S- Ticaret

Sosyal medyanın hayatlarımızdaki yerinin büyüklüğü gün geçtikçe artarak ilerlemekte. Bu mecraların bu kadar kullanılmasının ardından burayı ticaret boyutuna taşımamak olmazdı. S- ticaret yani diğer adı ile sosyal ticaret artık gün geçtikçe dijital pazarlamanın içinde kendini var etmekte.

S-Ticaret normallerin aksine kullanıcının ürün hakkındaki tüm yorumları görebilmesi, ürünü deneyen kişilerden bizzat bilgi alabilmesi ürünü satma işini daha kolay hale getirmiştir. İnfluencer pazarlamanın aslında satışa dönüşmüş halide diyebiliriz. İnstagram,Facebook, Pinteres uygumaların doğrudan alışveriş yapma fırsatı sayesinde kullanıcı ürüne direk ulaşabilme özgürlüğü kazandı.Artık markalar dijitalleşen dünyaya ayak uydurmaya başladı.Tüketicinin alışveriş eğilimini bu mecralarda takip etmek daha kolay olmasından dolayı geleneksel pazarlamanın dışına çıkıp yeni nesil uygulamalar ile müşterinin isteklerine cevap verme hızı artıyor.

Pazarlamanın geleneksellerin dışından çıkıp Y ve Z nesline ayak uydurmaması olası bir durum değildir. Her an herşeye ulaşmaşma arzuları doğru ürünü ve eder ilişkisi olan ürünlere para verme isteği bazı kuralları yeniden yazmaya başlamamız gerektiğinin açıkça ortaya koyuyor.

Sosyal medyanın yorum yapma özgürlüğünün olması aslında pazarlama açısından toplanabilinir veriyi daha kolay ulaşmasını sağlıyor. Kullanıcıya sunulan eğlenceli anketler sayesinde müşteriyi farkettirmeden ne istediğinide kolay ulaşabiliyoruz ya da influencerlara verilen küçük indirim kodları sayesinde yapmış olduğumuz kampanyanın etkisini kolay takip edebiliyoruz. S-ticaret bu şekilde daha hızlı büyüyebilir ve artık e-ticaretin yerini alabilir gibi geliyor bana. İnsan hem eğlendiği hem satın alma isteğini cevap veren bir yeri neden tercih etmesin ki? Aşağıdaki tabloda beni doğrular nitelikte. Herkesin cebinde bir akıllı telefon olduğuna göre M-ticaret ve S-ticaretin yaygınlaşmaması olası bir durum değildir. Bu arada M-ticaret mobil üzerinden yapılan alışverişin diğer adı tıpkı S-ticaretin yapıldığı sosyal medya kaynağı gibi.Mobil üzerinden size yönlendirilen kampanyalar,indirimlerin ulaştırılması ve ya markaların mobil uygulama aplikasyonlarından yapmış olduğunuz alışverişlere verilen ad.

Sosyal medya pazarlamasını iyi yönetmek adına bir çok firma elbette var ama daha analatik daha kurumsalını şu zamana kadar keşfedemedim. Gün gelir pazarlama daha analatik olur mu? Tüketicinin alışveriş yönlenmelerini sayısal bir haritaya oturtulabilinir mi zamanla göreceğiz.

Bir sonraki yazıya kadar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir