Özgür tatil nedir? Nasıl yapılır?

Hepimiz yoğun iş hayatında yada öğrencilik hayatında monotonluktan uzaklaşmak ve kafamızı dinlendirmek için bir tatil hayali kurarız. Bunun bir çok yolu var fakat ben size eğlenceli ve en çok anı biriktireceğiniz hatta insanlar ile en fazla interaktif iletişim kurabileceğiniz yönünü anlatmak istiyorum.

 

Türkiye’de yeni yeni oluşan ama yurt dışında oldukça yaygın olan otostop ve kamp kültüründen konuşalım hadi. Öncelikle kendim bu deneyimi birçok defa yaşamış biri olarak bunun bir zaman sonra tatil değil bir yaşam kültürüne dönüştüğünü görüyorsunuz ve sizi daha fazla seyahate çıkmaya zorlayan dürtülerle yaşamaya itiyor. Sanırım bunun sonu da dünyayı gezmeye başlayan bir gezgin olmak.

Bunu ilk defa yapacak birine tavsiyem kendisine yurt içinde sıcak bir iklimi olan bölge seçmesi ve yanında güvendiği bir arkadaşı olması, sonrasında ise çok iyi bir plan yapmalı. Peki bu planlar nedir ? Öncelikle rotasını belirlerken her zaman “B Planı” olmalı, hava ve mevsim şartlarına uygun ekipmanlar bulundurmalı. Bu konuda size tavsiyem aliexpress yada amazon gibi sitelerden alışveriş yapmanız, Türkiye’den alırsanız en az 3 kat fazla maliyete neden olabilir. Diğer değinmek istediğim bir konusu ise çadırda kalmak istemiyor yada o gün uygun bulunduğunuz yerde kamp atamıyorsanız geceyi hostellerde geçirmeniz. Hostellerin de ülkemizde son zamanlarda çoğaldığı bugünlerde dünyada ki gezginlerin evleri olunarak bilinen  yerlerdir. Otel ve yurt odası karışımında uygun fiyatlara geceleri geçirebileceğiniz bu ortamlar sizi maliyetten kurtarırken paranızı daha fazla yer görmek için kullanmanızı da sağlar.

Peki otostop? İnsanların en fazla ön yargı yaptığı hatta endişe duyduğu konuda bu. Dünyada çok fazla gezgin bu yolu tercih ediyor ama bu güvenli olduğu anlamına kesinlikle gelmiyor. Ben bu zamana kadar yaptığım onlarca otostoptan hiç bir zaman kötü bir anıyla ayrılmadım. Hatta çoğu kişiyle karşılıklı  telefon numaralarımızı paylaştık. O yollarda karşılaştığım insanlardan bölgelerin kültürleri ve oranın insanları hakkında kitaplarda bulamayacağım bilgiler öğrendim. Evet her insanın yapabileceği bir durum değil otostop ama ben Türkiye’de  gördüğüm, dinlediğim gezginlerde ve kendi deneyimlerimde bunun sıkıcı otobüs yada uçak koltuklarından çok daha keyifli olduğunu anladım.

Peki neden otostop yada kamp yapalım ki? İşte burada şunun kararını verelim bir hafta 5 yıldızlı bir otelde tatil yapmak mı yoksa 1 ay sırt çantamız ile Türkiye veya dünyanın o hayran olduğumuz illerinde coğrafyalarında gezmek mi ? Ve ben size deneyimlemiş biri olarak bunun garantisini veriyorum ki o otellerin size artık hiçbir cazibesi kalmayacak. Önemli olan insanları ve oraların tabiatına dokunmak olduğunu ve o yaşadığınız hazzın otellerde ki açık menülerde yada aqua parklarda bulamayacağınızı fark edeceksiniz. Geç kalmadan yola çıkın çünkü hep keşke daha önce başlasaydım diyeceksiniz…

 

Düşünce ve eleştirileriniz için                                                                                                                                                                    [email protected]

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir