AZ ÇOKTUR !

Sizi ne mutlu eder ?

Memnuniyetsizlik bağımlılık mı ?

Şikayet etmek alışkanlık mı ?

Daha iyi hissetmek için ne yapmak lazım?

Hangisi ile daha çok mutlu olursunuz ?

İyi geliri olan bir iş mi ? Peki daha büyük bir ev ? Daha çok eşya ? Başarı ?

Bunlar gerçekten ömür boyu mutlu olmanızı sağlar mı ?

Gerçekte neye ihtiyacınız var ?

Hayatınızın kaçta kaçı size ait ?

Soruları biraz abartmış olabilirim . “Minimalist  : Önemli Şeyler Hakkında Bir Belgesel”  bunlar gibi sorulara kafa yoran ve çözüm arayan Jashua Fields ve Ryan Nicodemus’un hikayesi. 2010 yılında başladıkları yolculuklarını 2016’da belgesele dönüştürmüşler . “Hayatımız daha azı ile nasıl olur ? “diye yola çıkmışlar ve daha az eşya daha basit yaşam konsepti ile stresi azaltarak , daha çok kendileri oldukları ve” yaşadıkları” yaşamlarını sürdürüyorlar ve şehir şehir gezerek bu konsepti insanlara anlatıyorlar.

Belgeselde benzeri yaşam konseptini farklı şekilde benimsemiş, hatta uzmanlık alanını da bu konsept üzerine geliştirmiş insanların hikayeleri de anlatılıyor. Fonksiyonel iç mekan çözümleri sunan bir mimar, Project 333’ün yaratıcısı da bunların arasında . Project 333 en ilgi çekici olanlardan biri,  MS hastası olduğunu öğrenen  Courtney Carver’ in hayatında ki stresi azaltmak için yaşamını sadeleştirmek üzere yaptığı proje, pek çok insana ilham olmuş ve ulaşmış. Gardrop detoxu gibi düşünülebilir. Giysi, ayakkabı, çanta ve aksesuardan seçtiğiniz 33 parça ile 3 ay geçirebilir misiniz ? Pek çok insan deniyor ve deneyimlerini bemorewithless.com ‘da paylaşıyor. Neler seçmeniz gerektiğiyle ilgili bir liste var, bu listeyi kendinize göre değiştirip başlayabilirsiniz. İlginç bir tecrübe olabilir.

Minimalist genel olarak tüketime karşı değil, bilinçli bir tüketici olmak için farkındalık yaratmaya çalışıyor. Gerçekten ihtiyacımız olan kaliteli ürünleri tüketerek, fonksiyonel eşyalar ile gerçekten ihtiyacımız kadar alanlarda yaşayarak, sevdiklerimize ve kendimize daha fazla zaman ayırabileceğimizi  anlatıyorlar. Belgeseli Netflix ’de izleyebilirsiniz.

Dünyanın nesne çöplüğüne döndüğünü ve nerdeyse insanlara  yer kalmadığını düşünürsek sürdürülebilir bir insanlık için bilinçli tüketici olmak kadar bilinçli üretici olmak da gerekiyor. “Çöp” üretmemek  ve tüketiciyi çevre bilinci ile ürün ve hizmet sunmak üreticilerin görevi. Üretici veya tüketici herkese çevre için sorumluk düşüyor nihayetinde.

Alışılagelmiş yaşam döngüsü  “doğ-oku-iş bul- evlen –çoğal-daha çok çalış-daha çok harca-daha iyi ol-en mükemmel sen ol-yaşlanma-öl “  gibi acımasız bir hale gelmişken bu döngüden fırlayıp kendimizi bir ara dışarı atabilirsek, dünyanın  merkezinde atıkların aynı hızla dönüşemediğini farkedebiliriz  belki.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir