Kahraman AVM Online Mağaza’ya Karşı!

Yılbaşı gelmiş çatmış,  hediye listem uzamış gitmiş , bere ve eldivenden daha yaratıcı fikirlere ihtiyacım varken   alışveriş yapmanın da  en sevdiğim şey olmadığı ortaydı.  E-ticaret siteleri imdadıma yetişti , vaktinde gelirse aldıklarım bu mevzuyu bu sene de kolaylıkla atlatmış olacağım.

E- ticaret sitelerine,  hizmet sektörü dışında , şahsen alışmam biraz vakit aldı , online alışverişe kitaplarla hızlı bir giriş yapmıştım , gel gör ki kozmetiğe oradan ayakkabıya nihayet giyime geçmek yıllarımı aldı. İlla bir denemem gerekiyor. Gerçi geri göndermek falan artık çok kolaylaştı , ama kumaşını dokunmadan anlamak , kalıbını görsellerle  çıkarmak benim için çok kolay olmuyor nedense. Eminim ileride teknoloji bunları da çözer , bedenimizi tarayan bir kamera olur üstümüze falan dener bize görselleştirir , önerir ” onu alma , bunu al”   der belki, bu kurgulardan  çok da uzak olduğumuzu sanmıyorum . Bugün Amazon Prime Air , ilk drone ile teslimatını yapalı bir yılı geçti neredeyse. Her şey mümkün.

Alışveriş yapmak , online kanalda  bu kadar kolay ve hızlı bir hale gelmişken ,fiziksel mağazalar yok mu olacaktı ? Ne olacaktı bunca avm ?…. Kanadalı perakende gurusu , futurist Doug Stephans’a göre fiziksel mağazalar yok olmayacak, ama değişecek.  Alışveriş deneyimini farklı hale getiren futuristik mağazalar henüz yaygınlaşmadı belki ama gelecek hakkında bir fikir  veriyor.  Sucuk sunumu , makyaj denemesi için kolumuzdan tutup çevirenlerden çok şükür kurtulduk . Müşterilerin ilgisini çekmek için  deneyimsel pazarlamanın bin bir oyunlu , etkinlikli , bol hashtagli markalar dünyasındayız artık.  Bahsetmek istediğim bunlar da değil ama . Müşterinin ihtiyacından yola çıkıp hayatı kolaylaştıran müşteri deneyimleri sunan fark yaratacak . Amazon Go dört yıldır üzerinde çalıştığı bir projeyi  Aralık 2016’da  prototip bir mağaza ile  hayata geçirdi. Amazon online da tanımladığınız profil ile marketten istediğinizi alıp , kasa ,kuyruk , ödeme falan takılmadan elinizi kolunuzu sallaya sallaya çıkabiliyorsunuz . Çantanıza attıklarınız kameralar tarafından okunup otomatik olarak kartınızdan alınıyor. Herkes offline’dan online’a geçecek diye bir şart yok . Amazon bu ! Online ile offline’ı  birleştirip farklı bir şey sunuyor. Çin’de de 2017’de bu fikirden yola çıkan ilk insansız market açıldı, biraz daha farklı ama benzer bir şekilde yüz tanıma teknolojisi ile çalışıyor.

 

Fark yaratmak için çok acayip bir teknoloji şart değil aslında, müşteriye yaratıcı çözümler sunmak da yeterli olabiliyor. Tesco’nun 2011’de Güney Kore’de pazarın 2 . büyük paydaşıyken , daha fazla fiziksel mağaza açmadan müşteri ihtiyacını doğru analiz ederek,  1. Olmasının  hikayesi buna iyi bir örnek .Tesco müşterinin ihtiyacını markanın avantajı yapmış adeta. Kalabalık Güney Kore’de insanların metro beklerken geçirdikleri süreyi , firma , metro reklam panolarında ,20 durakta görsellerden oluşan sanal bir markete çevirmiş , metro beklerken panolardan akıllı telefonlara okutulan ürünlerin QR codeları ile alışveriş listesi  oluşmuş ,online ödeme ile sipariş tamamlanmış ve istediğiniz saatte aynı gün teslimatla , müşterilerin hayatını kolaylaşırken , markada ülkenin pazarında 1.liğe oturmuş. Darısı İstanbulluların başına ! Metro -Metrobüs  duraklarında olsa keşke , alışverişe takılanlar sayesinde  daha boş gider araçlar belki sabahları .

Tabletli satış görevlilerinin artışı , akıllı etiketler , akıllı askılar geleceğin fiziksel mağazalarının nasıl olacağı konusunda , Avm’lerin yaratıcı çözümler bularak online ile gücünü birleşitrerek yaratıcı çözümler sunacağının, online ile offline mağazayı birleştirenlerin artacağının sinyalini şimdiden veriyor. Bakalım  müşterileri daha ne süprizler bekliyor ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir