IOTA – Nesnelerin İnterneti

*bigpara.com

Cuma günü bu yazıyı okuduğumda aslında beklenen bir durum olduğunu düşündüm. Hızla yükselen hızla yere çakılır derler ya işte Bitcoinin de durumuda buna örnek olacak diye düşünüyorum. Bitcoinin hızla değer kaybetmesi kripto paraların geleceği hakkında şüphe uyandırsada alttan yavaş yavaş büyüyen bir kaç para birimini aslında pek etkilemiyor gibi. Bu hafta ki yazıda bahsedeceğim yeni kripto para ise IOTA

Bu para birimi Bitcoinden ve diğer kripto paralardan farklı olarak Blockchain kullanmadan Tangle(arapsaçı) modelinin kullanarak işlem yapması.Blockchain nedir diye incelediğimiz de ise sistemde yapılan her transfer ve her para değişiminin kaydedilmesi ve herkese dağıtım yapmasını sağlıyor. Bu işlem için Blockchain kullanıcıları arttıkça sistemin yavaşlaması ve daha fazla elektrik gücü kullanmanıza yol açıyor bu da bir nevi maliyetli bir işlem oluyor. Ayrıca küçük miktarlarda para transferlerinde transfer ücretleri nedeni ile neredeyse yapılmaması için elinden geleni yapıyor.

*Tangle

IOTA ise tam tersi tangle modelini kullanarak bloglar yerine sisteme küçük nodlar ekleyerek sistemi çalıştırıyor. Ayrıca sistemi kullanan kişilerin artışıyla sistem daha verimli hale geliyor. Küçük miktar para transferlerini bile çok rahat gerçekleştirebiliyorsunuz.

Baktığınızda IOTA bitcoinin tam tersi çalışan bir kripto para birimi olarak karşımıza çıkıyor. Modellemesi uygulama şekli kullanıcının kullanım kolaylığı bakımından tercih edilebilinir. Peki bu parayı nereden satın alabiliriz diye merak ediyorsanız hemen söylüyoruz.

https://www.paribu.com

Türkiye’nin kripto para konusunda borsa hizmeti sunan paribu’ya girerek hesap oluşturmanız gerekmektedir.Daha sonrasında paribu hesabınıza Türk lirası yollayarak bitcoin satın alabilirsiniz.Ardından bitcoin veya IOTA satın alabileceğiniz bir borsaya yönlenmeniz gerekmektedir. Bunlardan en çok bilininen Biance borsası.

https://www.binance.com/?ref=11577566

Buraya üye olduktan sonra Funds->Deposits Withdrawals->BTC(Bitcoin) kısmına girip deposite kısmını tıklamanız gerekmektedir. Aşağıdaki kutucukta bir adres göreceksiniz. Bu adresi paribu sayfanızda cüzdan adresi kısmına ekleyerek çekmek istediğiniz BTC miktarını altındaki kısmı yazarak transfer etmek istediğiniz biance ye ulaşmış olacaktır.Sonrasında para biance ye ulaştıktan sonra market kısmına gelerek IOTA BTC marketini seçim yaparak IOTA satın alabilirsiniz.

IOTA nın BTC ye göre daha kontrollü ilerlemesi; Microsoft,Fujitsu ve 20 farklı şirketinde dahil olduğu nesnelerin interneti ilk defa herkese açık ve erişebilinir bir veri pazarı kuracak olmaları IOTA nın geleceğinin daha parlak olduğunu gösteriyor.

Bir sonraki yazıya kadar…

NOT: Bu yazı tamamen kişisel izlenimden yola çıkarak hazırlanmıştır. Tavsiye niteliği taşımamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir