. Bu tür ilaçlar genellikle dekstrometorfan ya da difenhidramin ihtiva ederler. Çocuklarda öksürüğü yatıştırmak için kullanılan bir diğer madde de kodeindir. Kodein ihtiva eden ilaçların bazıları reçetesiz satılsa da genellikle bu tür bir ilacı almak için reçeteye ihtiyacınız olacaktır. Bu tür ilaçlarla ilgili yapılan çoğu araştırma yetişkinler üzerinde yapılmıştır. Çocuklar üzerinde yapılan birkaç çalışma ise ilaçların herhangi bir faydası olduğunu göstermemiştir.

Benim bir kullanıcı olarak fikrim buhar makinesi kullanımının yaz-kış nefes kuruluğunu rahatlattığıdır. Tabi cihazınızı temiz kullanmanız şart! İçerisinde su bırakmayın. Durgun suda bakteri üreyecektirdir. Fayda yerine zarara uğramanızı istemem.

Üst Solunum Yolu Açıcılar (Dekonjestanlar)

Üst solunum yolu açıcılar, ağız yoluyla alınan tablet ya da şurup şeklinde hazırlanmış adrenalin türü ilaçlardır (kan damarlarında kasılmayı sağlayıcı bir madde). Bu soğuk algınlığı ilaçları bağlı burun tıkanıklığı/şişliğini ve salgılarını azaltmak için verilirler. Bu tip ilaçların kullanımıyla, çok alttaki sorunu gidermekten çok, hastalıkta görülen yakınmaları hafifleterek geçici bir süreyle rahatlama hissi uyandırmak amaçlanır. Ancak yanlış dozda ve sıklıkta kullanımı halinde çocuklarda hızlı kalp atışı, huzursuzluk ve uykusuzluk gibi yan etkilere yol açabilirler.

Antihistaminikler (alerji ilaçları)

Antihistaminikler genellikle alerjik burun akıntısı ya da aksırığı azaltmak, deri döküntüsü, suçiçeği ve böcek ısırmalarında ise kaşıntıyı azaltmak amacıyla kullanılır. Salgıları azaltıcı ve gıcık giderici özelliklerinden dolayı bazı soğuk algınlığı ilaçlarının içinde de bulunmaktadırlar. En sık görülen yan etkileri uyuklama, ağız ve boğaz salgılarında kurumadır.

Burun Damlaları ya da Spreyleri

Tabî (fizyolojik) tuzlu su ihtiva eden burun damlaları ya da spreyleri burun içindeki salgıları yumuşatarak bebeklerin daha rahat nefes almalarına yardımcı olurlar. İlaç içerikli eden burun damlaları ya da spreyler doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.

Ağrı Kesici ve Ateş Düşürücüler

Reçetesiz satılan en yaygın ağrı kesiciler asetilsalisilik asit (ASA), parasetamol ve ibuprofendir. “Asetilsalisilik asit” ihtiva eden ilaçlar (örneğin Aspirin) çocuklarda ya da ergenlerde soğuk algınlığı, su çiçeği ya da gripten kaynaklanan ateşte kullanılmamalıdır, kullanıldığı takdirde Reye Sendromu”na (karaciğer ve beyinde tahribat yaratabilecek bir hastalık) neden olabilir. Bebek (6 aydan küçük) ateşi varsa mutlaka doktoruyla görüşülmelidir. Çünkü ateşin derecesi ve süresi oldukça yol göstericidir.

Bebeğe ilaç içirilemiyorsa fitil de kullanılabilir. Fakat sadece bir yolla ilaç verilmelidir. Hem fitil hem de ağızdan ilaç verilmemelidir.

Çocuğa verilen ilacın prospektüsü kullanmadan önce dikkatlice okunmalıdır.

Birçok ilaçta olduğu gibi ateş düşürücülerde de açıkta bırakılmış ilaçların çocuklar tarafından yüksek miktarlarda içilmesi istenmeyen hatta ölümcül olabilecek sonuçlar doğurabilir.

Size en basit bir püf noktası iletebilir. Bizzat yaşadığım ve gözlemlediğim bir olaydır. Herkesin bilip kullandığı mor renkli (Parasetamol Etkenli) adlı ateş düşürücü-ağrı kesici şurubun açıldıktan yaklaşık 24 saat sonrasında etkisinin zamanla kaybettiğini gözlemledik. Nedenini bilimsel bir noktaya dayandıramıyoruz fakat açık ve son kullanım tarihinin sorun olmadığı şurubumuz ateş düşürmekte etkin olamamıştır. Doktorumuz da zaten gerektiğinde mutlaka taze şurup kullanmamız konusunda bizi uyardı. Mikrobiyal üremeler şeker ve bol şu içerikli şuruplarda oda koşullarında oldukça çok olacaktır.

Sonuç olarak;

Bebeğiniz soğuk algınlığına yakalandıysa bol sıvı verip (kullanıyorsa bolca anne sütü) dinlenmesini sağlayınız. Soğuk algınlığına virüslerin neden olduğunu ve bunun ilaçla tedavi edilemeyeceğini unutmayınız. Virüslerin kendi süreçlerini tamamlamaları gerekir, bu da aslında doktorunuzun yapabileceği çok fazla bir şey olmadığı anlamına gelir.

Fakat daha ciddi sorunlar ilk başta soğuk algınlığı olarak kendilerini gösterebilirler.

Çocuğunuzda aşağıdaki belirtilerden herhangi biri varsa doktorunuza başvurunuz:

  • Kulak ağrısı
  • 72 saatten uzun süren ateş ya da 3 aydan küçük bebeklerde her türlü ateş.
  • Aşırı uyku hali
  • Aşırı huysuzluk ya da mızmızlık
  • Deride kızarıklık, döküntü
  • Hızlı nefes alma ya da zorlukla nefes alma
  • Normale oranla daha az idrara çıkma

 

Herkese mutlu sağlıklı sevgi dolu bir yıl diliyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir